• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  110477
 • up
  USD
  5.8011
 • up
  EURO
  6.4759
 • up
  GBP
  7.7507
 • up
  Altın
  275.921
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 03.08.2018 - 22:18 Yorum : 0

2018 YKS Taban Puanları , Başarı Sırası | YKS Kılavuzu Yayınlandı! YKS Tercih robotu

2018 YKS sonuçları açıklanır açıklanmaz öğrenciler 2018 YKS Taban Puanları, YKS tercih ROBOTU, hangi üniversiteyi seçebilirim, YKS puan hesaplama, YKS tercih kılavuzu yayınlandı mı diye aramalara başladı. Peki YKS Kılavuzu yayınlandı mı? Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği YKS taban puanları burada, 2018 üniversite taban puanları, YKS kılavuzu, üniversite tercih kılavuzu burada. İşte YKS tercih detayları

2018 YKS Taban Puanları , Başarı Sırası | YKS Kılavuzu Yayınlandı! YKS Tercih robotu

2018 YKS Taban Puanları,, Başarı Sırası 2018 Üniversite Taban Puanları aramaları sürerken YKS kılavuzu yayınlandı mı, YKS tercih robotu, hangi üniversiteyi seçebilirim, 2 yıllık bölümler, TYT puanı ile hangi üniversite yerleşebilirim, YKS tercih robotu, nasıl tercih yapacağım, tercihler son tarih ne zaman aramaları da devam etmekte. Milyonlarca öğrencinin bu sınav ile hayalleri gerçekleşecek. Doktor, avukat, hemşire adayları çıkacak. Hayallerine kavuşmak isteyen öğrenciler YKS kılavuzu, YKS tercih robotu, YKS taban puanları, YKS başarı sırasını öğrenmek için çabalıyor. Biz de sizler için YKS taban puanları ve başarı sırası, YKS kılavuzu yayınlandı mı, YKS tercih robotu sonuçlarını derledik. İşte YKS tercih hakkında merak ettikleriniz...

YKS sınav sistemi değişti, öğrenciler merakla puanlarının nasıl hesaplandığınu aratıyor. İşte YKS taban puanları ve YKS tercih robotu...
Yeni sınav sistemi ile birlikte puan türleri 18 den 5 düşürüldü ve geçtiğimiz günlerde ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) puan hesaplamasıyla ilgili değişikliğe gitti.

YKS TÜM DETAYLAR - TIKLA

Tercih Robotu İçin Tıklayınız

2018 YKS sınavı puan hesaplama sistemi nasıl?

ÖSYM’nin yaptığı duyuruya göre, “Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 31 Mayıs 2018 tarihli toplantısında, 2018 YKS’de TYT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için Türkçe veya Temel Matematik testlerinin en az birinden en az 0,5, AYT’de ise ilgili puan türünün hesaplanabilmesi için gerekli testlerin en az birinden en az 0,5 ham puan almış olmaları gerektiğine karar verilmiş olup 2018-YKS Kılavuzu bu karar doğrultusunda güncellenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Mart ayında yayınlanan kılavuza göre adayların TYT puanlarının hesaplanabilmesi için Temel Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden en az 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı aranıyordu.

Sağlık Bölümleri, 2 Yıllık Bölümler 2018 | 2 Yıllık Sağlık Bölümleri puanları | 2 Yıllık Sağlık Bölümü Ne Tercih Edebilirim? vSağlık Bölümleri, 2 Yıllık Bölümler 2018 | 2 Yıllık Sağlık Bölümleri puanları | 2 Yıllık Sağlık Bölümü Ne Tercih Edebilirim? Sağlık bölümleri, 2 Yıllık Bölümler 2018 Kılavuzu sitemizde. 2 yıllık Bölümler, 2 yıllık sağlık bölümleri, 2 yıllık sağlık bölümleri puanları, 2 yıllık sağlık bölümleri ücretleri, önlisans sağlık bölümleri 2018 öğren... Sonuçarı öğrenen öğrenciler 2 yıllık bölümleri aramaya başladı. '2 yıllık sağlık bölümü ne tercih edebilirim' sorusunu soruyor. İşte 2 yıllık sağlık böölümleri ve 2 yıllık sağlık bölümleri puanları

ÖZEL Üniversite Ücretleri NE kadar? 2018 Vakıf Üniversite Fiyatları | Hemşirelik, Okul Öncesi Ücret ÖZEL Üniversite Ücretleri NE kadar? 2018 Vakıf Üniversite Fiyatları | Hemşirelik, Okul Öncesi Ücret ÖZEL üniversite ücretleri NE Kadar? ÖZEL üniversite ücretleri aramaları sürüyor. YKS sonuçları açıklanır açıklanmaz vakıf üniversitesi fiyatları, özel üniversite ücretleri, okul öncesi ücreti ne kadar, hemşirelik fiyatları ne kadar sorgulamaları da devam etti. İşte 2018- 2019 vakıf özel üniversite ücret ve fiyatları...

