Tgrt Haber

Okullar 20 Kasım Pazartesi açılacak mı? Kasım ara tatil uzatıldı mı?

17 Kasım 2023 09:50 - Güncelleme : 17 Kasım 2023 09:51
Editör: Derya Sarıtepeci / Kaynak: TGRT HABER

Kasıma ara tatil ne zaman bitiyor, Okullar ne zaman başlayacak? soruları hem öğrenciler hem de veliler tarafından merakla soruluyor. Kasım ara tatilin uzatılacağına dair geçtiğimiz günlerde bazı iddialar ortaya atılmıştı. Bu iddialar milyonlarca kişinin aklını karıştırdı. Ancak yeni eğitim ve öğretim döneminin başında Milli Eğitim Bakanlığı 2023 – 2024 eğitim ve öğretim takvimini paylaşmıştı. Peki “Okullar 20 Kasım Pazartesi açılacak mı? Kasım ara tatil uzatıldı mı?” İşte detaylar!

Okullar 20 Kasım Pazartesi açılacak mı? Kasım ara tatil uzatıldı mı?
Ara Tatil, Kasım Ara Tatil, Okullar Ne Zaman Başlayacak

Haftanın beşinci gününde yani 17 Kasım Cuma günü “Okullar ne zaman açılacak, Kasım ara tatili ne zamana bitecek?” soruları hız kazandı. İlkokul, ortaokul, lise öğrencilerini yakından ilgilendiren tatil takviminde ilk olarak Kasım ara tatili yaşanmaya başladı. 13 Kasım'da başlayan ara tatilin ne zaman biteceği gündem konusu oldu. İşte “Kasım ara tatili kaç gün sürecek? Okullar 20 Kasım Pazartesi günü mü başlayacak?” sorularının araştırılan cevapları…

OKULLAR 20 KASIM PAZARTESİ AÇILACAK MI?

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 – 2024 eğitim ve öğretim takvimine göre dönem başında açıklandı. Bu takvim aynı şekilde uygulanacak. Bundan dolayı da sosyal medya veya bazı internet sitelerinde ara tatilin uzatıldığına dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 20 Kasım Pazartesi günü birinci döneme bıraktıkları yerden devam edecek. Yarıyıl tatili ise 19 Ocak Cuma günü okulların kapanmasıyla başlayacak. MEB’in bu dönem uygulayacağı takvim ise şu şekildedir;

  • 2023-2024 eğitim öğretimin başlaması 11 Eylül 2023
  • Birinci ara tatil 13-17 Kasım 2023
  • Yarıyıl tatili 22 Ocak-2 Şubat 2024
  • İkinci ara tatil 8-12 Nisan 2024
  • Okulların kapanması 14 Haziran 2024

ARA TATİL 9 GÜN MÜ?

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı takvimde hafta sonu dikkate alınmıyor. Hafta sonu cumartesi ve pazar günleri dikkate alındığı zaman öğrenciler ilk ara tatilde 9 gün tatil yapacak. 10 Kasım Cuma günü kapanan okullar 20 Kasım Pazartesi günü açılacak.

Benzer şekilde 2. dönem ara tatili de Ramazan Bayramı’na denk gelecek ve 9 gün sürecek. İkinci dönem ara tatili 6 Nisan Cumartesi okulların kapanmasıyla başlayacak ve 15 Nisan Pazartesi okulların açılması ile son bulacak.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.