2022-05-24 09:53:36 | Son Güncelleme : 2022-05-24 10:01:52

2022 Bekçilik ön sağlık kontrolü ne zaman, nasıl ve nerede yapılır, nelere bakılır? Bekçilik ön sağlık kontrolü için gerekli belgeler

Bekçi olmak isteyen adaylar sınav öncesinde ön sağlık kontrolünden geçmek zorundalar. Ön sağlık kontörlünden geçemeyen adaylar, sınava girmeye hak kazanamazken "2022 Bekçilik ön sağlık kontrolü ne zaman, nasıl ve nerede yapılır, nelere bakılır? Bekçilik ön sağlık kontrolü için gerekli belgeler nelerdir" soruları adaylar için soruları da önem kazandı. İşte bekçilik sınavına girmek isteyen adaylar için ön sağlık kontrolünde merak edilen tüm detaylar…

2022 Bekçilik ön sağlık kontrolü ne zaman, nasıl ve nerede yapılır, nelere bakılır? Bekçilik ön sağlık kontrolü için gerekli belgeler
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

"2022 Bekçilik ön sağlık kontrolü ne zaman, nasıl ve nerede yapılır, nelere bakılır? Bekçilik ön sağlık kontrolü için gerekli belgeler nelerdir?" soruları bekçilik sınavlarına girmek isteyen adaylar tarafından araştırılmaya başlandı. Yazılı ve sözlü olarak gerçekleştirilecek bekçilik sınavına girmenin ön şartı olarak kabul edilen bekçilik ön sağlık kontrolü için merak edilen tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz. İşte 2022/1. Dönem bekçi alımı yazılı sınav tarihleri

BEKÇİLİK ÖN SAĞLIK KONTROLÜ NE ZAMAN?

Polis Akademisi tarafından yayımlanan sınav giriş belgesinin açıklanmasının ardından bekçilik ön sağlık kontrolüsınav tarihleri ve yerleri de belli oldu. Bekçi olmak isteyen adaylar, yazılı ve sözlü sınava girebilmeye hak kazanmak için ön sağlık kontrolünden geçmek zorunda. Ön sağlık kontrolünü geçemeyen adaylar, sınava giremiyor.

2022 1. dönem 3.250 bekçi alımı devam ediyor. Ön sağlık kontrolü aşamasının başlamasının ardından gözler yazılı sınav tarihine çevrildi. 19 Mayıs'ta başlayan ön sağlık kontrolünün biteceği tarih merak ediliyor.

Polis Akademisi tarafından yayımlanan sınav giriş belgesi ile ön sağlık kontrolü sınav tarihleri ve yerleri duyuruldu. Adaylar, T.C. Kimlik Numaraları ve e-Devlet kapısı şifreleri ile www.pa.edu.tr internet adresinden ön sağlık kontrolü tarihlerini ve sınav yerlerini sorgulayabilecekler.

ÖN SAĞLIK KONTROLÜ SINAV GİRİŞ YERLERİ İÇİN TIKLAYIN

SAĞLIK BİLGİ FORMU İÇİN TIKLAYIN

BEKÇİLİK YAZILI SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYINLANACAK?

2022 bekçilik yazılı sınav giriş belgeleri 08 Temmuz 2022 tarihinde www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacak.

BEKÇİLİK YAZILI SINAVI NE ZAMAN?

2022/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı 17 Temmuz 2022 Pazar günü saat 10.00'da

 • Ankara,
 • Batman,
 • Elazığ,
 • Erzurum,
 • Gaziantep,
 • İstanbul,
 • İzmir 
 • Sivas il merkezlerinde yapılacak.

 

Sınav saat 10.00'da başlayacak. 100 soru için toplam 120 dakika süre verilecek.

BEKÇİLİK ÖN SAĞLIK KONTROLÜ NEDİR, NASIL YAPILIR?

Müracaat Kabul Komisyonu tarafından başvuruları kabul edilen adaylar; aynı gün içerisinde ilgili Ön Sağlık Kontrolü Komisyonu tarafından ön sağlık kontrolünden geçirilecektir.

Ön Sağlık Kontrolü Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre yapılacaktır.

Ön Sağlık Kontrolü Komisyonu tarafından, adaylar hakkında Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı "Olur veya Olamaz" şeklinde karar verilecektir. Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı "Olamaz" kararı verilen adaylar sınav aşamalarına devam edemeyecektir.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı "Olur" kararı verilen adaylar, yazılı sınava katılmaya hak kazanacaktır.

ÖN SAĞLIK KONTROLÜNDE NELERE BAKILIR?

Bekçilik Ön Sağlık aşaması Polis Akademisinin polis alımında yaptığı ön sağlık aşaması ile aynıdır.

Bekçi adayları, sınav sürecinden önce ön sağlık kontrolüne tutulur. Boy uzunluğu, boy-kilo endeksi, renk körlüğü ve eşgal belirten iz kontrolleri bu aşamada yapılır.

SINAV KONULARI VE SORU DAĞILIMI

Sınavda sorulacak sorulara ait konu başlıkları:

 • Türkçe: Ortaöğretim Düzeyi - 20 soru
 • Sosyal Bilgiler: İlköğretim Düzeyi - 15 soru
 • Fen Bilgisi: İlköğretim Düzeyi - 15 soru
 • Hayat Bilgisi: İlköğretim Düzeyi - 15 soru
 • Matematik: Ortaöğretim Düzeyi - 15 soru
 • Genel Kültür: Ortaöğretim Düzeyi - 20 soru

Toplam: 100 soru

YAZILI SINAV NASIL OLACAK?

Yazılı Sınavda adaylara çoktan seçmeli (test şeklinde) beş şıklı (100) soru yöneltilecek, her bir soru bir puan sayılacak ve (4) yanlış (1) doğruyu götürecektir (Puan=((Doğru Sayısı-(Yanlış Sayısı/4)) / Soru Sayısı) x 100). Yazılı sınavda (100) puan üzerinden en az (50) puan alanlar başarılı sayılacaktır.

BEKÇİLİK SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2022 bekçilik yazılı sınav sonuçları 05 Ağustos 2022 tarihinde www.meb.gov.tr ve/veya http://odsgm.meb.gov.tr ile https://www.pa.edu.tr/ internet adreslerinden yayımlanacak.

YAZILI SINAV PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacak olup yanlış cevap sayısının dörtte biri doğru cevap sayısından çıkarılmasıyla hesaplanan puanlar dikkate alınarak 50 (elli) ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacaktır.

Sınavda değerlendirme için [Puan=((Doğru Sayısı-(Yanlış Sayısı/4)) / Soru Sayısı) x 100] formüllü kullanılacaktır.

Başarı puanı hesaplaması sonucu eksi puan alan adayların puanları 0'a (sıfır) tamamlanacaktır.

Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen soru/sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soru/soruların puan değerinin yeniden hesaplanması suretiyle puanlama yapılır.