Tarih : 28.09.2021 - 10:25 Yorum : 0

2021 KPSS branş bazında sıralamalar belli oldu mu? ÖSYM 2021 KPSS branş sıralamaları

ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yapılan açıklamalarla 2021 KPSS branş bazında sıralamalar belli oldu ve adayların sınav sonuçlarına göre hazırlanan liste ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden sorgulamaya açıldı. MEB tarafından gerçekleştirilecek olan atamalar merakla beklenirken adaylar branş bazında sıralamaları ile ilgili de bilgi sahibi olmak istiyor. İşte 2021 KPSS branş sıralamalarına dair detaylar…

2021 KPSS branş bazında sıralamalar belli oldu mu? ÖSYM 2021 KPSS branş sıralamaları

KPSS yerleştirmeleri açısından hiçbir etkisi bulunmayan KPSS branş bazında sıralamalar, son günlerde adayların sıklıkla sorgulattıkları konulardan biri oldu. Bu bağlamda vatandaşlar “2021 KPSS branş bazında sıralamalar belli oldu mu?”, “ÖSYM 2021 KPSS branş sıralamaları sorgulama nasıl yapılır?” gibi sorulara yanıt aramaya başladı.

KPSS BRANŞ BAZINDA SIRALAMALAR NASIL ÖĞRENİLİR?

ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı, her yıl kamu kurum ve kuruluşlarına atanmak isteyen binlerce öğrencinin katılımıyla gerçekleştiriliyor. 2021 KPSS’ye katılan adayların sınav sonuçlarına göre belirlenen branş bazında sıralamaları, ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden yayınlandı. Yapılan açıklamaya göre adaylar, https://ais.osym.gov.tr/ adresi üzerinden TC Kimlik numaraları ve şifreleriyle birlikte sisteme giriş yaparak, sıralamalarını öğrenebilecek.

KPSS BRANŞ BAZINDA SIRALAMA NE İŞE YARAR?

KPSS atamaları üzerinde herhangi bir etkisi bulunmadığı bilinen branş bazında sıralamalar sayesinde adaylar, kendileri ile aynı anda sınava giren diğer adaylarla aralarındaki farkı görebilir ve başarı durumlarını değerlendirebilir. Fakat sorgulama ekranına görüntülenen sayfa herhangi bir belge niteliği taşımamaktadır.

Genellikle ÖSYM sisteminde belirtilmiş olan bilgilerin baz alındığı değerlendirmelerde, KPSS branş bazında sıralama işlemleri gerçekleştirilirken adayların aktif eğitim bilgileri ve aktif eğitimi bulunmayan adayların ise başvuru aşamasında belirtmiş oldukları eğitim bilgileri göz önünde bulundurulmaktadır.

MEB ÖĞRETMENLİK TERCİHLERİNDE KULLANILAN KPSS PUAN TÜRÜ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen öğretmen atamalarında genellikle KPSS P10, P120 ve P121 puan türleri değerlendirmeye alınmaktadır. Atama işlemleri için alana göre mezun olunan yükseköğretim programı, mezun olunan yıl ve öncelikler değerlendirilmektedir. Ayrıca branş bazında başvuruları da esas alınmaktadır. Bu sebeple öğretmen adayları bu durumu göz önünde bulundurarak branş bazında sıralamalarına dikkat etmelidir.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber