Tarih : 02.12.2021 - 08:36 Yorum : 0

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Hedefimiz nitelikli eğitim

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ana amaçlarının devasa yatırımlardan sonra her çocuğun nitelikli eğitime erişimini sağlamak olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Hedefimiz nitelikli eğitim

20. Millî Eğitim Şûrası’nın ana temasının “Eğitimde Fırsat Eşitliği” olduğunu belirten Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Amacımız, eğitimde yapılan önemli iyileştirmelerden ve devasa yatırımlardan sonra artık eğitimde niteliği artırmak ve her bir çocuğumuzun nitelikli eğitime erişimini sağlayabilmektir” dedi.

DEVASA BÜTÇELER GELECEĞE YATIRIM

Bakan Özer, ekonomik rekabetin yanı sıra ülkeler arasında eğitimde de rekabetin bulunduğuna işaret etti. Birçok ülkenin eğitim sistemini iyileştirmek için devasa bütçeler ayırdığını vurgulayan Bakan Özer, devasa bütçelerin temel sebebinin eğitim yatırımlarının ülkenin her yönüyle kalkınmasında geleceğe en önemli yatırım olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmaların hem iş piyasasının ihtiyaç duyduğu becerilerin sağlanmasında hem de genç işsizliğin azaltılmasında mesleki ve teknik eğitimin stratejik öneme sahip olduğunu gösterdiğini kaydeden Bakan Özer, bu çerçevede mesleki ve teknik eğitimi Türkiye’nin geleceği açısından stratejik bir mesele olarak gördüklerini ve Şûra’da kapsamlı şekilde tartışılmasını istediklerini dile getirdi.

YATIRIMLAR EĞİTİM SİSTEMİNİ DOĞRUDAN ETKİLEYECEK

Bakan Özer, eğitimde niteliği artıracak en önemli unsurun öğretmenler olduğunu söyledi. Bir eğitim sisteminin başarı ve gücünü öğretmenlerin belirlediğini vurgulayan Bakan Özer, “Dolayısıyla öğretmenlerimize yapılacak her yatırım, eğitim sistemimizin başarısını doğrudan etkileyecektir. Öğretmenlerimizin üstlendiği görev ve sorumluluk, sosyal ve mali haklarına yönelik yasal bir güvenceyi de zorunlu hale getirmektedir” dedi.

Bakan Özer ayrıca, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde müjdesini verdiği Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun Şura sonrasında meclise sunulacak olmasından dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

Etiketler : Mahmut Özer Eğitim
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber