2022-06-30 09:08:00 | Son Güncelleme : 2022-06-30 09:14:41

LGS puan hesaplama robotu 2022: LGS sözel ve sayısal puanı nasıl hesaplanır?

LGS puan hesaplama, 5 Haziran’da tamamlanan sınav sonrasında öğrenciler tarafından en çok merak edilen konu oldu. İstedikleri liseye girebilmek için yeterli puana sahip olması gereken öğrenciler şimdiden LGS puan hesaplama nasıl yapılır? sorusunun cevabını aramaya başladı. LGS sözel ve sayısal sınav puanı hesaplama işlemi ile sınavdan kaç puan alacaklarına dair ön bilgi oluşuyor. Bu kapsamda LGS puan hesaplama nasıl yapılır, sorusu merak kazandı. Peki, 2022 LGS sözel ve sayısal puanı nasıl hesaplanır? İşte LGS puan hesaplama robotu…

LGS puan hesaplama robotu 2022: LGS sözel ve sayısal puanı nasıl hesaplanır?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

LGS puan hesaplama, bu hafta gerçekleşen sınav sonrasında gündemdeki yerini aldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sınavının tamamlanmasıyla birlikte "LGS sözel ve sayısal puanı nasıl hesaplanır? 2022 LGS net puan, yüzdelik ve sıralama hesaplama nasıl yapılır?" soruları en çok aratılan konu oldu. Hayalindeki liseyi kazanabilmek için sınava giren 8. sınıf öğrencileri ve velileri tarafından LGS sınavının nasıl hesaplanacağını merak ediyor. İşte 2022 LGS puan hesaplama

LGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Milli Eğitim Bakanlığı'nda düzenlenen LGS'de öğrencilerin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilecek. Hesaplanan Toplam Ağırlıklı Standart Puan, kendi içinde en küçüğü 100 ve en büyüğü 500 olan bir puan dağılımına dönüştürülecek.

LGS SORU VE CEVAP ANAHTARI YAYIMLANDI

8'inci sınıfta eğitim gören 1 milyon 236 bin 313 öğrenciye yönelik hazırlık yapılan sınav, iki oturum halinde 973 yurt içi ve 7 yurt dışı sınav merkezinde 17 bin 899 okul ve 82 bin 551 salonda yapıldı. Heyecan dolu sınava ilişkin LGS soruları ve cevapları yayımlandı.

Sözel Bölüm Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı İçin TIKLAYINIZ

Sayısal Bölüm Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı İçin TIKLAYINIZ

2022 LGS PUANI NASIL HESAPLANIR?

 • Merkezî Sınava katılacak olan öğrencilerin puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre tek puan türünde hesaplanacaktır.
 • Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.
 • Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.
 • Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.
 • Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.
 • Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.
 • Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2’de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur.
 • Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.
 • Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.
 • Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.
 • Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69’uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7’nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.
 • Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz.

 

2022 LGS BARAJ PUANI KAÇ?

İyi bir liseye yerleşmek için LGS'den en az 450 puan alınması gerekirken yüzde 2'lik dilime girilmesi gerekiyor. Buna karşın, yüzde 7'lik dilimlere kadar da tercih edilen liseler bulunmaktadır.

2005 yılında Bakanlık, değişiklikler çerçevesinde LGS'ye ilk kez baraj uygulamasını koymuştu. Buna göre, LGS'yi kazanmak için 100-500 aralığına çekilen OKS-TM ve OKS-MF puan türlerinin en az birinden 160 puan almış olmak gerekiyordu. Konu ile ilgili açıklama geldiğinde haberimizin içerisinde olacak.

MEHMET ALİ30 Haziran 2022 13:48

Lgs puanı nasıl belı olur

MEHMET ALİ30 Haziran 2022 13:47

Puan nasıl beli olur