2022-06-02 10:55:00 | Son Güncelleme : 2022-06-02 11:01:09

LGS sınava giriş belgesi sorgulama: LGS sınav giriş belgesi nasıl alınır? LGS sınav yerleri belli oldu mu?

LGS ‘ye girecek olan öğrenciler tarafından "LGS sınava giriş belgesi yayımlandı mı? LGS sınav yerleri belli oldu mu? LGS sınav giriş belgesi nasıl alınır? 2022 LGS ne zaman?" soruları araştırılmaya başlandı. Merakla beklenen sınav giriş belgeleri açıklandı. LGS sınav giriş belgesi yayımlandı. İşte e-Okul üzerinden yapılacak LGS sınava giriş belgesi sorgulama ekranı …

LGS sınava giriş belgesi sorgulama: LGS sınav giriş belgesi nasıl alınır? LGS sınav yerleri belli oldu mu?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

LGS sınavı için kısa bir süre kalmışken öğrenciler tarafından sınav giriş belgelerinin ne zaman açıklanacağına dair aramalar hız kazandı. 8. Sınıf öğrencilerinin gireceği "LGS sınavı için tarafından LGS sınava giriş belgesi yayımlandı mı? 2022 LGS ne zaman?" soruları gündeme geldi. LGS giriş belgeleri MEB tarafından açılandı. İşte LGS giriş belgeleri ve sınav tarihi hakkında tüm merak edilenler…

2022 LGS NE ZAMAN?

LGS 5 Haziran 2022 Pazar günü uygulanacak.

2022 LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ YAYIMLANDI MI?

LGS sınav giriş belgesi yayımlandı. MEB, LGS sınav giriş belgesi için erişim tarihini kılavuzda açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre, LGS kapsamındaki merkezi sınava girecek öğrenciler, sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgilerine Bakanlığın "www.meb.gov.tr" internet adresi ve e-Okul üzerinden ulaşabilecek.

LGS adayları sınava eğitim gördükleri okullarda girecek.

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ 2022 YAYINLANMA TARİHİ NE ZAMAN?

LGS sınav giriş belgesi e okul sistemi üzerinden erişime açıldı.

LGS KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

E OKUL GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) öğrenciler, öğretmenler ve veliler tarafından kullanılabilen birokul yönetim bilgi sistemidir. Öğrenciler okula kayıt oldukları andan itibaren kişisel bilgileri üzerindene-Okul hesabı oluşturulur ve öğretmenler tarafından sürekli sağlanan güncel veri girişleri ile birlikteeğitim öğretim yılındaki gelişmeleri e-Okul üzerinden takip edebilir. Öğrenciler ile birlikte veliler dee-Okul üzerinden öğrencinin eğitim hayatındaki durumunu takip etme imkanına sahip olur.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanıma açılmış olan e-Okul Veli Bilgi Bilgilendirme Sistemi iletakip edilebilecek hizmetler arasında devamsızlık bilgileri, haftalık ders programları, sınav sonuçları,sözlü notları, sınav tarihleri, diploma notu sorgulama, alınan belgelerin görüntülenmesi (takdir, teşekkür,onur belgesi vb.), nakil işlemleri, öğrencinin okunan kitaplar, yerleştirme ve sınav bilgileri ve okulduyuruları gibi hizmetler yer almaktadır.

E-OKUL GİRİŞİ İÇİN TIKLAYIN

LGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

LGS'ye katılacak olan öğrencilerin puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre tek puan türünde hesaplanacak.

 • Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.
 • Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.
 • Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.
 • Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.
 • Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.
 • Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2'de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur.
 • Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.
 • Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.
 • Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.
 • Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde.
 • Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz.
 • Ağırlıklı standart puan hesaplanırken esas alınacak ağırlık katsayıları Tablo-2'de verilmiştir.
Etiketler