2022-06-23 09:51:40 | Son Güncelleme : 2022-06-23 10:00:22

DGS sınav yerleri açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? 2022 DGS sınav giriş belgesi sorgulama ekranı

DGS sınavına sayılı günler kala giriş belgeleri gündeme geldi. DGS sınav yerlerini merak eden adaylar "DGS sınav yerleri açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? DGS sınav giriş belgesi nasıl alınır?" sorularını araştırmaya başladı. İşte 2022 DGS sınav giriş belgesi sorgulama ekranı…

DGS sınav yerleri açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? 2022 DGS sınav giriş belgesi sorgulama ekranı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

DGS için geri sayım başlamışken sınav giriş yerlerini merak eden adaylar "DGS sınav yerleri açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? DGS sınav giriş belgesi nasıl alınır?" sorularına odaklandı. DGS sınav giriş yeri sorgulama ekranı için adayların gözü kulağı ÖSYM'den gelecek açıklamaya çevrildi. 2 yıllık üniversite mezunları eğitimlerini 4 yıllığa tamamlamak için Dikey Geçiş Sınavı’na girecekler. ÖSYM tarafından 3 Temmuz'da yapılacak olan DGS sınavına binlerce katılım sağlanacak. İşte 2022 DGS sınav giriş belgesi sorgulama ekranı

DGS SINAV YERLERİ AÇIKLANDI MI, NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2022-DGS) ÖSYM tarafından 3 Temmuz'da yapılacak. Binlerce adayın katılımı ile gerçekleşecek olan söz konusu sınav öncesi DGS giriş belgesi ÖSYM AİS ekranı; https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yayınlanacak.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından DGS sınavı 3 Temmuz'da gerçekleşecek. Adaylar DGS sınavı öncesi, T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle DGS sınav belgesini ÖSYM'nin internet sitesinden temin edecekler. Ancak DGS sınav giriş belgeleri ile ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

DGS SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR?

DGS Sınav Yerleri ile ilgili ÖSYM'den henüz bir açıklama gelmedi. Adaylar DGS giriş belgelerini, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden, sınav tarihinin yaklaşık 10 gün öncesinden başlamak üzere edinebileceklerdir. Bu bilgilere göre DGS sınav giriş belgesinin 23 Haziran tarihinde açıklanması bekleniyor. Konuyla ilgili gelişmelere haberlerimizde yer vereceğiz.

Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine ayrıca gönderilmeyecektir. Bu belgelerini kaybeden adaylar tekrar internetten edinebileceklerdir. Adaylar, internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır.

Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde adayın fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermelidirler. Belgenin ön yüzündeki ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret bulunduğu takdirde adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.

DGS SINAV GİRİŞ BELGESİ SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN

DGS NE ZAMAN YAPILACAK?

DGS 2022 yılında 3 Temmuz tarihinde düzenlenecek. Sonuçlar 12 Ağustos tarihinde açıklanacak.

DGS’de sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Sınav, saat 10.15’te başlayacak ve cevaplama süresi 135 dakika olacaktır. Sınavda uygulanacak test, çoktan seçmeli sorulardan oluşacaktır.

DGS SINAVINDA NELER SORULACAK?

Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Testte 120 soru yer alacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akılyürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

Etiketler