Tarih : 07.01.2022 - 11:43 Yorum : 0

2022 BİLSEM sınavı ne zaman, nasıl başvurulur? BİLSEM nedir? Başvuru kılavuzu ve sınav tarihi...

Bilim ve Sanat Merkezi olarak bilinen BİLSEM 2022 sınav tarihleri vatandaşlar tarafından araştırılmaya başladı. Sınıf öğretmenleri tarafından yetenek alanlarına göre aday gösterilen 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerine uygulanan BİLSEM sınav tarihi, başvuru koşulları ve başvurusunun nasıl yapılacağı haber detaylarında...

2022 BİLSEM sınavı ne zaman, nasıl başvurulur? BİLSEM nedir? Başvuru kılavuzu ve sınav tarihi...

BİLSEM sınavlarına dair gelişmeler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlandı."İlkokul öğrencilerine uygulanan 2022 BİLSEM sınavı ne zaman yapılacak, sınav tarihi belli oldu mu? BİLSEM nedir? BİLSEM 2022 sınavına nasıl başvurulur?" sorularının cevabı araştırılmaya devam ediyor. Özel yetenekli öğrencilerin eğitimlerini devlet kurumlarında özel olarak görmesini sağlayan, yeteneklerine yönelik eğitim almanı imkan sunan BİLSEM'in 2022 sınavına dair merak edilenler haberimizde...

BİLSEM NEDİR? AÇILIMI NEDİR?

Bilim ve Sanat Merkezleri, kısa adı ile BİLSEM; örgün eğitim kurumlarında eğitimi devam eden, zihinsel yetenek, görsel sanatlar ya da müzik yetenek alanlarında yetenekli kabul edilen öğrencilerin yeteneklerini geliştirmek için eğitim veren merkezin adıdır. Yetenekli öğrencilerin kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarına destek olmak için açılan özel eğitim kurumları, BİLSEM olarak adlandırılmaktadır.

BİLSEM; özel yetenekli öğrencilerin farkındalıklarını arttırmak ve yeteneklerini geliştirmek, potansiyellerini ileri düzeye taşımak için özel eğitimlerin verildiği kurumdur ve 81 ilde hizmet veren bu kurum, yetenekli öğrencilerin kendilerine ve topluma katkıda bulunmasını amaçlar.

2022 BİLSEM SINAVI NE ZAMAN? | 2022 BİLSEM BAŞVURU VE SINAV TARİHİ

Yetenek alanlarına göre, öğrencilerin aday gösterilme işlemleri 10-21 Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 1, 2, 3 ve 4. sınıf seviyelerinde sınıf öğretmenleri tarafından yetenek alanlarına göre aday gösterilen öğrenciler arasından seçim yapılacak. İlk etabın tamamlanmasının ardından, 19 Şubat - 8 Mayıs 2022 tarihleri arasında, ismi belirlenen öğrenciler yetenek alanlarına göre yeni bir değerlendirmeye tabi tutulacak.

Bireysel mülakata girmeye hak kazanan öğrenciler 13 Mayıs tarihinde belli olmasının ardından, 13 Haziran ile 12 Ağustos tarihleri aralığında bireysel değerlendirmeleri sürdürülen öğrenciler, son aşamayı da geçtikten sonra, kabul süreci tamamlanmış olacak.

BİLSEM'e kayıt hakkı kazanan öğrenciler 19 Ağustos'ta belli olacak ve kazananlar ilan edilecek.

BİLSEM KAYITLARI NASIL YAPILIR?

BİLSEM sınavlarını ve eleme aşamalarını tamamlayan öğrenciler, açıklanan tarihlerde bağlı oldukları ildeki Bilim ve Sanat Merkezi'ne doğrudan başvuru yaparak kayıt işlemlerini tamamlayabilecek.

BİLSEM BAŞVURU ŞARTLARI VE FORMLARI, KILAVUZU YAYINLANDI!

Bilsem başvuru kılavuzu MEB tarafından yayınlandı, BİLSEM sınavına girmek ve konuya ilişkin detayları öğrenmek isteyen öğreciler ve veliler, BİLSEM kılavuzunu araştırmaya başladı. Detaylı olarak forma erişim sağlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber