Tarih : 27.10.2021 - 16:06 Yorum : 0

5 yaş için eğitim zorunlu mu olacak? Bakan Özer’den son dakika açıklaması!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yapmış olduğu son dakika açıklamasına göre 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda 5 yaşın zorunlu eğitim kapsamında ele alınmasına yönelik açıklamalarda bulundu. Açıklamanın ardından binlerce ebeveyn, “5 yaş için eğitim zorunlu mu olacak?” “MEB 5 yaşa zorunlu eğitim getiriyor mu?” sorularına yanıt armaya başladı. İşte detaylar…

5 yaş için eğitim zorunlu mu olacak? Bakan Özer’den son dakika açıklaması!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yapmış olduğu açıklamalar gündeme oturdu. Bakan Özer, 5 yaşın zorunlu eğitim kapsamında ele alınıp alınmayacağına dair yapmış olduğu açıklamalarla, nasıl bir yöntem izleyeceklerini ve ne gibi hedeflerinin bulunduğuna dair bilgiler aktardı. Açıklamaların ardından çok sayıda veli, 5 yaşın zorunlu eğitim olup olmayacağına dair birçok konuyu merak etmeye başladı. Peki 5 yaş için eğitim zorunlu mu olacak? MEB 5 yaşa zorunlu eğitim mi getiriyor?

5 YAŞ İÇİN EĞİTİM ZORUNLU MU OLACAK?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda 5 yaşın zorunlu eğitim kapsamına dahil olup olmayacağıyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Göreve gelmeleriyle birlikte temel eğitimde mevcut olan imkan farklılıklarını azaltmak, öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimlerini desteklemek ve mesleki eğitimi güçlendirmek üzerine çalışmalarda bulunacaklarını ifade ettiklerini belirten Bakan Özer, temel eğitimin güçlenmesi adına en çok dikkat edecekleri noktalardan birinin okul öncesi eğitim olduğunu vurguladı.

Okul öncesi eğitim alan ve almayan öğrenciler arasında bazı temel farklılıkların olduğunu ifade eden Özer, bu farkların telafi edilmesi gerektiğini, aksi takdirde uzun vadede bazı problemlerin oluşabileceğini, okullar arasında başarı farkının meydana gelebileceğini vurguladı. Okul öncesi eğitime yönelimin arttığını ve bu yönelimin genellikle 5 yaş grubunda meydana geldiğini aktaran Özer, 5 yaşta okullaşma oranının yüzde 78’e ulaştığını belirtti. Bu oran 3 yaş grubunda yüzde 14 iken, 4 yaş grubunda yüzde 35’lere kadar yükseliş göstermiş durumda.

5 yaş grubunda yeni eğitim hedefleri koyduklarını belirten Bakan Özer, “2022 sonuna kadar 3 yaş grubundaki okullaşma oranını yüzde 14'ten yüzde 50'ye, 4 yaştaki okullaşma oranını yüzde 35'ten yüzde 70'lere, 5 yaştaki okullaşma oranını ise yüzde 78'den yüzde 90'ların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE %100’LÜK BİR ARTIŞ HEDEFLENİYOR

Türkiye genelinde 2 bin 800 civarında bağımsız anaokulunun bulunduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı, Temel Eğitimde 10000 okul projesi kapsamında 3 bin yeni okul yapılacağını, 40 bin de yeni anasınıfı açılacağını ifade etti. Bu şekilde bağımsız anaokullarındaki mevcut 406 bin civarında bulunan kapasitenin yüzde 118’lik bir artışla 886 bine çıkarılması hedeflendiğinin altını çizdi. Bakan Özer, anasınıflarında eğitim alan 813 bin civarındaki öğrenci sayısını da 800 binlik yeni öğrenci kapasitesiyle birlikte 1 milyon 613 bine çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

Yapılan çalışmalarla birlikte Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda 5 yaşın zorunlu eğitim kapsamına alınmasına yönelik hedeflerin gerçekleştirilmesi konusunda alt yapıyı oluşturacak çalışmalar olduğunu ifade eden Bakan Özer, bu bağlamda 4-5 yaşın okul öncesi eğitime erişimini yüzde 100’e çıkarmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

MEB 5 YAŞA ZORUNLU EĞİTİM Mİ GETİRİYOR?

4-5 yaşın okul öncesi eğitime erişebilmesi için gerekli çalışmaları yaptıklarını belirten Milli Eğitim Bakanı, 5 yaş grubuna anaokullarının zorunlu hale getirilmesi için gerekli olan tüm planlarını ve bütçe yapılarını geliştirmeye başladıklarını ifade etti.

“Şu anda bağımsız anaokulu ve ana sınıflarında yaklaşık 1 milyon 220 bin öğrenci eğitim alıyor. Yeni oluşturulacak kapasite ile bunu 2,5 milyona çıkaracağız. Böylece okul öncesi eğitim kapasitesinde yüzde 100'lük bir artışı sağlamış olacağız.” sözlerini sarf eden Bakan Özer, Resmi Gazete’de yayınlanmış olan 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nın ‘eğitim’ başlığı altında fırsat eşitliği kapsamında tüm kademelerde eğitimin erişime açılacağına dair hedeflere yer verdiklerini belirtti.

Bakan Özer, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile işbirliği yapacaklarını belirtti ve bu bağlamda erken çocukluk eğitiminde 5 yaşın zorunlu eğitim kapsamına alınacağını ifade etti. Ayrıca esnek zamanlı ve alternatif erken çocukluk eğitim modelleri oluşturacaklarının, ihtiyaç duyulması durumunda ilave dersliklerin yapılacağının da altını çizdi.

Çocukların ruhsal ve bedensel gelişimlerini gözetecek eğitim programlarının da oluşturulacağını belirten Bakan Mahmut Özer, eğitim yapılarının çevreye ve teknolojiye uyumlu, güvenli, estetik ve ekonomik, ayrıca erişilebilir ve standartları yüksek bir mimaride tasarlanacağını ifade etti. Özer, tarihi okul binalarının korunmasına yönelik çalışmalara ağırlık verileceğini, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının eğitim ortamlarının geliştirilmesi maksadıyla 7 farklı eğitim yapısı için proje çalışması ve afet riski taşıyan 1500 eğitim binasının da güçlendirilmesinin hedeflendiğini ayrıca aktardı.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber