2022-08-05 10:49:00 | Son Güncelleme : 2022-08-05 11:39:01

2022 KPSS İPTAL Mİ EDİLECEK? ÖSYM KPSS için açıklama yaptı mı? KPSS Soruların Kopya iddiası gündemde!

Kamu Personeli Seçme Sınavı 31 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Lisans türünde Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumda yapılan sınavların ardından ÖSYM de soruların cevap anahtarlarını açıkladı. ÖSYM'nin KPSS cevap anahtarlarını yayımlamasıyla soruların kopya olduğu iddia edildi. Yediiklim Yayıncılık'a ait bazı soruların birebir kopyası şekilde KPSS'de çıkması sınavın da iptal edilebileceği ihtimalini akıllara getiriyor. Peki KPSS 2022 iptal mi edilecek? ÖSYM KPSS sınavını iptal mi etti? İşte tüm detaylar...

2022 KPSS iptal mi edilecek?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
2022 KPSS iptal mi edilecek?

2022 KPSS iptal mi edilecek sorusu gündemi meşgul etmeye devam ediyor. 31 Temmuz'da gerçekleştirilen KPSS sınavından bir süre önce Yediiklim Yayıncılık YouTube ve çeşitli sosyal medya hesapları üzerinde birebir aynı soruların çözümlerini yaptığı öne sürüldü. Twitter ve Ekşi Sözlük üzerinde konuşulmaya başlanan iddia bir anda tüm Türkiye'nin gündemi oldu. Peki bu iddiaların ardından 2022 KPSS iptal mi edilecek? ÖSYM KPSS 2022 sınavını iptal ediyor mu? İşte konuya dair tüm ayrıntılar...

2022 KPSS İPTAL Mİ EDİLECEK?

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın Pazar günü gerçekleştirilmesinden sonra ÖSYM KPSS cevap anahtarının belli bir kısmını açıklamıştı. ÖSYM'nin paylaştığı sorular ile karşılaştırma yapanlar ilginç bir sonuçla karşılaştı. İddiaya göre, 31 Temmuz Pazar günü yapılan KPSS sınavında sorulan soruların büyük bir bölümü Yediiklim Yayıncılık'ın sosyal medya hesaplarında sınavdan çok önce çözülmüştü. Bu iddia Türkiye'yi karıştırırken 2022 KPSS sınavı iptal mi edilecek soruları da araştırılmaya başlandı. Peki ÖSYM KPSS sınavı son dakika gelişmesi olarak neler söyledi?

ÖSYM KPSS SINAVINI İPTAL EDECEK Mİ? 

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Konu ile ilgili ÖSYM Başkanı Halis Aygün'ün açıklama yapması bekleniyor.

ÖSYM'DEN AÇIKLAMA

ÖSYM KPSS sorularının kopya olduğuna ilişkin yapılan sosyal medya paylaşımları üzerine şu açıklamayı yaptı:

2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir.

Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır. 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN KPSS AÇIKLAMASI

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KPSS'de yaşanan kopya soru iddiası üzerine çalışma başlatılması talimatını vererek şu açıklamayı yaptı:

Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır.  Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz.

ÖABT YAPILACAK MI?

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi ismiyle bilinen ÖABT iptal mi olacak? KPSS'de yaşanan kopya soru skandalı iddiasının üzerine 14 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleşecek ÖABT sınavının iptal olup olmadığı sorgulanıyor. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yok.

KPSS'DE KOPYA SORU İDDİASI

Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndan sonra ortaya atılan kopya sorusu iddiası Türkiye'nin gündemine oturdu. KPSS'deki soruların Yediiklim Yayıncılık'a ait denemelerdeki bazı sorularla birebir aynı olduğu ileri sürüldü. ÖSYM bu iddialara asılsız derken Cumhurbaşkanı Erdoğan KPSS ile ilgili Devlet Denetleme Kurulu'na inceleme talimatı verdiğini açıkladı. Gece yarısı yayımlanan Resmi Gazete'de ise ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevinden alındı.

YEDİİKLİM SAHİBİ KİM?

