2022-08-07 09:43:00 | Son Güncelleme : 2022-08-07 10:47:15

2022 YKS YERLEŞTİRME SONUÇLARI Belli Oluyor! YKS Tercih İşlemleri Sonrası Sonuçlar Ne Zaman Açıklanacak, ÖSYM Kaç Günde Açıklar?

Yükseköğretim Kurumları Sistemi sınavı sonuçlarının belli olmasının ardından cevap anahtarı da paylaşıldı. Öğrenciler üniversite taban puanları ve kontenjanlarını baz alarak 2022 YKS tercih işlemlerine 27 Temmuz Çarşamba günü başladı. 5 Ağustos Cuma günü son bulacak tercih işlemleri sonrasında YKS yerleştirmelerinin ne zaman belli olacağı üniversite adayları tarafından merak ediliyor. ÖSYM tarafından düzenlenen ve açıklanan YKS sınavı yerleştirme sonuçları, KPSS sınavında yaşanan kopya soru iddiası sonrasında yaşanan belirsizlik nedeniyle beklenenden geç açıklanabilir. Peki ÖSYM ais sistemi üzerinden açıklanacak 2022 YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak, ÖSYM YKS yerleştirmelerini ne zaman açıklar? KPSS nedeniyle üniversite tercih yerleştirme sonuçları geç mi açıklanır? İşte tüm ayrıntılar...

YKS yerleştirme sonuçları ne zaman belli olacak?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
YKS yerleştirme sonuçları ne zaman belli olacak?

2022 YKS yerleştirme sonuçları tercih işlemlerinin geride kalmasının sonrası aday üniversiteliler tarafından sorgulanıyor. YKS tercih sonucu sorgulama ekranı üzerinden öğrenebileceğiniz üniversite yerleştirme sonuçları bu sene KPSS'deki kopya soru iddiası üzerine geç açıklanabilir. Nitekim ÖSYM hem KPSS'deki sorunlar nedeniyle hem de Yeni Başkan'ın gelmesi sebebiyle yeniden bir yapılanma içerisinde. Dolayısıyla beklenen tarih uzayabilir. Peki çokça merak edilen, "YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak, hangi tarihte açıklanır" soruları belli oldu? Üniversite kayıt tarihleri öncesinde açıklanacak yerleştirme sonuçları ardından ek tercih dönemi beklenecek. Peki YKS tercih sonuçları 2022 ne zaman açıklanacak, erken mi geç mi belli olur? Tüm detaylar haberimizin içerisinde!

2022 YKS YERLEŞTİRME SONUÇLARI

27 Temmuz 2022 tarihinde başlayan YKS tercihleri bugün itibariyle (5 Ağustos) sona eriyor. Üniversite adayları, YKS'nin TYT, AYT ve YDT puan türlerinde amaçladıkları üniversite ve bölümleri için son hazırlıklarını gerçekleştirdi.

27 Temmuz - 5 Ağustos arasında yapılan tercihin sonuçlarının açıklanmasından sonra ise YKS ek tercih dönemi start alıyor. Sonrasında ise adaylar üniversite kayıt işlemleri için ilk adımı atacak.

YKS tercih sonuçlarının hangi tarihte açıklanacağına dair ise net bir açıklama yapılmadı. Özellikle ÖSYM'nin KPSS sınavına odaklanmış olması YKS üniversite yerleştirme sonuçlarının da sekteye uğramasına neden olabilir.

ÖSYM ÜNİVERSİTE YERLEŞTİRME SONUÇLARINI NE ZAMAN AÇIKLAR?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2022 YKS tercih sonuçlarının henüz zaman açıklanacağına dair net bir bilgi paylaşılmadı. Bu sebeple üniversite adayları geçmiş yılları kılavuz alıyor.

2021 senesinde YKS üniversite tercihlerinin sona ermesinden hemen hemen 2 hafta sonra sonuçlar açıklandı. Bu kapsamda YKS üniversite yerleştirme sonuçlarının 19 Ağustos 2022 tarihinde açıklanması öngörülüyor.

YKS ÜNİVERSİTE KAYIT TARİHLERİ

Yükseköğretim Kurumları sınavının belli olmasından sonra üniversite adayları, kontenjan, başarı sıralaması ve yüzdelik dilimini baz alarak tercih işlemlerini gerçekleştiriyor. 5 Ağustos 2022 tarihinde sona erecek YKS tercih işlemlerinin ardından herhangi bir eğitim kurumuna girmeye hak kazanan adaylar, üniversite kayıt işlemlerini şu tarihler arasında yapacak:

  • YÖK'e göre üniversite kayıt işlemleri 22-26 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
  • İnternet ortamınfa üniversite kayıtları ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında alınacak.

 

ÜNİVERSİTE TERCİHİ NASIL YAPILIR?

ÖSYM AİS üzerinden yapılan tercih işlemleri 5 Ağustos 2022 bugün itibariyle bitiyor. Tercih işlemlerinin gerçekleştirilmesi için aldığının üniversite puanı, YÖK'ün belirlediği tercih kodları ile bağdaştırılarak onaya iletilecek. YKS Üniversite yerleştirme işlemlerinin kayıtlarını yaptırmak için tercih kılavuzunu incelemek ilk adım.

2022 YKS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ....

YKS İPTAL Mİ 2022

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın Lisans ayağının iptal edilmesinin ardından gözler Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'nın da iptal edilip edilmeyeceğine çevrildi. Henüz YKS ile KPSS sınavlarını hazırlayan soru komisyonunun aynı olup olmadığı öğrenilmedi. Eğer sınav komisyonları aynı olursa YKS sınavının hatta  TUS ve ALES sınavlarının da iptal olma olasılığı bulunuyor.