21˚
İstanbul
21˚
parçalı az bulutlu
Nem %55
Rüzgar 4.21 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-21 10:02:26

Onur Belgesi kimlere verilir? Onur Belgesi kaç puanla alınır, alma şartları nelerdir?

“Onur Belgesi kimlere verilir?” sorusu, karnelerin dağıtılmasına saatler kala en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. 2021-2022 eğitim öğretim sürecinin yarı dönemin sonuna gelindi. Ara dönem karnesi heyecanı yaşamakta olan öğrenciler, karnelerini, notlarını ve alacakları belgeleri merak etmeye ve heyecanla beklemeye başladı. Karnelerin dağıtılmasına saatler kala çok sayıda öğrenci ve veli, internet üzerinden yaptıkları araştırmalarda “Onur Belgesi kime verilir?”, “Onur Belgesi kaç puanla alınır, alma şartları nelerdir?” sorularına cevap aramaya başladı.

Onur Belgesi kimlere verilir? Onur Belgesi kaç puanla alınır, alma şartları nelerdir?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, 2021-2022 eğitim öğretim yılının ilk yarısını sonlandırdı. 21 Ocak Cuma günü sonlanacak olan güz dönemi için ara dönem karnelerini alacak olan öğrenciler, notlarını ve alacakları belgeleri merak ediyor. Karne dağıtımına saatler kala Takdir ve Teşekkür Belgesi’nin yanı sıra bazı şartları sağlayan öğrenciler için verilmekte olan Onur Belgesi’ni alıp almayacaklarını merak eden ve haftanın başından itibaren e-Okul üzerinden not ortalaması hesaplayan öğrenciler, Onur Belgesi almanın şartlarını ve kimlere verileceğini internet üzerinden araştırmaya başladı. Peki Onur Belgesi kimlere verilir? Onur Belgesi kaç puanla alınır, alma şartları nelerdir? İşte detaylar…

ONUR BELGESİ KİMLERE VERİLİR?

Takdir ve Teşekkür Belgesi’nin yanı sıra, bazı şartların sağlanması durumunda öğrencilere verilmekte olan bir diğer belge de Onur Belgesi’dir. Görgü kurallarına, trafik kurallarına uyulması, örnek davranışlarda bulunulması ve bilişim araçlarının en iyi şekilde kullanılması gibi faktörler göz önünde bulundurularak verilen üstün başarı evraklarından biri olan Onur Belgesi, herhangi bir puan durumuna bakılmaksızın, belirli bazı şartların sağlanması durumunda öğrencilere takdim edilmektedir.

ONUR BELGESİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Onur Belgesi, öğrencilerin görgü kurallarına uyması ve bilişim araçlarını en iyi şekilde kullanması durumlarının yanı sıra Resmi Gazete’de yer alan bilgilere göre aşağıdaki şartların da sağlanması durumunda verilmektedir. Resmi Gazete’nin yayınlamış olduğu şartlar ise şu şekildedir:

  • Türkçe’yi doğru, güzel ve etkili bir şekilde kullanarak örnek olmak,
  • Okul araç-gereç ve donanımları ile çevreyi koruma ve gözetme üzerine sarf etmiş olduğu davranışlarıyla örnek olmak,
  • Bilimsel projeler ve sosyal etkinliklere katılarak bu çalışmalara liderlik yapmak,
  • Yapılan etkinliklerde eğitime katkı sağlayarak üstün başarı göstermek,
  • Trafik kurallarına uyarak örnek olmak,
  • Görgü kuralları ve insan ilişkilerinde başarı sağlayarak örnek olmak,
  • Okula ve derslere düzenli olarak gelmek ve bu doğrultuda diğer arkadaşlarına örnek olmak,
  • Bilişim araçlarını kullanma konusunda örnek olacak davranışlar sergilemek,
  • Yaşlı, yetim, öksüz, engelli ve benzeri durumlara sahip olanlara yardımcı olmak ve bu doğrultuda yürütülmekte olan toplum hizmetlerinde bulunmak gibi bu davranışlardan en az birine sahip olan öğrenciler, Takdir ya da Teşekkür Belgesi almasına bakılmaksızın, Onur Belgesi ile ödüllendirilirler.
  • Bunların yanı sıra, öğretmenler kurulu, ders yılı başında onur belgesiyle ödüllendirilebilecek bazı davranışlar belirleyebilir ve bu davranışlar okul yönetimi, onur kurulu ve okul öğrenci ve disiplin kuruluna bildirerek, öğrencilerin belirlenen bu davranışlar çerçevesinde değerlendirilmesini de talep edebilir.
Etiketler