Tarih : 23.06.2021 - 10:15 Yorum : 0

2021 KYK yurt başvuruları ne zaman?

Üniversitelerde 2021-2022 eğitim öğretim yılı başlangıcı olarak 13 Eylül tarihinin belirlenmesi üzerine öğrenciler, “KYK yurt başvuruları ne zaman?” merak ediyor.

2021 KYK yurt başvuruları ne zaman?

Ülke genelinde 1 Temmuz itibariyle normalleşme süreci başlayacak. Bu kapsamda milyonlarca üniversite öğrencisi, KYK yurtları için hazırlığa geçti.

Devletin üniversite öğrencilerine sağladığı yurt imkanı, yurt içi ve yurt dışında ikamet eden öğrenciler için oldukça faydalı oluyor. Özellikle öğrencilere daha güvenli bir ortam kılan KYK yurtları, her sene milyonlarca üniversite öğrencisini bünyesine alıyor.

KYK yurtlarına üniversiteye yeni geçmiş birinci sınıflar, üniversite hazırlık sınıfı okuyanlar veya ara sınıf öğrencileri başvurabiliyor. Söz konusu KYK başvuruları, Üniversite sonuçları belli olduktan sonra ÖSYM’nin yerleştirme sonuçlarını açıklamasıyla başlar.

KYK YURT BAŞVURU TARİHLERİ

Üniversitelerde 2021-2022 eğitim öğretim yılı, 13 Eylül tarihinde başlayacak. 1 Temmuz’da normalleşmeye girileceğinin açıklanmasıyla milyonlarca üniversite öğrencisi, KYK yurt başvuru tarihlerini araştırmaya başladı.

Üniversitelerin 13 Eylül itibariyle açılacağını düşünürsek KYK yurtlarının da bu tarihten itibaren faaliyetlerine başlayacağını söyleyebiliriz. KYK yurt başvurularına ilişkin süreç, YURTKUR’un yapacağı açıklamayla belli olacak. KYK yurt başvurularına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

2021 KYK YURT BAŞVURU EKRANI

KYK yurt başvuruları için YKS sınavlarının ardından ÖSYM tarafından sonuçların açıklanması beklenir. Daha sonra üniversite sınavı sonuçlarına göre tercih işlemlerini yapan öğrenciler, ÖSYM’nin yerleştirme sonuçlarını açıklamasıyla KYK yurt başvurularına başlar.

KYK yurt başvurularına üniversite birinci sınıflar, hazırlık sınıfları ve ara sınıflar başvuru yapabilmektedir. KYK yurt başvuruları başladığında tüm işlemler e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilir.

KYK yurt başvuru ekranı için BURAYA tıklayın.

KYK YURTLARININ AMACI

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünün amacı şu şekilde;

- Yurt içinde ve dışında yükseköğrenim gören öğrenciler için yurtlar yapar ve bunların işletmesini sağlar.

- Beslenme yardımı yapar ve eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle milli ve manevi gelişmelerine katkı sağlar.

- Yükseköğrenim öğrencilerine kredi veya burs verilir, öğrencilerin yükseköğrenimleri kolaylaştırılır.

- Yurtlarda barınan öğrencilerin, dersleri dışında kalan serbest zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri sağlanır.

- Bedensel, zihinsel ve kültürel yönden gelişmelerini sağlanır.

- Öğrencilerin aralarında dostluk, kardeşlik ve arkadaşlık duygularını geliştirmek amacıyla sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler düzenlenir. İller ve yurtlar arası yarışma ve turnuvalar yapılır.

- Ayrıca, psiko-sosyal servislerde öğrencilere koruyucu ruh sağlığı hizmeti de verilir. Yurtlara yeni kayıt yaptıran öğrencilere uyum sağlamaları amacıyla uyum programları düzenlenir.

- Bakanlık çeşitli dernek, vakıf, spor federasyonları, sivil toplum kuruluşları ile kamu kurum ve kuruluşlarına barınma hizmetiyle destek sağlar.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber