Tgrt Haber

DİPLOMA İPTALİ NASIL YAPILIR? Öğrenciler merak ediyor: e-Devlet diploma iptal edilir mi?

15 Kasım 2023 12:05 - Güncelleme : 15 Kasım 2023 12:07
Editör: Mücahit Dere / Kaynak: webtekno.com

Diploma iptali nasıl yapılır? sosyal medyada yayılan bir haberde fabrika işçisi olmak isteyenlerin diploma iptal ettirmeye çalıştığı belirtildi. Sadece fabrika işçisi değil diploma iptalinin başka sebeplerinin de olduğu ifade edildi. Peki e-Devlet diploma iptal edilir mi?

DİPLOMA İPTALİ NASIL YAPILIR? Öğrenciler merak ediyor: e-Devlet diploma iptal edilir mi?
Fabrika, Işçi

Diploma iptali nasıl yapılır? sorusu araştırılıyor. Sosyal medya ve bazı haber sitelerinde yer alan iddiaya göre bazı üniversite mezunları diplomalarını iptal etmenin peşinde. Kişilerin farklı nedenleri varken konu çokça araştırılmaya başlandı. Diploma iptali yaptırmayacaklar fakat konunun detaylarını merak edenler de araştırma yapıyor. e-Devlet diploma iptal edilir mi? detaylar haberimizde…

DİPLOMA İPTALİ NASIL YAPILIR?

Diploma iptalinin birçok yolu var. Diplomanın ait olduğu üniversiteyi arayıp görüşmek bunlardan biri. Adaylar genellikle lisans diplomalarını ön lisans diplomasıyla KPSS ya da diğer sınavlara girmek için iptal ediyor. Fakat sosyal medyada dolaşan bir iddiaya göre fabrika işçisi olmak isteyenler diploma iptali yapıyor.

AUZEF diploma iptali için auzefcozum.istanbul.edu.tr adresinden detaylı bilgi yayımlandı. İşte adım adım AUZEF diploma iptali:

Meslek yüksekokullarının öğretim planında gösterilen öğrenimi izleyerek derslerin tümünden başarılı olmuş, mezuniyet için gerekli en az 120 AKTS krediyi tamamlamış, AGNO’ su en az 2.00 düzeyinde olan ve ilgili birim tarafından belirlenen bütün çalışmaları tamamlamış öğrenci, koşullu başarılı dersleri olsa dahi öğrenimini bitirmiş sayılır ve ilgili birim yönetim kurulu tarafından mezuniyeti onaylanarak kendisine ilgili birimin ön lisans diploması verilir.

Lisans öğrenimlerini tamamlamayan veya tamamlayamayan öğrencilere, 18/3/1989 tarihli ve 20112 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan lisans öğrenimlerini tamamlamayan veya tamamlayamayanların ön lisans diploması almaları veya Meslek Yüksekokullarına İntibakları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre ön lisans diploması verilir.

  • Genel not ortalamasının en az 2,00 olması
    • İlk dört yarıyıldan en az 120 AKTS kredilik ders alınmış olması
    • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I-II, Yabancı Dil I-II ve Türk Dili I-II derslerinin almış ve derslerden geçilmiş olması gerekmektedir.

Diploma kırdırmak isteyen öğrencilerin fakülteye ıslak imzalı dilekçe ile başvurması gerekmektedir.
Diploma kırdıran öğrenciler diploma kırdırdıkları programda öğrenimlerine devam edemez. Programla ilgili tüm hakları diploma kırdırma ile sona erer.

Alınacak olan diplomada "Bu diploma alan belirtmemekte sadece ön lisans derecesini belgelemektedir." ibaresi yer almaktadır

E-DEVLET DİPLOMA İPTAL EDİLİR Mİ?

Fakültelerin çeşitli bölümlerinden 4 yıllık mezun olan kişiler, istedikleri kurumlarda iş bulamayınca çareyi fabrikalara işçi olmak için başvuruda buluyor. Tartışma platformlarında başlık olan bu entry’ler gösteriyor ki 4 yıllık mezun olanları işçi olarak almayanlar kurumlar var.

Hayatını idame ettirmek için sadece çalışmak isteyen bu kişilerin görüşleri ise fabrikaların 4 yıllık mezunları başka bir iş bulduğunda hemen gidebileceğini düşünerek işe almaması.

Diplomasını iptal ettirmek isteyenlerin bir diğer sebebi ise KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı). Lisans KPSS’nin, ön lisans KPSS ve lise KPSS’den daha zorlu görülmesi, kazanılma ihtimalinin düşüklüğü, 4 yıllık üniversite okumanın pişmanlık olmasına neden oluyor.

Meslek liselerinden mezun olmuş kişiler, eğer ki bir üst öğrenim statüsünden mezun olmuşsa teknik diplomaları iptal oluyor ve bu diplomalar ile iş başvurusunda bulunamıyor. Örneğin Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik bölümünden mezun bir kişi eğer yükseköğretim programlarının birinden mezun olmuşsa ortaöğretim hemşireliği yapamıyor.

Bu durumun farkında olup teknik diploması ile çalışmak isteyenler ise bir üst programdan mezun olmamak için ya öğrenimlerini donduruyor ya da herhangi bir dersten başarısızlık göstererek mezun olamıyor. Aslında bu, yükseköğretim kurumlarında gereksiz işgale neden olup diğer öğrenim görmek isteyenlerin de haklarına girmek demek oluyor.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
GÜLER 15 Kasım 2023 14:32

Ben Sağlık Meslek Lisesi Tıbbi Sekreterlik bölümü mezunuyum. Üst bölüm olarak Ösym nin koymuş olduğu bölümü bitirdim. Lisans kpss de tercih hakkı verilmiyor. Sağlık Bakanlığı alımlarında tercih yapamıyorum