• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  98415
 • down
  USD
  5.7824
 • down
  EURO
  6.4409
 • down
  GBP
  7.5029
 • down
  Altın
  277.449
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 16.08.2018 - 16:48 Yorum : 0

DGS sonuçları açıklandı! 2018 DGS Sonuç Açıklama Sistemi ÖSYM DGS Sonuçları açıklanma tarihi

DGS Sonuçları Açıklandı.. 2018 DGS Ne Zaman Saat kaçta açıklanacak? ÖSYM DGS sonuçları açıklanma tarihi haberimizden bulabilirsiniz.ÖSYM sınav takvimin içerisinde yer alan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları, ne zaman açıklanacak sorusunun cevabı kurum tarafından açıklandı. İki yıllık üniversite programlarından mezun olan veya son sınıfta okuyan öğrenciler için kurumdan resmi açıklama geldi.

DGS sonuçları açıklandı! 2018 DGS Sonuç Açıklama Sistemi ÖSYM DGS Sonuçları açıklanma tarihi

DGS Sonuçları Açıklandı..  Merakla Beklenen DGS Sonuçları Açıklandı mı? 2018 DGS Ne zaman saat kaçta açıklanacak? ÖSYM DGS sonuçları açıklanma tarihi haberimizden bulabilirsiniz.ÖSYM sınav takvimin içerisinde yer alan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları, ne zaman açıklanacak sorusunun cevabı kurum tarafından açıklandı. İki yıllık üniversite programlarından mezun olan veya son sınıfta okuyan öğrenciler için kurumdan resmi açıklama geldi.

Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmaları sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 21 Temmuz Cumartesi günü gerçekleşti. Adaylar, zorlu bir sınav maratonunun ardından DGS sınav sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. DGS'nin ne zaman açıklanacağını merak eden bireyler, 'DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?' sorusu ile sorgulamalarını yapıyor. İşte DGS sınav sonuçları açıklanma tarihi...

DGS sonuçları açıklandı mı? 2018 DGS ne zaman saat kaçta açıklanacak?

ÖSYM'nin yayımladığı 2018 sınav takvimine göre, DGS ne zaman açıklanacak sorusu da yanıt buldu. Buna göre, DGS sınav sonuçlarının açıklanma tarihi 16 Ağustos 2018 Perşembe günü.

Sonuçların hangi saat konusunda açıklanacağı bilinmezken, ÖSYM'nin sonuç açıklama sayfasından sınav sonuçlarına erişmek mümkün olacak.

2018 DGS SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN

DGS TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2'nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır.

Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir.

Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1'de yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı halde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.

Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1'den en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir.

Tercih işlemi tamamlandıktan sonra yazıcıdan tercih listesi alınmalı ve saklanmalıdır.

Tercih bildirim işlemini tamamlayan adaylar, "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir.

Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercih iptali yapılmaz. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçeler Merkezimizde kesinlikle işleme
alınmayacaktır. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamaz. Adaylar tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesini alarak saklamalıdır.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber