Tarih : 02.11.2021 - 21:56 Yorum : 0

Bakan Özer açıkladı: Okulların kapanması söz konusu değil

Artan koronavirüs vakaları sonrası okullarda eğitime ara verilip verilmeyeceği merak konusu oldu. Konuya ilişkin açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Okulların kapanması gibi bir durum söz konusu değildir" sözleriyle tartışmalara noktayı koydu.

Bakan Özer açıkladı: Okulların kapanması söz konusu değil

Milyonlarca veli ve öğrencinin merak ettiği yüz yüze eğitim konusunda Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den çarpıcı açıklamalar geldi. Yüz yüze eğitimi sürdürmek için 2 aydır çabaladıklarını belirten Bakan Özer, okulların kapanması gibi bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı.

ÖĞRETMENLER HAKKINDA AÇIKLAMA

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Eğitim Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçeleri görüşüldü. Milli Eğitim Bakanı Özer, öğretmenlerin eğitimine ilişkin olarak, “Bir eğitim sisteminin performansına belirleyen en önemli insan kaynağıdır. Bir eğitim sistemi öğretmeni kadar vardır. Öğretmene yapılan yatırım eğitim sisteminin kalitesine yapılan yatırımdır. 5 yılın altında deneyimi olan bir öğretmenle 20 yılın üzerinde deneyimli olan bir öğretmenin arasında öğrencimizin akademik başarısına etkisi açısından ciddi farklılıklar olduğunu biliyoruz. Okullar arasında başarı farkını azaltmak için öğretmenlerimizin nitelikleri arasındaki farkları azaltmamız gerektiğini de çok iyi biliyoruz. Bunun için tüm öğretmenlerimizin okul öncesinden, alan, sınıf öğretmenlerine kadar öğretmenlerimizin mesleki ve kişisel gelişimlerini, liderlik eğitimi ile ilgili her türlü desteği vereceğiz. Öğretmenlerimizin mesleki gelişimleri ile ilgili ağırlığı da büyük oranda yeni eğitim sistemine katılan öğretmenlerimize vereceğiz” diye konuştu.

"OKULLARIN KAPANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL"

Özer, birinci önceliklerinin yüz yüze eğitim olduğuna işaret ederek, “Yüz yüze eğitime devam etmek için 2 aydan beri çırpınıyoruz. Eğitim ortamı sadece öğrenme yapılan yerler değildir. Eğitim ortamı öğrenmenin yanında psikososyal gelişimin olduğu, kültür, sanat, spor aktivitelerinin olduğu, kişisel gelişimlerin sağlandığı mekanlardır. Yüz yüze eğitimden uzaklaşmak bu imkanlar kim için önemliyse, en fazla mağduriyeti o kesim için oluşturmuştur. Bugün 850 bin dersliğimiz var. Bugün itibariyle bin 496 sınıf kapalı. Binde 2. Okulların kapanması gibi bir durum söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber