20˚
İstanbul
20˚
hafif yağmur
Nem %70
Rüzgar 4.97 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
27˚/20˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2021-09-02 15:07:01

Ara tatil ne zaman? Kasım ara tatili kaç gün?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2021-2022 eğitim öğretim yılına ait çalışma takvimini yayımladı. 6 Eylül’de başlayan yüz yüze eğitimin ardından gözler ilk ara tatile çevrildi. Öğrenciler ve veliler ''Kasım ara tatili ne zaman? Ara tatil uzayacak mı? Kasım ara tatil kaç gün?'' sorularını araştırıyor.

Ara tatil ne zaman? Kasım ara tatili kaç gün?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

2021 2022 Eğitim Öğretim yılı başlıyor. Okullar 6 Eylül 2021 Pazartesi günü açıldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2021-2022 eğitim öğretim yılına ait çalışma takvimini yayımladı. Aileler ve öğrenciler ''15 tatil ne zaman? Kasım ara tatili uzayacak mı? Yaz tatili kaç gün olacak?'' sorularını merak ediyor.  

KASIM ARA TATİL NE ZAMAN?

Okullarda sınav döneminin başlamasıyla ilk ara tatil araştırmaları artış gösterdi. 2021-2022 eğitim öğretim yılı 6 Eylül tarihinde yüz yüze olarak başladı. Meilli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ortak çalışarak okullarda gerekli önemleri almasının ardından yüz yüze eğitim devam etti. Artan vaka sayıları ile birlikte veliler ve öğrenciler ''MEB ara tatil tarihi ne zaman? Ara tatil uzayacak mı?'' sorusunun cevabını arıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan takvim ile okulların ne zaman tatil olacağı belli oldu. Takvime göre ilk ara tatil kasım ayında gerçekleşecek. 2021-2022 eğitim öğretim yılı ara tatili 15 Kasım tarihinde başlayacak.

1. DÖNEM KASIM ARA TATİLİ KAÇ GÜN?  

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamaya göre 2021 2022 Eğitim Öğretim yılı belli oldu. Buna göre birinci dönem ara tatili, 15 Kasım 2021 Pazartesi başlayacak ve 19 Kasım 2021 Cuma bitecek. Milli Eğitim Bakanlığı ara tatil uzaması ile ilgili herhangi bir resmi açıklama yapmadı. 

15 TATİL NE ZAMAN?  

Bakanlığın duyurduğu takvime göre; yarıyıl tatili, 24 Ocak 2022 Pazartesi günü başlayacak ve 4 Şubat 2022 Cuma bitecek. 15 tatilin ardından 2.dönem ara tatili ise 11 Nisan ve 15 Nisan tarihleri arasında yapılacak.  

2021 2022 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YAZ TATİLİ NE ZAMAN?  

2021-2022 eğitim ve öğretim yılı takvimine göre yaz tatili 17 Haziran 2022'de başlayacak.  

OKULLARDA ALINACAK OLAN KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ NELERDİR?  

19 Ağustos 2021 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında okullarda alınması gereken tedbirler belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı ortak kararı olan"Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi" açıklandı. 6 Eylül’de başlayacak olan yüz yüze eğitimde okullarda alınacak Covid-19 tedbirleri: 

  • Öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personeli ile öğrenciler ile aynı ev içerisinde yaşayanların tam doz aşılarının tamamlanmış olması önerilir, 
  • Öğretmen ve okul çalışanlarının aşı olmadığı takdirde haftada 2 kez PCR testi yaptıracak, 
  • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm okullara yeterli sayıda maske dağıtılacak, 
  • Okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarında maske atık kutuları bulundurulacak ve günlük olarak boşaltılacak,  
  • Öğrenci ve personelin hasta, temaslı veya risklilik durumları Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki veri entegrasyonu yolu ile izlenecek ve okullara gerekli bilgilendirmeler yapılacak. 

OKULLARDA PCR TESTİ SONUÇLARI AÇIKLANDI! 

Okullarda aynı zamanda PCR testi uygulaması yapılıyor. Okullarda PCR testi uygulaması velilerin onayı alınarak öğrencilere yapılırken Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen vaka yoğunluğu ve okullardaki nüfus yoğunluğuna göre sağlık ekipleri okullara gidiyor. Veliye gönderilen onay kağıdı ardından ekipler okula gelip öğrenciden PCR testi alıyor.

Okullarda PCR taraması sonuçlarını açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ''Tarama sonuçları çıktı. Belli aralıklarla devam etmek istiyoruz. Taramalarda toplumda farklı olarak okul dönemindeki çocuklarda oranın çok yüksek olmadığını gördük. Tedirgin olunacak bir durumun olmadığını söyleyebilirim. Okulların özellikle salgın sebebiyle kapalı olama ihtimalini vatandaşımız artık düşünmemeli, bu sorulmamalı. Salgın okulların kapanma sebebi olmayacak'' şeklinde konuştu.

Koca, ayrıca 12 yaş altı çocuklara aşı yapılmasının ohenüz gündemde yer almadığını ifade etti. 

Okullar ne zaman açılacak? Ara tatil kaç gün olacak? Yaz tatili ne zaman? sorularının cevaplarını hazırladık. Siz de yaz tatili, 15 tatil ve ara tatiller hakkında görüşlerinizi yorumlara yazabilirsiniz. 

Etiketler