Tgrt Haber

E- devletten öğrenci parası nasıl alınır? E-devlet öğrenci yardım parası başvurusu nereye yapılır?

17 Kasım 2023 14:26 - Güncelleme : 17 Kasım 2023 14:26
Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER

Eğitim gören öğrencilere devlet belli bir miktarda para yardımından bulunuyor. İlköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim gören öğrencilere eğitim öğretim yardımı yapılıyor. Eğitim ve öğretim yardımı ödemeleri, MEB ve YÖK kayıtlarından öğrencilik durumu kontrol edilerek gerçekleştiriliyor. Peki “E- devletten öğrenci parası nasıl alınır? E-devlet öğrenci yardım parası başvurusu nereye yapılır?” İşte detaylar!

E- devletten öğrenci parası nasıl alınır? E-devlet öğrenci yardım parası başvurusu nereye yapılır?
Öğrenci Parası, E Devlet Öğrenci Parası, Eğitim Öğretim Desteği

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eğitim gören öğrencilere e devlet üzerinden yardımda bulunuyor. Öğrenci yardım parası almak isteyen aileler, bu yardımların ne kadar ve nasıl yapıldığını merak ediyor. Peki “Öğrenci yardımını kimler alabilir? E-devlet öğrenci parası başvurusu nereye, nasıl yapılır?” İşte araştırılan soruların cevapları…

E- DEVLET EĞİTİM ÖĞRETİM YARDIMINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

Eğitim ve öğretim yardımı,

  • Öğrenimi hala devam eden;
  • Vazife ya da harp malullüğü aylığı alan kamu görevlilerinin,
  • 2330 sayılı Kanun yani iç güvenlik asayiş kapsamında olanlar ve 3713 terör bağlamında olanlar sayılı Kanunlar kapsamında gerçekleşen olaylar yüzünden aylık ödenen erbaş ve erlerin,
  • 2330 sayılı Kanun uyarınca aylık bağlanan güvenlik korucusu ve sivillerin,
  • Vazife veya harp malûlü olduğuna karar verilenlerden aylık bağlanmaksızın sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam edenler ile vazife malullüğü aylıkları göreve girmelerinden dolayı kesilenlerin,
  • Terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanmasında yardımcı ve faydalı olanlardan bu faaliyetlerinden dolayı malul hale gelenlerin,
  • Kendileri ve öğrenime devam eden çocukları ile belirtilen hallerden dolayı hayatını kaybedenlerin öğrenime devam eden çocuklarına ödeme yapılır.

EĞİTİM VE ÖĞRENİM YARDIMI NE KADAR?  

Eğitim ve öğretim yardımı ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim gören öğrencilere verilmektedir. Bu yardımın tutarı da farklılık göstermektedir.

Her ay için; ilköğretimleri sırasında (1.250), ortaöğretimleri sırasında (1.875) ve yükseköğretimleri sırasında (2.500) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı ile bulunacak olan tutardan oluşmaktadır. Bu bağlamda da 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında; ilköğretim (1-8. Sınıflar) öğrencileri için 7.646,94 TL, ortaöğretim öğrencileri için 11.470,41 TL ve yükseköğretim öğrencileri için 15.293,88 TL tutarında eğitim ve öğretim yardımı yapılmaktadır.

E-DEVLET ÖĞRENCİ YARDIM BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Eğitim ve öğretim yardımı ödemeleri senede bir defa olmak üzere, başvuru şartı aranmadan 1 Eylül–31 Aralık tarihlerinde YÖK ve MEB sistemlerinden öğrenim durumu ve seviyesine bakılarak hak sahiplerine toptan olarak ödenir. Bunun ile birlikte de YÖK ve MEB sisteminden öğrenim durumu tespit edilemeyenlerin ilgili eğitim öğretim yılı içinde talep etmeleri halinde eğitim ve öğretim yardımları aynı öğretim yılı için ödeme yapılır. İlgililer bu taleplerini e-Devlet üzerinden “Eğitim Öğretim Yardımı Talebi” bölümünü tıklayarak da gerçekleştirebilirler.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.