2021-09-24 11:34:49

Karantinaya alınan sınıflardan güzel haber: 198'i eğitime geri döndü

Yeni tip koronavirüs salgınıyla birlikte yüz yüze eğitimde, pozitif vaka görülmesi halinde sınıfların karantinaya alınması süreci devam ederken Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitime ara vermek durumunda kalan 198 sınıfın karantinasının tamamlandığını ve okulda eğitime yeniden başladıklarını duyurdu.

Karantinaya alınan sınıflardan güzel haber: 198'i eğitime geri döndü
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yeni tip koroanvirüs salgını sebebiyle bir buçuk yıl yüz yüze eğitime ara veren öğrenci ve öğretmenler, 2021-2022 döneminde yeniden okullara dönerken koroanvirüs vakası görülmesi halinde sınıf bazlı karantina uygulaması kararı, aksamadan devam ediyor. Herhangi bir sınıfta iki vaka olması durumunda yüzyüze eğitime sınıf bazlı ara verildiğini belirten Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, karantinaya giren 198 sınıfta üyelerin izolasyon sürecini tamamlayarak okula geri döndüğünü belirtti.

"Şu anda bugün sabah itibariyle 6 Eylül haftasındaki yüzyüze eğitime ara veren 198 sınıfımız yüzyüze eğitime başladı. Şu anda eğitim sistemi içerisinde 1.2 milyon öğretmenimiz hizmet veriyor. Öğretmenlerimizin yüzde 92’si en az bir doz aşı oldu” açıklamasını yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İl Eğitim Değerlendirme Toplantıları kapsamında Antalya’ya geldi. Antalya Valiliğinde yapılan toplantı için sabah saatlerinde valilik konağına gelen Bakan Özer’i Antalya Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Antalya Milletvekilleri Kemal Çelik, Atay Uslu, MHP Milletvekili Abdurrahman Başkan, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er, karşıladı. Bakan Özer’e çocuklar tarafından çiçek taktim edildi.

"İKİ VAKANIN OLDUĞU SINIF ARA VERİYOR"

Bakan Özer, toplantı öncesinden basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yüz yüze eğitimde 3’üncü haftayı tamamladıklarını belirten Bakan Özer, “Sağlık Bakanlığının önerileri çerçevesinde, oluşturulan rehberler çerçevesinde tüm süreç yürütülüyor. Okullarımızın tüm ihtiyaçları gideriliyor. Herhangi bir sınıfta iki vaka olması durumunda yüzyüze eğitime sınıf bazlı ara veriliyor. Ara verilen sınıflar 14 gün sonra yüzyüze eğitime devam ediyor. Ama 14 gün ara verildiği zaman öğrencilerimizi kendi başlarına bırakmıyoruz. Hazırladığımız platform üzerinden canlı dersler öğretmenler tarafından yapılıyor. Aynı zamanda ihtiyacı olan tabletler öğrencilerimize ücretsiz veriliyor” açıklamasını yaptı.

“198 SINIFIMIZ YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLADI”

6 Eylül tarihi itibariyle 45 sınıfta eğitime yüz yüze ara verildiğini hatırlatan Bakan Özer, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Pazartesi günü itibariyle 45 sınıf eğitime başladı. Salı günü 50 sınıf, Çarşamba günü 63 sınıf, Perşembe günü 40 sınıf yüz yüze eğitime başladı. Şu anda bugün sabah itibariyle 6 Eylül haftasındaki yüzyüze eğitime ara veren 198 sınıfımız yüz yüze eğitime başladı."

ÖĞRETMENLERİN AŞILANMA ORANI

Bu süreçte en olumlu avantajımız öğretmenlerdeki aşılanma oranı olduğunu belirten Bakan Özer, "Şu anda eğitim sistemi içerisinde 1.2 milyon öğretmenimiz hizmet veriyor. Öğretmenlerimizin yüzde 92’si en az bir doz aşı oldu. 2 doz aşı olan ya da hastalanıp antikor oluşturan öğretmen oranımız da yüzde 86. Bu oranlar birçok Avrupa ülkesinden çok daha yüksek. Bir kez daha tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. 6 Eylül itibariyle illeri gezerek sürecin nasıl ilerlediği, yapılması gereken şeyler ve alınması gereken önlemler için sahadayız. Antalya’da bu 3 haftalık süreci değerlendireceğiz. Antalya’da eğitimin kalitesini nasıl attırabiliriz, yapılması gerekenler neler var. Bunları değerlendireceğiz. Yeni yatırımlar yapılması gerekiyorsa bunların da kararını alacağız" ifadelerini kullandı.

Etiketler