23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %48
Rüzgar 5.03 /s
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
25˚/19˚
Cumartesi
25˚/17˚
Pazar
25˚/17˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-10-21 12:27:25

Okular kapanacak mı? Bakan Koca’dan beklenen açıklama!

Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan yüz yüze eğitimle ilgili beklenen açıklama geldi. Covid-19 vakalarının ülke genelinde artış göstermesinin ardından binlerce öğrencinin ve velinin gözleri okulların devam edip etmemesi konusuna çevrilmişti. Bilim Kurulu toplantılarını yakından takip eden veli ve öğrenciler “Okullar kapanacak mı?” “Yüz yüze eğitim devam edecek mi?” gibi sorulara yanıt aramaya başladı.

Okular kapanacak mı? Bakan Koca’dan beklenen açıklama!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapılan Bilim Kurulu toplantısından sonra bundan sonraki eğitim-öğretim süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Vaka artışları nedeniyle velilerin ve öğrencilerin sıklıkla sorduğu okulların kapanıp kapanmaması ile ilgili sorulara yanıt veren Bakan Koca, merak edilen her konuya açıklık getirdi. Peki okullar kapanacak mı? Yüz yüze eğitim devam edecek mi? İşte detaylar.

OKULLAR KAPANACAK MI?

Havaların soğumasıyla birlikte öğrencilerde artış gösteren soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar, koronavirüse karşı endişelerin artmasına neden oldu. Ülke genelinde artmakta olan vaka sayılarının da son zamanlarda dikkat çekmesi üzerine tamamen panikleyen veliler, okulların kapanıp kapanmayacağına dair net bir cevap aramaya başladılar. Yüz yüze eğitim sürecinin devam ediyor olması ve yaşanan hastalık süreçleri, velilerin çocukları ile ilgili endişelerini gün geçtikçe artırmaya başladı. Hal böyle olunca da gözler Bilim Kurulu’ndan çıkan karar çevrildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gün gerçekleştirilmiş olan Bilim Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamalarda tüm bu sorulara açıklık getirdi. Okullar kapanacak mı? sorusundan Bilim Kurulu üyelerinin rahatsızlık duyduğunu ifade eden Bakan Koca, “En net şekilde ve kararlı tavırla okullarımızın kapanmasının asla günden olmayacağını bir kez daha ifade ediyoruz.” dedi. Yüz yüze eğitimin devam edip etmeyeceğine dair konunu gündemde kalmasının hiçbir sonucu değiştirmeyeceğini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Çocuklarımızı koruyarak, tedbirlere uyarak eğitimin her kademesinde yüz yüze eğitime devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM DEVAM EDECEK Mİ?

Artış gösteren vakalar nedeniyle çocuklarının sağlık durumundan endişe eden veliler, okulların kapanıp kapanmayacağına dair net bir bilgi almak istiyordu. Velilerin bu beklentisine Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den de bir açıklama geldi. Okulların şuan en güvenilir yerler olduğunun altını çizen Bakan Özer, Bakanlığın hayata geçirmiş olduğu uygulamaların okulları değil sınıfları kapatmayı gerektirdiğini ifade etti.

Öğrencilerde artış gösteren vaka sayıları üzerine sınıflara uygulanan kapatma oranlarının yüzde 1’in altında olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Amerika’daki okul kapatma oranlarının yüksekliğinden bahsederek, ülkemizdeki sınıf kapatma oranlarının oldukça az olduğunun altını çizdi ve Bakanlığın gündeminde okulların kapatılması üzerine herhangi bir durumun yer almadığını bildirdi.

Etiketler