Tarih : 07.12.2021 - 14:43 Yorum : 0

ALES sonuçları sorgulama ekranı: ALES/3 sonucuna nasıl itiraz edilir?

ÖSYM tarafından düzenlenen ALES için beklenen gün geldi. Sınavın ardından adaylar ''ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanır? ALES soruları ve cevap anahtarı yayınlandı mı?'' sorularına odaklandı.

ALES sonuçları sorgulama ekranı: ALES/3 sonucuna nasıl itiraz edilir?

Binlerce adayın katıldığı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) bugün yapıldı. Sınavın ardından adaylar ALES sonuçları, soruları ve cevap anahtarı hakkında araştırma yapmaya başladı. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı 21 Kasım saat 10.15’te başladı. İşte ALES hakkında bilmeniz gerekenler.

ALES SONUÇLARI AÇIKLANDI!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ALES/3 21 Kasım saat 10.15’te yapıldı. ÖSYM Başkanlığınca yapılan 2021 ALES/3 81 ilde bulunan 90 merkezde gerçekleşti. Akademik kariyer amacıyla binlerce kişinin katıldığı ALES sonuçları 7 Aralık tarihinde açıklandı. Ales/3 sonuçları için adaylar ÖSYM sonuç sayfasına gitmesi gerekiyor. Adaylar T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile Ales sonucuna ulaşacak.

ALES/3 SONUCU İÇİN TIKLAYIN!

ALES SONUÇLARINA NASIL İTİRAZ EDİLİR?

ALES sınav sonuçlarına ve sınav esnasından gerçekleşen olumsuz bir duruma itiraz etmek isteyen adaylar için ÖSYM ALES kılavuzunda izlemesi gereken yol belirlenmiştir. ALES sınav ve yerleştirme sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçlar ÖSYM tarafından elektronik ortamda açıklandıktan sonra 10 gün içinde Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak Merkezimize başvurmalıdırlar. Sınav sorularına ilişkin itirazlar ise sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde aynı şekilde yapılır. Yapılacak her türlü itiraz, adayın dava açabilme hakkı için geçerli 10 günlük dava açma süresini durdurmaz. Adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM'nin Halkbank Ankara Kurumsal Şubesi TR40 0001 2009 4520 0044 0002 07 IBAN numaralı hesabına gerekli ücreti yatırdıklarını gösteren dekontunu dilekçelerine eklemeleri gerekiyor.

ALES PUANI NASIL HESAPLANIR?

ALES/3 ardından gözler ''ALES puanı nasıl hesaplanır?'' sorusunun cevabını merak etmeye başladı. İşte adım adım ALES puan hesaplama:

  • Adayların doğru ve yanlış cevapları ayrı ayrı toplanacak,
  • Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecek,
  • Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanacak,
  • Ortaya çıkan ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecek,
  • Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacak,
  • Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacak.

ALES/3 SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYIN!

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber