Tarih : 26.07.2021 - 09:39 Yorum : 0

Lise nakil işlemleri ne zaman başlıyor? MEB lise nakil işlemleri nasıl yapılır?

LGS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin ve adayların aklına, ''Lise nakil işlemleri ne zaman yapılacak? Lise nakil işlemleri nasıl yapılır? MEB lise nakil takvimi belli oldu mu?'' sorularını sormaya başladı.

Lise nakil işlemleri ne zaman başlıyor? MEB lise nakil işlemleri nasıl yapılır?

LGS tercih sonuçları 2021 açıklanmasının ardından adayların gözü ''Lise nakil başvuruları ne zaman başlıyor? MEB lise nakil işlemelri ne zaman açıklanacak? Öğrenci nakil işlemleri nasıl yapılır?'' sorulanının cevabında. İşte herhangi bir nedenden dolayı lisesini değiştirmek veya LGS tercihi yapmayan adayların liseye gitmek için başvuracağı lise nakil işlemleri ile ilgili bilmeniz gerekenler.

LİSE NAKİL İŞLEMLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

LGS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından LGS tercihinde bulunan ancak herhangi bir okula yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen adaylar ''Lise nakil işlemleri ne zaman yapılacak? Lise nakil işlemleri nasıl yapılır?'' sorularını araştırıyor.

9 Temmuz ile 16 Temmuz tarihleri arasında yapılan tercihlerin ardından LGS tercih sonuçları bugün açıklandı. LGS tercih sonuçları 2021 açıklanmasının ardından öğrencilerin gözü Lise nakil işlemlerine çevrildi. Herhangi bir nedenden ötürü LGS tercihinde bulunmayan veya okul değiştirmek isteyen adaylar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan Lise nakil işlemleri takvimine göre işlemlerini gerçekleştirecek.

MEB ÖĞRENCİ NAKİL İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

LGS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından LGS tercihinde bulunan ancak herhangi bir okula yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen adaylar ''Lise nakil işlemleri nasıl yapılır?'' sorunun cevabını merak ediyor.

Buna göre; adaylar, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmuyor. Buna rağmen, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek. Tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.

LİSE NAKİLLER NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

LGS tercih sonuçları 2021 açıklanmasının ardından herhangi bir okula yerleşemeyen veya okul değiştirmek isteyen lise öğrencileri Lise nakil işlemleri hangi tarihte gerçekleşecek? MEB nakil işlemleri ne zaman açıklanacak? Sorularını gündeme taşıdı. MEB tarafından açıklanan öğrenci nakil işlemleri takvimi ise:

  • Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 26-30 Temmuz 2021
  • Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı: 02 Ağustos 2021
  • Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 02-06 Ağustos 2021
  • Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı: 09 Ağustos 2021
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber