2022-08-06 12:39:00 | Son Güncelleme : 2022-08-06 14:34:04

Okullarda kayıt parası skandalı! Bakanlık harekete geçti: 65 okula inceleme

Milli Eğitim Bakanlığı, velilerin şikayeti üzerine harekete geçerek kayıt parası aldığı iddia edilen 65 okula inceleme başlattı.

Okullarda kayıt parası skandalı! Bakanlık harekete geçti: 65 okula inceleme
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2022-2023 eğitim öğretim yılı okul kayıtlarında velilerden gelen zorunlu bağış veya kayıt parası alındığına yönelik şikayetler üzerine harekete geçerek 65 okulda inceleme başlattı.

Edinilen bilgiye göre, 23 Haziran'da 2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında okul yöneticileriyle gerçekleştirdiği buluşmalarda Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından Türkiye'deki tüm okulların eksikliklerini gidermek için gerekli bütçeyi genel müdürlüklere aktardıklarını belirterek velilerden kayıt parası istenmemesi için çağrı yapıldı.

DİSİPLİN CEZALARI TEKLİFLERİ GETİRİLDİ

Süreci hassasiyetle takip ettiklerini belirten Bakan Özer, kayıt parası konusunda tolerans göstermeyeceklerini vurguladı.

MEB, velilerden gelen şikayetler doğrultusunda harekete geçti. Şikayete konu olan 65 okula yönelik inceleme başlatılırken tamamlanan soruşturmalarda sorumlular hakkında "görevden alma, uyarı, kınama" gibi disiplin cezaları teklifleri getirildiği öğrenildi.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı liselerde olduğu gibi bu yıl ilk kez MEB tarafından Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı anaokulu, ilkokul ve ortaokullara da doğrudan bütçe göndermeye başlanmış ve böylece okul yöneticilerin bütçelerini kendilerinin planlamalarına imkan sağlanmıştı.