2021-10-24 11:59:28

AÖL online mi olacak? AÖL sınav tarihi ne zaman?

AÖL kayıt yenileme ve ders seçme işlemini yapan adaylar AÖL sınav tarihi hakkında araştırma yapmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) AÖL sınava tarihi hakkında duyuru yayınladı. Peki, AÖL sınavları ne zaman yapılacak? AÖL online mı olacak? AÖL sınav tarihleri.

AÖL online mi olacak? AÖL sınav tarihi ne zaman?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Açıköğretim Lisesi için kayıt ve ders yenileme işlemini tamamlayan adaylar AÖL sınav tarihi ile ikili araştırma yapmaya devam ediyor. Adaylar, geçtiğimiz sene pandemi nedeniyle online sınav uygulamasının bu yıl da devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) konu ile ilgili açıklama yaptı. İşte, AÖL sınav takvimi hakkında bilmeniz gerekenler...

AÖL SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

AÖL ilk kayıt, kayıt yenileme ve ders seçme işlemleri tamamlandı. Adaylar kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra AÖL sınavı ne zaman yapılacağına odaklandı ve sınav tarihleri belli oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan duyuruya göre AÖL 1. dönem sınavları 4 Aralık - 5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek. Geçtiğimiz yıl koronavirüs önlemleri nedeniyle Açıköğretim Lisesi sınavları online yapıldı. Açıklamaya göre, 2021 AÖL sınavları yüz yüze yapılacak. Öğrenciler Açıköğretim Lisesi sınav giriş belgelerine 1 Aralık 2021 tarihinde erişebilecek.

 AÖL sınavları 4 Aralık saat 09.30'dan 10 Aralık saat 23.59'a kadar çevrim için ortamda yapılacak. 

MEB DUYURDU! AÖL SINAVLARI ONLİNE MI OLACAK? 

Milli Eğitim Bakanlığı AÖL sınavları hakkında açıklama yaptı. MEB açık öğretim okulları sınavlarının 4 Aralık’tan 10 Aralık’a kadar çevrim içi ortamda yapılması kararı alındı. Böylece ''AÖL sınavları online mı olacak?'' sorusunun cevabı netleşmiş oldu. 

AÖL 1. DÖNEM SINAVLARI DERS SEÇİMİ NE ZAMAN?

MEB tarafından yapılan duyuruya göre, öğrencilerin 2021 1. dönem derslerini değiştirebilmeleri için 17 Kasım - 30 Kasım tarihleri arasında ders seçme ekranı açık olacak. 18 yaşından gün almış öğrenciler de istemeleri halinde dönem ve kredi sınırlaması olmaksızın haftalık ders çizelgelerinde belirtilen derslerden, varsa önce alt dönemin başarısız olunan ortak ve zorunlu derslerini, sonra birbirini takip eden ortak ve zorunlu derslerini program bütünlüğü içinde sırasıyla en fazla 20 ders olacak şekilde seçebilir. 

AÖL SINAVI GEÇME NOTU KAÇ?

AÖL sınavları ile adaylar AÖL geçme notu konusunu da merak ediyor.  Milli Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Lisesi (AÖL) sınavları için ders geçme notunun 45 olduğunu duyurdu. Adaylar seçtikleri derslerden geçmek için ve başarılı olmak için sınavlardan en az 45 puan alması gerekiyor. Açık Lise sınavları 100 puan olarak düzenlenirken adaylara 20 soru yöneltilir. 20 sorudan en az 9 soruya doğru cevap veren adaylar 45 alarak başarılı sayılır.

AÖL SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Açıköğretim Lisesi sınav takvimi ardından adayların gözü AÖL sınav sonuçlarına çevrildi.

Açıköğretim Lisesi ilk kayıt, kayıt yenileme, ders seçme, sınav merkezi güncelleme, sınav giriş belgesi ve AÖL sınav sonuçları Açık Öğretim Lisesi resmi internet sitesinden yayınlanır. AÖL sınav sonuçları için değerlendirme süreci, Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilir. AÖL sınav sonucu değerlendirme sürecinin  ardından sonuç bilgiler AÖL Resmi internet sitesi üzerinden erişime açılacak. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve AÖL öğrenci şifresi ve güvenlik koduyla AÖL sonuç belgesine ulaşabilecek.

AÇIKÖĞRETİM LİSESİ MEZUNU OLMAK İÇİN KAÇ KREDİ GEREKİYOR?

AÖL sınavlarını başarı ile tamalayan adaylar mezun olmak için kaç kredi gerektiğini merak ediyor. Adayların Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için en az 192 kredi toplaması gerekiyor. Açıköğretim lisesine kayıtlı öğrenciler toplam 8 (sekiz) dönemde gerekli krediyi tamamlaması durumunda AÖL mezunu olabilir.

AÖL ÇIKMIŞ SINAV SORULARINA NEREDEN ULAŞILIR?

AÖL sınavı yaklaşırken adaylar ''AÖL çıkmış sınav soruları ve cevaplarına neredne bakılır?'' sorusuna odaklandı. Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesinde AÖL çıkmış sınav soruları bulunuyor. 

AÖL ÇIKMIŞ SINAV SORULARI İÇİN TIKLAYIN!

Etiketler