2022-05-14 10:30:13 | Son Güncelleme : 2022-05-14 10:44:16

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik başvuru ne zaman, şartları nedir? Öğretmenlik Kariyer Basamakları sınavı ne zaman?

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınav ve başvurular için beklenen tarihler belli oldu. Öğretmenlik Kariyer Basamakları ile ilgili açıklamalarının ardından "Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik başvuru ne zaman, şartları nedir? 2022 Öğretmenlik Kariyer Basamakları sınavı ne zaman?" soruları aday öğretmenler tarafından merak konusu oldu. Bakan Mahmut Özer, Öğretmenlik Kariyer Basamakları Mesleki Gelişim Çalışmaları ve Eğitim Programı takvimini paylaştı. Peki, kimler başöğretmen ve uzman öğretmen olabilir? İşte detaylar…

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik başvuru ne zaman, şartları nedir? Öğretmenlik Kariyer Basamakları sınavı ne zaman?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Öğretmenlik Kariyer Basamakları ile ilgili yönetmeliğin Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik başvuru şartları ve sınav tarihleri merak konusu oldu. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde gerçekleşecek Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı için tarih belli oldu. Peki Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik başvuru ne zaman, şartları nedir? Öğretmenlik Kariyer Basamakları sınavı ne zaman? İşte tüm merak edilen detaylar…

ÖĞRETMENLİK KARİYER BASAMAKLARI BAŞVURULARI VE SINAV TARİHLERİ NE ZAMAN?

Başöğretmen ve uzman öğretmen adayları için Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı 19 Kasım'da 81 ilde gerçekleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilmesi bir süredir beklenen kariyer basamakları süreci başlıyor. "Öğretmenlik Kariyer Basamakları Mesleki Gelişim Çalışmaları ve Eğitim Programı'na İlişkin Yönerge"ye göre:

 • Eğitim programının başvuruları 1-10 Haziran arasında alınacak,
 • Uzman öğretmenlik eğitimleri 18 Temmuz-5 Eylül
 • Başöğretmenlik eğitimleri de 18 Temmuz-19 Eylül arasında yapılacak.
 • Yazılı sınav başvuruları 26 Eylül-3 Ekim arasında olacak.
 • Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı 19 Kasım'da yapılacak.
 • Sınav sonuçları 12 Aralık 2022'de duyurulacak.
 • Öğretmenlerin sertifikaları 4 Ocak 2023'te düzenlenecek.
 • Uzman öğretmen/başöğretmen unvanı alan öğretmenler 15 Ocak 2023'ten itibaren bu unvanlar için öngörülen eğitim öğretim tazminatından yararlandırılacak.

UZMAN ÖĞRETMENLİK VE BAŞÖĞRETMENLİK BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

 • Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı'na, yazılı sınava başvuru tarihinin son günü itibarıyla adaylık dahil öğretmenlikte 10 yıl hizmeti bulunan öğretmenler başvurabilecek.
 • Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında öğretmen/uzman öğretmen olarak görev yapanlardan Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı ve Başöğretmenlik Eğitim Programı'na başvuruda bulunanların şartları taşıyıp taşımadıkları, Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği çerçevesinde oluşturulan il değerlendirme komisyonunca ele alınacak.
 • Başöğretmenlik Eğitim Programı'na ise yazılı sınava başvuru tarihinin son günü itibarıyla uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunan uzman öğretmenler başvurabilecek.
 • Uzman öğretmen ve başöğretmen unvanları için başvuruda bulunacak öğretmenler/uzman öğretmenlerde aranan şartlardan biri olan mesleki gelişim çalışmaları, Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumları ve özel öğretim kurumlarında görev yapan tüm branş/alan öğretmenlerinin her bir alandaki görevlerden en az birini yapabilecekleri şekilde "Eğitim Öğretim ve Rehberlik Çalışmaları, Yönetime Katılım Çalışmaları ve Araştırma Geliştirme Çalışmaları" olmak üzere üç çalışma alanı olarak belirlendi.
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumları ve özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmen/uzman öğretmenlerden uzman öğretmen/başöğretmen unvanı için başvuruda bulunacakların mesleki gelişim çalışmalarını tamamlayabilmeleri için, üç çalışma alanından en az ikisinden birer çalışma yapmaları gerekecek.
 • Başöğretmen unvanı için belirlenen mesleki gelişim çalışmaları, uzman öğretmen unvanı için de geçerli sayılacak.
Etiketler