Tarih : 08.11.2021 - 10:25 Yorum : 0

Engelli öğretmen başvurusu ne zaman? 750 engelli öğretmen atama başvurusu nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamaya göre 750 bin engelli öğretmen ataması yapılacak. Öğretmen atamaları için başvuru tarihi bekleyen çok sayıda engelli öğretmen adayı, “Engelli öğretmen başvuruları ne zaman başlayacak?” “Engelli öğretmen ataması başvuruları ne zaman?” gibi çok sayıda soruya yanıt armaya başladı. 750 engelli öğretmen ataması için başvuru tarihleri belli oldu. İşte detaylar…

Engelli öğretmen başvurusu ne zaman? 750 engelli öğretmen atama başvurusu nasıl yapılır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk müjdesi verilen engelli öğretmen atamaları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilan etmiş olduğu takvimle birlikte netleşmiş oldu. Atamaların ne zaman yapılacağına dair büyük bir bekleyiş içinde olan öğretmen adaylar ise “Engelli öğretmen atamaları ne zaman yapılacak?” “Engelli öğretmen başvurusu ne zaman?” sorularını sıklıkla sormaya başladı. Tarihi netleşen engelli öğretmen başvurularının nasıl yapılacağı da bir başka merak konusu…

ENGELLİ ÖĞRETMEN BAŞVURUSU NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yapmış olduğu yazılı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) kapsamında 750 engelli öğretmenin atamasının yapılacağını belirtti. Açıklamasında başvuru tarihlerine de yer veren Özer, engelli öğretmen ataması için ön başvuruların 8-12 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini açıkladı. Merakla beklenilen atama sonuçlarının ise 3 Aralık 2021 tarihinde açıklanacağını aktardı. Atama için gerekli olan tercihler ve onay süreci de 22-26 Kasım 2021 tarihinde gerçekleşmiş olacak.

ENGELLİ ÖĞRETMEN ATAMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Engelli öğretmen atama başvurusu için adayların Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesi veya MEBSİS’i ziyaret etmesi gerekiyor. MEB’in belirtmiş olduğu başvuru şartlarının sağlanması durumunda adaylar bu siteleri ziyaret ederek başvurularını gerçekleştirebilecek.

ENGELLİ ÖĞRETMEN ATAMASI BAŞVURU ŞARTLARI

2021 Engelli öğretmen ataması başvuru şartları ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden atama kılavuzu yayınladı. Kılavuza göre başvuru şartları aşağıdaki gibidir:

  • Adaylar ön başvuruda bulundukları alanda kontenjan verilmesi halinde tercih başvurularını “personel.meb.gov.tr” adresinde yer alan Elektronik Tercih Başvuru Formunu doldurmak suretiyle yapacaklardır.
  • Başvuruda bulunanlar tercihlerine açılan il millî eğitim müdürlükleri içerisinden en fazla 10 (on) tercihte bulunabilecektir.
  • Alanlarında kontenjan verilmeyen adaylar tercih başvurusunda bulunamayacaklardır.
  • Adaylar tercih başvurularını onaylatmak üzere herhangi bir ilçe veya il millî eğitim müdürlüğüne gitmeyecekler, tercih başvurularını sistemden kaydedeceklerdir.
  • 10 (on) tercihin tamamını dolduran adaylar tercih dışı seçenek olarak; “Tercihlerim dışında atanmayı istiyorum.” veya “Tercihlerim dışında atanmayı istemiyorum.” seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyeceklerdir.
  • Adayların tercih başvurularına ilişkin kayıtlarını Ek-1 Başvuru ve Atama Takvimi’nde belirlenen tarihin son günü, gün sonu itibarıyla (Saat 23.59.59) tamamlamış olmaları gerekmektedir.
  • Adayların tercih başvurularında değişikliğe gitmeleri halinde sistemde kayıtlı en son tercih başvurusu üzerinden değerlendirme yapılacaktır
  • Tercih başvurusunu kaydeden aday, tercihlerinde değişiklik yapmak istemesi halinde tercih başvurusunu sistem üzerinden iptal edip (Aday tarafından yapılacaktır.) Ek-1 Başvuru ve Atama Takvimi’nde belirtilen süre içerisinde yeniden tercih başvurusunda bulunabilecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer kamu kurumlarında öğretmen ünvanlı kadrolarda çalışanlar, 07.02.2014 tarihli 28906 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alımları Hakkında Yönetmeliğin 14. Maddesinin 1. Fıkrası gereği başvuru alınmayacak. Ayrıca daha önce EKPSS kapsamında engelli kamu personeli kadrolarına yerleştirilmiş olan adayların başvuruları kabul edilmeyecek.

ATAMA DUYURUSU İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ!

EKPSS sonuçları, sınavın yapıldığı tarihten itibaren dört yıl geçerli olacaktır.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber