2022-06-30 09:00:00 | Son Güncelleme : 2022-06-30 09:06:49

LGS sonuç sorgulama ekranı: 2022 LGS sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, saat kaçta?

LGS sonuç açıklama tarihi için geri sayım başladı. 5 Haziran'da tamamlanan LGS sınavının sonuçları açıklandı. LGS sınav sonuçları için "2022 LGS sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? LGS sonuçlarına nasıl bakılır?" soruları hız kesmeden sorgulanmaya devam ediyor. İşte 2022 LGS sonuç sorgulama ekranı…

LGS sonuç sorgulama ekranı: 2022 LGS sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, saat kaçta?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

5 Haziran 2022’de milyonlarca öğrencinin girdiği Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı sonuçları için geri sayım başladı. Sınav sonuçlarını merak eden öğrenciler ise "2022 LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS sonuçlarına nasıl bakılır?" sorusunu cevabını araştırmaya başladı. Beklenen sınav sonuçlarına ilişkin açıklama Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından geldi. İşte LGS sınav sonuçları sorgulama ekranı

LGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

LGS kapsamında gerçekleşen merkezi sınav sonuçları bugün açıklandı. 193 öğrenci sınavda tüm soruları doğru cevaplayarak 500 tam puan aldı. 

2022 LGS sınav sonuçları, 30 Haziran yani bugün "www.meb.gov.tr" internet adresinden erişime açıldı. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

Sınav sonuçlarının açıklanacağı 30 Haziran'da merkezi sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının kontenjanları da belli olacak.

LGS SONUÇLARI NEREDEN, NASIL ÖĞRENİLİR? LGS SONUÇ SORGULAMA EKRANI

30 Haziran 2022 tarihinde açıklanacak olan LGS sınav sonuçları "www.meb.gov.tr" internet adresi üzerinden öğrenilebilecek.

2022 LGS SONUÇ SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN

SORU KİTAPÇIKLARI VE CEVAP ANAHTARLARI İÇİN TIKLAYIN

SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ

 • Merkezî Sınava katılacak olan öğrencilerin puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre tek puan türünde hesaplanacaktır.
 • Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.
 • Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.
 • Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.
 • Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır.
 • Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.
 • Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2’de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur
 • Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.
 • Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.
 • Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.
 • Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69’uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7’nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.
 • Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz

Etiketler

Mustafa 5 Temmuz 2022 11:16

Sinav sonucunu goster yok yalan

Hayrunisa çay 1 Temmuz 2022 19:21

Sınav sonucu

Abdülsamet kamekçi 30 Haziran 2022 01:58

Sınav sonucu