Tarih : 21.11.2021 - 09:56 Yorum : 0

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ALES/3 soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayınlandı mı?

ÖSYM tarafından düzenlenen ALES için beklenen gün geldi. Sınavın ardından adaylar ''ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanır? ALES soruları ve cevap anahtarı yayınlandı mı?'' sorularına odaklandı.

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ALES/3 soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayınlandı mı?

Binlerce adayın katıldığı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) bugün yapıldı. Sınavın ardından adaylar ALES sonuçları, soruları ve cevap anahtarı hakkında araştırma yapmaya başladı. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı 21 Kasım saat 10.15’te başladı. İşte ALES hakkında bilmeniz gerekenler.

ALES SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ALES/3 21 Kasım saat 10.15’te başladı. ÖSYM Başkanlığınca yapılan 2021 ALES/3 81 ilde bulunan 90 merkezde yapıldı. Akademik kariyer amacıyla binlerce kişinin katıldığı ALES sonuçları, 16 Aralık 2021'de açıklanacak. Adaylar ÖSYM sonuç açıklama sistemi üzerinden kullanıcı adı şifrelerini girerek sonuçlarını öğrenebilir.

ALES SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI YAYINLANDI MI?

ALES/3 oturumu için adaylara 100 soru için 150 dakika süre veriliyor. ALES 10.15’te başlayıp 12.45’te tamamlanacak. Adaylar sınav çıkışı ALES soru kitapçığı ve cevap anahtarı hakkında araştırma yapıyor. Adaylar puan hesaplaması yapmak ve cevaplarını gözden geçirmek için ALES cevap anahtarının yayınlamasını bekliyor. ALES soru kitapçığının ve cevap anahtarının sınavın hemen ardından ÖSYM resmi internet sitesinden yayınlanması bekleniyor. ALES/3 çıkışı adaylar T.C. kimlik numaraları ve şifrelerini girerek ALES cevap anahtarına ve soru kitapçığına ulaşabilecek.

ALES PUANI NASIL HESAPLANIR?

ALES/3 ardından gözler ''ALES puanı nasıl hesaplanır?'' sorusunun cevabını merak etmeye başladı. İşte adım adım ALES puan hesaplama:

  • Adayların doğru ve yanlış cevapları ayrı ayrı toplanacak,
  • Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecek,
  • Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanacak,
  • Ortaya çıkan ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecek,
  • Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacak,
  • Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacak.

ALES/3 SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYIN!

Etiketler : Ales Ösym Sınav
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber