Tarih : 18.11.2017 - 23:06 Yorum : 0

ALES sınav giriş yeri belli oldu TIKLA ÖĞREN | 2017 ALES sınav yerleri sorgulama

2017 ALES sınavı ne zaman yapılacak? ALES sınav yerleri nerede olacak? ALES ne zaman yapılacak? Merakla beklenilen bu soruların cevabı hemen hemen her gün araştırılıyor. 2018 ALES sınav tarihini ve detaylarını adaylarımız için derledik. ALES sınav giriş yerleri ile ilgili ÖSYM'den beklenen son dakika haberi geldi. 2017 ALES sınav giriş yerleri, ÖSYM internet sitesi üzerinden vatandaşların erişimine açıldı.

ALES sınav giriş yeri belli oldu TIKLA ÖĞREN | 2017 ALES sınav yerleri sorgulama

2017 ALES sınavı ne zaman yapılacak? ALES sınav yerleri nerede olacak? ALES ne zaman yapılacak? Merakla beklenilen bu soruların cevabı hemen hemen her gün araştırılıyor. 2018 ALES sınav tarihini ve detaylarını adaylarımız için derledik. ALES sınav giriş yerleri ile ilgili ÖSYM'den beklenen son dakika haberi geldi. 2017 ALES sınav giriş yerleri, ÖSYM internet sitesi üzerinden vatandaşların erişimine açıldı. Not: Yeni yayınlanan yönetmeliğe göre sınav süresi beş yıl süreyle geçerli olacak.

ALES SINAV GİRİŞ BELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ
ALES ÖNCEDEN ÇIKMIŞ SORU VE CEVAPLAR İÇİN TIKLAYINIZ

19 Kasım saat 10:15’de uygulanacak olan 2017 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'na (2017 ALES- Sonbahar Dönemi) başvuran adayların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemi tamamlandı. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinebilecekler. Saat 10:00'dan önce sınav binasına giriş yapılacak. Bu süreden sonra adaylar sınav binalarına alınmayacak.

ALES ADAYLAR 1 SAAT ÖNCESİNDEN SINAV YERİNDE OLMALI

ÖSYM internet sitesinde;

"Bina girişinde yoğunluğa yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri ve sınavdan en az 1 saat önce sınavın yapılacağı bina önünde hazır bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir. Saat 10:00'dan önce sınav binasına giriş yapılacak olup bu süreden sonra adaylar sınav binalarına alınmayacaklardır." uyarısında bulunuldu.

ALES SINAVDA KAÇ SORU YER ALACAK?

Yeni yayınlanan yönetmeliğe göre sınavda 100 soru yer alacak.

YENİ ALES SINAVININ KAPSAMI NASIL OLACAK?

ALES’te test sayılarında azaltmaya gidilmiştir. Dört test/bölüm sayısı ikiye indirilmiş olup yeni ALES, Sözel ve Sayısal olmak üzere iki bölümden ve testten oluşacaktır. Sözel-I ve Sözel-II ile Sayısal-I ve Sayısal-II testleri ayrımı ortadan kaldırılmıştır.

Yeni ALES'te belirlenen testlerin içeriğine ilişkin de yeni düzenlemeler yapılmıştır. ALES Sözel Testi; sözcükte, cümlede ve parçada anlam; cümle ve metni tamamlama; kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altıda yer alan soru alanlarından oluşacaktır. Burada adaylardan temel dilbilgisi becerilerinin yanı sıra daha çok sözel akıl yürütme becerilerini ölçmek amaçlanmıştır.

ALES Sayısal Testi; temel matematiksel işlemler, matematiksel ilişkilerden yararlanma; tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecektir. Burada adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerilerinin ölçülmesi amaçlanmıştır.

Yeni ALES’te (a) soru sayısı azaltılmış, (b) soru başına düşen süre artırılmış, (c) bununla birlikte toplam sınav süresi kısaltılmıştır. Sınav, 160 soru ve 180 dakikadan (3 saat) oluşmakta iken yeni düzenleme ile 50’şer sorudan oluşan sözel ve sayısal iki ayrı testten meydana gelecektir. Toplamda 100 sorudan oluşan sınavın süresi, 150 dakika (2.5 saat) olarak belirlenmiştir. Bu düzenlemenin sınav stresinin azaltılmasına da katkı sağlayacağı beklenmektedir.

Eşit ağırlıklandırılmayan ALES Eşit Ağırlık puanı, artık eşit ağırlıklı hale getirilmiştir. ALES Sayısal ve ALES Sözel puanının hesaplanmasına yönelik ağırlıklar değiştirilmemekle birlikte, ALES Eşit Ağırlık puanının hesaplanmasında Sayısal Testinin %50, Sözel Testinin de %50 etkili olmasına karar verilmiştir.

ÖSYM 2018 yılı sınav takvimini açıkladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), ‘2018 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi’ duyuruldu. Buna göre 23-24 Haziran 2018’de uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvurular, 1 Mart-21 Mart 2018’de alınacak. Sınav sonuçları ise 31 Temmuz’da açıklanacak.

ÖSYM’den yapılan duyuruda, 2018 yılında uygulanacak olan sınavlara ilişkin ‘2018 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi’ne ÖSYM’nin internet adresinden erişebileceği bildirildi. Buna göre, 23 Haziran 2018 tarihinde uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavının 1. oturumu (TYT) ve 24 Haziran 2018’de uygulanacak 2. oturum ve YKS Yabancı Dil Oturumu için başvurular 1 Mart-21 Mart tarihleri arasında alınacak. Sınav sonuçları 31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacak.

ALES'E KİMLER GİREBİLİR?

Lisans eğitimi programından mezun ya da mezun olabilecek konumda olanlar ile yurt dışında lisans eğitimi alarak Türkiye’de akademik kariyer başlangıcı yapmak isteyenler, ÖSYM tarafından açıklanan kanun hükmünde kararname uyarınca ALES’e girebilirler. Araştırma görevlisi, uzman, okutman, öğretim görevlisi ve eğitim öğretim planlamacısı gibi kadrolar için açıktan ya da öğretim elemanı dışındaki kadrolar için naklen atanabilmek için ALES girilmesi zorunlu bir sınavdır.

2017 ALES sınavı ne zaman yapılacak? ALES sınav yerleri nerede olacak? ALES ne zaman yapılacak? Merakla beklenilen bu soruların cevabı hemen hemen her gün araştırılıyor. 2018 ALES sınav tarihini ve detaylarını adaylarımız için derledik. ALES sınav giriş yerleri ile ilgili ÖSYM'den beklenen son dakika haberi geldi. 2017 ALES sınav giriş yerleri, ÖSYM internet sitesi üzerinden vatandaşların erişimine açıldı.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber