26˚
İstanbul
26˚
hafif yağmur
Nem %61
Rüzgar 4.68 /s
Cumartesi
26˚/19˚
Pazar
28˚/19˚
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
27 Mayıs 2022 Cuma
2022-01-25 15:10:14

AÖL sınavları yüz yüze mi, online mı yapılacak? AÖL elektronik sınavlar nasıl yapılacak? E-sınav devri başlıyor!

"Açık Öğretim Lisesi sınavları ne zaman, yüz yüze mi online mı? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, AÖL 2. dönem sınavları nasıl yapılacak?" sorularının cevabı milyonlarca öğrenci tarafından araştırılmaya devam ediyor. 28 Ocak'ta sona erecek AÖL kayıtlarının ardından, sınav tarihleri ve sınavın nasıl uygulanacağı merak edilenler arasında yerini aldı. İşte, AÖL'de e-sınav dönemine dair detaylar...

AÖL sınavları yüz yüze mi, online mı yapılacak? AÖL elektronik sınavlar nasıl yapılacak? E-sınav devri başlıyor!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Milyonlarca öğrencinin gözü, kulağı AÖL 2. dönem sınavlarında! Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan sınav takvimi ile birlikte, Mart ayında düzenlenecek AÖL sınavlarına dair yapılan değişiklikler ve sınava ilişkin detaylar araştırılmaya başladı. Online yapılması gündemde olan AÖL sınavlarında son karar ne oldu? AÖL geçme notu kaç olacak, sınavda kaç soru ve kaç dakika olacak? İşte açık öğretim lise sınavlarına dair merak edilenler...

AÖL (AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ) 2. DÖNEM KAYITLARI NE ZAMAN BİTECEK?

Açık Öğretim Lisesi 2021-2022 dönemi ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 27 Aralık 2021'de başlamıştı. Henüz devam eden kayıtlar için son gün 28 Ocak 2022 olarak belirlendi. E-okulda aktif kaydı olan öğrencilerin yeni kayıt işlemleri, e-okulda 1. dönem 21 Ocak 2022 tarihinde bittikten sonra, Bakanlık tarafından dönem atlatma işlemleri tamamlanmasının ardından, 1. maddedeki kayıt tarihleri içerisinde belli olacaktır. 

AÖL 2. DÖNEM SINAVLARI NE ZAMAN? (2022)

Açık Öğretim Ortaokulu-Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Mesleki Açık Öğreti Lisesi 2. dönem sınavı Mart ayında e-sınav olarak uygulanacak. 

MEB'TEN ELEKTRONİK SINAV KARARI

Milli Eğitim Bakanlığı, Açık Öğretim Kurumları sınavlarının e-Sınav şeklinde düzenlenceğini açıkladı. Sınav takviminin açıklanmasının ardından, öğrenciler sınavların Mart ayında hangi tarihte gerçekleştirileceğini araştırmaya başladı. Ehliyet sınavlarına benzeyecek e-sınav sistemi sayesinde, öğrenciler, Mart ayında sınava girecekleri tarihleri kendileri belirleyecekler. İl olarak sistem üzerinden randevu alan öğrenciler, sınava, bilgisayar ortamında e-Sınav salonlarına giderek katılım sağlayabilecek. MEB'in, sınava ilişkin detayları ve tarihleri, Şubat ayında açıklayacağı öngörülüyor.

E-SINAV NEDİR, ELEKTRONİK SINAV NASIL YAPILACAK? AÖL'DE E SINAV DÖNEMİ NASIL OLACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından basılı/yazılı evrak kullanılmadan, belirlenen sınav merkezlerinde ve illerde bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen sınavlar, e-Sınav olarak adlandırılır. Sınavın uygulaması ve değerlendirmesi dahil, sınava ilişkin her türlü işlem bilgisayarlar aracılığı ile elektronik ortamda gerçekleştirilir. e-Sınavlar uygulamasında, sınavın sona ermesinin ardından aynı saat içinde öğrenciler, sınavdan kaç puan aldıklarını öğrenebilirler. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Açık Öğretim Lisesi e-sınavlarına dair henüz bir açıklama gelmedi fakat sınavların, daha önce olduğu gibi 20 soru ve 30 dakikadan meydana gelmesi bekleniyor. 

Etiketler