Tarih : 12.06.2021 - 15:20 Yorum : 0

2021 MEB ek atama tarihleri ne zaman? MEB açıklaması

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması haricinde öğretmen adayları ek atamaların olup olmayacağını araştırıyor. Yaz aylarında ek atama bekleyen öğretmen adayları, “ek atama tarihleri, MEB ek atamalar ne zaman, Ek atama olacak mı?” gibi soruların cevaplarını arıyor. Ek atamalar sosyal medyada gündeme oturdu. Ek atamalar ile ilgili detayları derledik.

2021 MEB ek atama tarihleri ne zaman? MEB açıklaması

Ek atamalar ile ilgili müjdeli haber bekleyen öğretmen adayları sosyal medyada seslerini duyurmaya çalışıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ek atamalara ilişkin açıklamaları binlerce adayı umutlandırdı.

20 bin sözleşmeli öğretmen atamasının yetersiz olduğunu düşünen adaylar, ek atamalara ilişkin açıklamaları yakından takip ediyor. Sosyal medyayı sallayan adaylar, ek atama için gelişme bekliyor.

Salgın nedeniyle uzaktan eğitime geçilmesi Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmen ihtiyacı olduğunu gösterdi.

Bakan Selçuk konuya ilişkin açıklamasında "2003'ten beri AK Parti döneminde öğretmen atamaları konusunda inanılmaz bir çıta yüksekliği vardı. Öğretmenlerin 3'te 2'sinden fazlası bu dönemde atandı. Hep daha fazla atama yapılması konusunda da çabalar sürdü. Salgın dönemi ve diğer bazı koşullar nedeniyle de bu sene böyle bir kısıt oluştu. Bizim her zaman çabamız daha fazla olması için. Daha fazla atama yapmak için gayret gösteriyoruz. Bununla ilgili kurumlar arası iş birlikleri, karar süreçleri de devam ediyor." ifadelerini kullandı. Söz konusu açıklamayla öğretmen adayları, ek atamalarla ilgili müjdeli haberi yakın olduğunu düşünüyor.

Ek atamalara ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. 2021 yılında ek atama yapılıp yapılmayacağı henüz belli olmadı. Ek atama yapılacağı açıklanırsa kontenjan ve branş dağılımı bilgileri de belli olacak.

MEB 2021 ATAMA TAKVİMİ

20 bin sözleşmeli öğretmen atamaları için mülakat süreci sona erdi. 11 Haziran’da tamamlanan mülakatların sonuçları ise 8 Temmuz’da açıklanacak. İstediği sonucu elde eden öğretmen adayları, 1-6 Eylül 2021 tarihleri arasında tercihlerini yapacak. 8 Eylül 2021 tarihinde ise atama sonuçları belli olacak.

MEB 2021 İLLER ARASI YER DEĞİŞTİRME TAKVİMİ

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin iller arası yer değiştirme takvimini yayımladı. İller Arası Yer Değiştirme başvuruları 29 Temmuz 2021 - 2 Ağustos 2021 tarihleri arasında alınacak. Söz konusu başvuru şartları şu şekilde;

Adaylığı kaldırılmış olmak,
31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla bulundukları ilde en az üç yıllık çalışma süresini tamamlamış olmak,
652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 4’üncü maddesi kapsamında sözleşmeli
öğretmen olarak görev yapmakta iken üç yıllık çalışma süresi sonunda öğretmen kadrosuna
atananlar bakımından, bu bölümün 1 ve 2’nci maddesine ek olarak öğretmen kadrosuna
atandıkları tarihten itibaren 31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla bir yıllık çalışma süresini
tamamlamış olmak, şartları aranacak.

Söz konusu başvurular internet sitesi üzerinde yer alan Elektronik Başvuru Formu doldurularak yapılacak.

Atamalar ise 3 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. İlişik kesme işlemleri ise 4 Ağustos 2021 tarihi itibariyle yapılacak.

23 İl Listesi’nde belirtilen illerin dışındaki illerde görev yapan ve 31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla üç yıllık çalışma süresini tamamlamamış olan öğretmenler, istemeleri halinde zorunlu çalışma yükümlülükleri dikkate alınmak suretiyle listedeki 23 ille sınırlı olmak kaydıyla yer değiştirme başvurusunda bulunabilecekler.

Söz konusu listede belirtilen illerin birinde görev yapmaktayken soruşturma sonucu bu illerin dışındaki bir İl’e atananlar, bu kapsamda başvuruda bulunmaları durumunda, soruşturma sonucu ayrıldıkları il haricindeki diğer illeri tercih edebilecekler.

23 il kapsamında yapılacak yer değiştirme başvuruları, diğer başvurulara ilişkin atama işlemleri sonuçlandırıldıktan sonra atama işleminden kalan münhal yerler için değerlendirmeye alınacak.

23 İl listesi şu şekilde; Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Iğdır, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa, Tunceli, Van

İl dışı yer değiştirme duyurusu için BURAYA tıklayın.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber