25˚
İstanbul
25˚
açık
Nem %48
Rüzgar 4.53 /s
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/20˚
Cumartesi
26˚/18˚
Pazar
26˚/18˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2022-01-03 15:39:25

E-okul nedir? E-okul veli bilgilendirme sistemine nasıl giriş yapılır, sınav notu nasıl sorgulanır?

“E-okul nedir?”, “E-okul veli bilgilendirme sistemine nasıl giriş yapılır?”, “E-okul sınav notu nasıl sorgulanır?” soruları, eğitim öğretimde güz döneminin sonlanmasına yaklaştığımız bugünlerde sıklıkla sorulmaya başladı. Sınav notlarını öğrenmek isteyen veliler ve öğrenciler, internet üzerinden yaptıkları araştırmalarda, “E-okul öğrenci girişi nasıl yapılır?”, “E-okul veli bilgilendirme sistemine nasıl giriş yapılır?”, “E-okul sınav notu nasıl sorgulanır?” sorularına cevap aramaya başladı.

E-okul nedir? E-okul veli bilgilendirme sistemine nasıl giriş yapılır, sınav notu nasıl sorgulanır?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

2021-2022 eğitim öğretim yılı Güz Dönemi’nin bitmesine yakın öğrenciler ve veliler, sınav notlarını öğrenebilmek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulmakta olan e-okul sistemini kullanmak istiyor. Karne notu görüntüleme işleminin gerçekleşebilmesi için ise dönemin tamamlanması gerekiyor. Fakat sistemin nasıl kullanıldığına dair geniş bilgi sahibi olmayanlar, internet üzerinden E-okul nedir? E-okul öğrenci girişi nasıl yapılır? E-okul veli bilgilendirme sistemine nasıl giriş yapılır? E-okul sınav notu nasıl sorgulanır? sorularına cevap aramaya başladı. İşte detaylar…

E-OKUL NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 2007 yılından itibaren kullanıma sunulan bir hizmet sistemi olan E-okul, öğrencilerin eğitim hayatına başladığı günden itibaren mezun olacağı tarihe kadar geçen süreçte öğrenciye dair her türlü bilgiye ulaşılabilen bir sistemdir. Özel ya da resmi anasınıfı, ilköğretim, ortaöğretim ve lise kurumlarının kullanmakta olduğu bu sistem, öğrencilerin dönem notlarını, sınav notlarını ve karne notlarını detaylı bir şekilde sunmakta ve ayrıca veliler için de ayrı bir sayfa bulundurmaktadır.

E-OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİNE NASIL GİRİŞ YAPILIR?

E-okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapmak isteyen veliler, aşağıdaki adımları takip ederek, sisteme giriş yapabilirler:

  • Öncelikle e-okul sistemine giriş yapabilmek için MEB resmi web sitesinin e-okul sayfasına giriş yapılması gerekmektedir
  • E-okul bilgilendirme sistemine giriş yapmanız durumda güvenlik kodu giriş alanını, ekranda görünen harf ve rakamları doğru kodlayarak atlamanız gerekmektedir.
  • T.C kimlik numaranızı açılan sayfada ilgili alana girdikten sonra öğrenci fotoğrafının ve bazı kimlik bilgilerinin girilmesi gereken veli bilgilendirme sistemine giriş yapılması gerekmektedir.
  • Öğrencinin okul numarası ile ilgili alan doldurulduktan sonra veli bilgilendirme sistemine rahatlıkla giriş yapılabilir.
  • E-okul veli bilgilendirme sistemi, öğrencinin okula dair tüm bilgilerinin, okul ve öğrenci ile ilgili tüm gelişmelerin rahatlıkla takip edilebileceği alandır. Çocuklarının ders başarısını, sınav sonuçlarını takip etmek isteyen veliler, e-okul sisteminin sağlamış olduğu olanaklar ile rahatlıkla takip edebilirler.

VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİNE GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ.

E-okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapmak için bir diğer yöntem de e-okul anasayfa üzerinde üst alanda yer alan ‘Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş’ bölümüne tıkanması gerekmektedir. Daha sonra açılan sayfada ‘Öğrenci T.C Kimlik NO’ ve ‘Öğrenci Okul NO’ alanlarının doldurulup yan taraftaki kutuda bulunan rakamlar, sağ tarafta yer alan boş alana girilmelidir. Açılan sayfada karşınıza çıkan soruları cevaplayarak öğrencinin kimlik bilgilerini doğrulamalısınız. İşlemler tamamlandıktan sonra alt kısımda yer alan ‘Tamam’ butonuna tıklayarak sisteme doğru bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

E-OKUL SINAV NOTU NASIL SORGULANIR?

E-okul bilgi sistemi üzerinden sınav notlarınızı öğrenebilmeniz için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Açılan sayfada öğrencinin kimlik bilgileri ve okul numarası eksiksiz bir şekilde girmeniz, siteye erişim sağlandıktan sonra sayfanın sol tarafında bulunan menüden ‘Not Bilgisi’ alanına tıklamanız gerekmektedir. Bu alandan öğrenciye dair tüm ders, sınav ve dönem ortalamalarına rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

Etiketler