Yani adaylar her iki testten de 0,5 ham puan almak zorundaydı. AYT’de de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerden 0,5 veya daha fazla puan almış olmaları şartı vardı.

Aşağıda il il üniversitelerin taban puanlarını ve bölümleri yer almaktadır. İstediğiniz ildeki üniversitenin taban puanlarına,kontenjan bilgilerine ve bölümlerine ÖSYM'nin yayımlandığı 2017 kılavuzuna ulaşabilirsiniz.

Taban ve tavan puanları 1
Taban ve tavan puanları 2

2018 Üniversite taban ve tavan puanları henüz yayımlanmadı. ÖSYM tarafından yayımlanır yayımlanmaz sayfamızda olacaktır.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzda tercih süresi 7-14 Ağustos 2018 olarak belirtildi.

Adaylar, 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna tercih süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebilecekler.

Adaylar tercihlerini , T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklar.

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

Adaylar puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyecekler. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazacaklar. Adayların, yükseköğretim programları arasından tercih yapmaya başlamadan önce, yayımlanan kılavuzdaki tabloların hangilerindeki programlardan tercih yapma haklarının bulunduğunu belirlemeleri gerekir.

Tablo 3'te yer alan ön lisans programlarını, 2018-TYT ’de 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebilecekler.

Tablo 4'te yer alan yükseköğretim programlarını, 2018-AYT/YDT’ de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebilecekler.

Tercih alanlarının tamamının doldurulması zorunlu değildir. Örneğin, bir aday tercih bildiriminde yalnızca dört programı göstermek istiyorsa ve bunlardan herhan gibirine giremediği takdirde başka bir yerde okumak istemiyorsa, sadece bu dört programı yazabilecek.

2018-YKS sonuç bilgilerinde her adayın hesaplanan yerleştirme puanlarına ilişkin başarı sıraları yer alacak.

SÖZEL Puan Türü ve Bölümleri

Sözel öğrencileri ilk oturum TYT sınavı, alan sınavları için ise Türk Dili Edebiyatı+Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 testlerini çözmek zorundalar.

Sözel Test Ağırlıkları – TYT

Türkçe: %13

Sosyal Bilimler: %7

Temel Matematik: %13

Fen Bilimleri: %7

Sözel Test Ağırlıkları – AYT

Türk Dili ve Edebiyat Sosyal Bilimler – 1

Türk Dili ve Edebiyatı: %18

Tarih-1: %7

Coğrafya-1 %5

Sosyal Bilimler – 2

Tarih-2: %8

Coğrafya-2: %8

Felsefe Grubu: %9

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: %5

EŞİT AĞIRLIK Puan Türü ve Bölümleri

Eşit Ağırlık öğrencileri ilk oturum TYT sınavı, alan sınavları için ise Matematik ve Sosyal Bilimler-1+Türk Dili Edebiyatı testlerini çözmek zorundalar.

Eşit Ağırlık Test Ağırlıkları – TYT

Türkçe: %13

Sosyal Bilimler: %7

Temel Matematik: %13

Fen Bilimleri: %7

Eşit Ağırlık Test Ağırlıkları – AYT

Türk Dili ve Edebiyat Sosyal Bilimler – 1

Türk Dili ve Edebiyatı: %18

Tarih-1: %7

Coğrafya-1 %5

Matematik: %30

DİL Puan Türü ve Bölümleri

Yabancı Dil öğrencileri ilk oturum TYT sınavı, alan sınavları için sadece Yabancı Dil testini çözmek zorundalar.

Yabancı Dil Test Ağırlıkları – TYT

Türkçe: %13

Sosyal Bilimler: %7

Temel Matematik: %13

Fen Bilimleri: %7

Yabancı Dil Test Ağırlıkları – AYT

Yabancı Dil: %60

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber