Tgrt Haber

İlkokul, ortaokul, lise devamsızlık hakkı kaç gün? 2023 devamsızlık sildirme dilekçesi nasıl yazılır? Devamsızlık kaç gün olursa takdir/teşekkür belgesi alınmaz?

18 Ocak 2023 15:55 - Güncelleme : 18 Ocak 2023 15:56
Editör: Demet İlce / Kaynak: TGRT Haber

İlkokul, ortaokul, lise devamsızlık hakkı kaç gün? Milyonlarca ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi, 23 Ocak 2023 tarihinde başlayıp 3 Şubat 2023 tarihinde sona erecek olan yarıyıl tatili için heyecanla beklemeye başladı. Öğrenciler, karne ortalama hesaplamaları ile takdir/teşekkür belgesi alıp almayacaklarını araştırmaya başladı. Bilindiği gibi herhangi bir belge almak için not ortalaması ve devamsızlık gün sayısı dikkate alınıyor. “2023 devamsızlık sildirme dilekçesi nasıl yazılır? sorusu da burada devreye giriyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), geçtiğimiz aylarda yayımladığı yönetmelik ile birlikte takdir-teşekkür belgesini içeren ödül sistemi de değişmişti. Peki, Devamsızlık kaç gün olursa takdir/teşekkür belgesi alınmaz?

İlkokul, ortaokul, lise devamsızlık hakkı kaç gün? 2023 devamsızlık sildirme dilekçesi nasıl yazılır? Devamsızlık kaç gün olursa takdir/teşekkür belgesi alınmaz?
Devamsızlık Hakkı, 2023, Meb, Devamsızlık Dilekçesi, Takdir Belgesi, Teşekkür Belgesi, Yarıyıl Tatili

23 Ocak 2023 Pazartesi günü Türkiye’nin dört bir yanından milyonlarca ilkokul, ortaokul, lise öğrencisi karne alacak. Yarıyıl tatiline (15 tatil) girecek öğrencilere, karne not ortalamaları ve özürlü/özürsüz devamsızlık günlerine bakılarak takdir veya teşekkür belgesi veriliyor. Peki, ilkokul, ortaokul, lise devamsızlık hakkı kaç gün?  Öte yandan fazla devamsızlığı olan öğrenciler, velisinin resmi kanıtlı yazdığı bir belge ile devamsızlıklarını sildirebiliyor. Burada da “2023 devamsızlık sildirme dilekçesi nasıl yazılır?” sorusu ortaya çıkıyor. Not ortalaması 70-84.99 olanlar teşekkür belgesi, 85 ve üstü ise takdir belgesi alabiliyor. Öyleyse devamsızlık kaç gün olursa takdir/teşekkür belgesi alınmaz? Gelin birlikte öğrenelim…

 

 

İLKOKUL, ORTAOKUL, LİSE DEVAMSIZLIK HAKKI KAÇ GÜN?

Ortaokul; 5.6.7. ve 8. sınıfı kapsıyor. Ortaokulda öğrencilerin, 10 gün özürsüz (raporsuz), 20 gün ise özürlü (raporlu) olmak üzere 30 gün devamsızlık hakkı vardır. Ortaokul öğrencileri için direkt sınıfta kalma gibi bir durum yoktur. 20 günden fazla devamsızlık yapılması halinde öğrencilerin sınıf atlayabilmesi için Şube Öğretmenler Kurulu’ndan geçer onay alması gerekiyor. Kuruldaki karar göre öğrenci okulu geçebiliyor ya da sınıf tekrarı yapabiliyor.

Lise; 9.10.11. ve 12. sınıfları kapsıyor. Lisede özürsüz yani raporsuz olarak izin süresi 10 günken, özürlü yani raporlu izin süresi 20 gündür. Yani lisede bir öğrencinin bu şekilde toplam 30 gün devamsızlık hakkı vardır. Fakat lisede 30 gün devamsızlığı olan bir öğrenci sınıf tekrarı yapabilir.

2023 DEVAMSIZLIK SİLDİRME DİLEKÇESİ NASIL YAZILIR?

İlkokul, ortaokul ve lise eğitimine devam eden öğrenci yada veliler; hastalık, ölüm veya öğrencinin eğitimini etkileyen herhangi bir nedenle devamsızlık yapan öğrencinin, devamsızlığının düzeltilmesi için okul yönetimine devamsızlık sildirme dilekçesi yazabilir. Okul idaresi bu dilekçeyi kabul ederse, mazeretsiz devamsızlık geçersiz sayılır.

Devamsızlık dilekçesi yazmadan önce; devamsızlığın asıl nedenleri belirlenmelidir. Devamsızlık hastalık ya da tıbbi nedenlerden kaynaklanıyorsa bunu belgelemek ve yönetime bildirmek gereklidir. Okula hastalık durumunda bir sağlık raporu verilebilir.

Ani ölümlerden kaynaklı bir devamsızlık durumu söz konusuysa da bu konu da idareye bildirilmelidir. Devamsızlık sildirme dilekçesi Word üzerinden yazılır. Yazılan dilekçe veli tarafından imzalanır.

Aşağıda devamsızlık sildirme dilekçesi örneği görmektesiniz:

 

………………………………….................................................................... Lisesi Müdürlüğü’ne

Velisi bulunduğum… numaralı… isimli… sınıfında öğrenim gören öğrencinin… tarihinde yaptığı devamsızlık bilgim dahilindedir. … sebepten dolayı belirtilen tarihte okula gelememiştir.

İzinli sayılması ve gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres:….                                                                                                                                                                      Veli Adı- Soyadı:

                                                                                                                                                                                              İmza

 

 

DEVAMSIZLIK KAÇ GÜN OLURSA TAKDİR/TEŞEKKÜR BELGESİ ALINMAZ?

MEB’in yayınladığı yönetmeliğe göre, başarı puanı her ne olursa olsun bir öğrencinin 5 gün devamsızlığı varsa takdir ya da teşekkür belgesi alamamaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'ne göre;

Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

  1. a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi
  2. b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,
  3. c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.

2023 MEB ÖĞRETİM TAKVİMİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN                                                                            

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.