2003 senesinden bugüne hizmet veren Yediiklim Yayıncılık, 31 Temmuz 2022 tarihinde düzenlenen KPSS sınavının sonrasında gündeme geldi. Yediiklim KPSS, YKS, LGS ve ALES gibi sınav türlerinde öğrenciler için test kitapları, deneme kitapçıkları ve çeşitli sınav soruları hazırlıyor. KPSS Lisans sınavında sorulan soruların Yediiklim denemelerinde çıkan sorularla aynı olduğu iddiası üzerine sahibi ve kime ait olduğu araştırılıyor. Peki Yediiklim kimin? Gazeteci Murat Ağırel'in ifadesine göre, Yediiklim sahibi Münir Çelik. 

KPSS TEKRARLANACAK MI?

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda ortaya konulan kopya soru iddiasının ardından ÖSYM'nin asılsız açıklaması tepki topladı. Bu açıklamanın üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan  DDK'ya talimat verip konunun üzerine gidilmesini istedi. Gece yarısı yayımlanan Resmi Gazete'ye göre ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı. Bunun üzerine KPSS sınavının iptal olup olmayacağı araştırılıyor. Hala sınava giren milyonlarca aday KPSS Lisans sınavının tekrarlanıp tekrarlanmayacağını merak ediyor. Fakat esas büyük bekleyiş 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos'ta gerçekleşecek KPSS sınavları. KPSS ÖABT ve Alan Bilgisi Sınavları'nın yapılıp yapılmayacağı hala merak konusu. Yeni Başkan Bayram Ali Ersoy'un ÖSYM'ye atanmasının ardından milyonlarca adayın bekleyişinin de kısa süre içerisinde sona ereceği bekleniyor. Sosyal medyada ise öğrencilerin psikolojilerinin bozulduğu ve sınavlara hazırlanamadıklarını konusunda önemli şikayetler yer alıyor.

KPSS İPTAL EDİLDİ

Kamu Personeli Seçme Sınavı, Yeni ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy'un açıklamasıyla iptal edildi. Yeni sınav takviminin 17 Eylül'de olduğu aktarıldı.

KPSS ÜCRETLERİ GERİ ÖDENECEK Mİ? 

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın Lisans ayağı çıkan kopya soru iddiaları üzerine iptal edildi. Konuyla ilgili Yeni ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy açıklamalarda bulunarak 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos'ta yapılacak sınavların da ertelendiğini duyurdu. Bu durumda KPSS tekrar edilecek ve adaylardan yeni bir ücret talep edilmeyecek.

KPSS için bankalara yatırılan ücret geçerli olacak. Sınavı kaçıran veya herhangi bir nedenden dolayı sınava giremeyenler yeni yapılacak KPSS sınavına girebilecek. KPSS ücreti G.K, G.Y sınavına girenler için 150 TL olarak belirlenmişti. Geç kayıt olanlar ise 180 TL sınav ücreti ödemişti.

YEDİİKLİM SAHİBİ MÜNİR ÇELİK'TEN AÇIKLAMA

Benim ismim Münir Çelik, Yediiklim'in sahibiyim. Ülkemizin gündemini son 3 gündür meşgul eden KPSS soruları çalındı, sızdırıldı gibi sorularla kamuoyu çokça meşgul olmuştur. Yayınevinin sorumlusu olarak bu konuyla ilgili ilk defa basın açıklaması yapıyoruz. Sosyal medyada dolaşan 20 tane noktası virgülüne kadar aynı denilen soru "asılsızdır". Öyle bir soru yoktur, olması da mümkün değildir. Hayatın gerçeklerine aykırıdır. İddia edildiği gibi soruları biz almışız, bize verilmiş gibi bir durum yok, olması da söz konusu değil. 

YEDİİKLİM'DE EĞİTİM ALANLAR İNCELENİYOR

Son dakika gelen bilgiye göre, Yediiklim Yayıncılık'ta eğitim alan adayların KPSS cevap anahtarlarının incelendiği bilgisi paylaşıldı. Öte taraftan DDK ise asılsız haberlere itibar edilmemesi gerektiği açıklamasında bulunmuştu.