23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %38
Rüzgar 2.03 /s
Çarşamba
22˚/11˚
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2021-08-30 11:34:02

KPSS sonuçları erken açıklanır mı? İşte ÖSYM’nin verdiği tarih

Kamu kurumlarında memur olarak çalışmak isteyenler, ağustos ayında KPSS sınavlarına girdi. KPSS oturumlarının ardından adaylar, gözlerini sonuçların açıklanacağı tarihe çevirdi. ÖSYM’den KPSS sonuç tarihine ilişkin beklenen açıklama geldi.

KPSS sonuçları erken açıklanır mı? İşte ÖSYM’nin verdiği tarih
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

KPSS lisans sınavlarının tamamlanmasının ardından adaylar, sonuçların açıklanacağı tarihi araştırıyor. DGS ve YKS sınav sonuçları ÖSYM sınav takviminde belirtilen tarihlerden daha erken tarihte açıklanmıştı. Bunun üzerine KPSS sonuçlarının erken açıklanıp açıklanmayacağı merak konusu oldu.

KPSS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM’nin yayımladığı 2021 yılı sınav takvimine göre KPSS sonuçları 16 Eylül tarihinde açıklanacak. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin internet sitesinden ve mobil uygulamalarından öğrenebilecek. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine iletilmeyecek. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ile KPSS puanları yer alacak. İnternet sitesinde ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmünde olacak.

KPSS sınav sonucu sorgulama ekranı için tıklayın.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı kimlik bilgilerinde değişiklik olan adayların, daha önce almış oldukları sınav/yerleştirme sonuçları, değişen kimlik bilgilerine göre yeniden düzenlenmeyecek.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sundu. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılır. Söz konusu işleme internet sitesi üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılabilir.

KPSS PUANI KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

2021-KPSS sonuçları, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerli olur. Ancak öğretmen adayları için 2021-KPSS'de elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yıldır. Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması halinde, sınav sonuçları, bir sonraki sınavın sonucunun açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam edecek.

Etiketler