Tarih : 31.08.2021 - 13:11 Yorum : 0

ÖSYM Başkanı duyurdu! İkinci ek yerleştirme nasıl yapılır, şartları nelerdir?

YKS yerleştirme sonuçları açıklandı. Herhangi bir programa yerleşemeyen adaylar için ÖSYM Başkanı Halis Aygün ''Ek yerleştirme ne zaman? İkinci ek yerleştirme kimler başvurabilir? İkinci ek yerleştirme ne zaman yapılacak?'' soruları cevapladı.

ÖSYM Başkanı duyurdu! İkinci ek yerleştirme nasıl yapılır, şartları nelerdir?

ÖSYM Başkanı Halis Aygün YKS sonuçları açıklanmasıyla ek yerleştirme ve ikinci ek yerleştirme hakkında açıklama yaptı. YKS sonuçlarına göre herhangi bir üniversiteye veya programa yerleşemeyen öğrenciler YKS ek yerleştirme hakkından yararlanmak istiyor. Bu seneye özel öğrencilere ikinci tercih hakkı tanındı. Peki YKS ikinci ek yerleştirme hakkından kimler yararlanabilir? 2. tercih ne zaman başlar ne zaman sonuçlanır? İşte ikinci yerleştirme hakkında bilmeniz gereken her şey.

İKİNCİ EK YERLEŞTİRME NEDİR?

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan YKS baraj puanının düşürüldüğü açıklamıştı. Buna göre YKS baraj puanı; TYT baraj puanı 140, YDT ve AYT baraj puanı 170 olacak şekilde düzenlendi.

2021 YKS tercih sonuçları ve ek tercih sonuçlarına göre yapılan tercihlerin ardından boş kalan veya dolmayan kontenjanlar için sadece bu seneye özel "ikinci ek yerleştirme" hakkı tanınacak. Normal zamanda ek yerleştirme sürecinde TYT için 150, AYT/YDT için 180 baraj puanı gereklidir. YKS ek yerleştirme hakkından TYT puanı en az 150, AYT/YDT puanı en az 180 olan adaylar başvuru yapabilirdi. Ancak bu seneye özel bir ''ikinci ek yerleştirme'' hakkı sağlandı. Böylece TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek.

İKİNCİ EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILIR?

ÖSYM Başkanı Prof.Dr. Halis Aygün, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre 2. ek Yerleştirme aşamasında, boş kalan kontenjanlar için TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar 4 yıllık lisans programlarını seçebilecek. Bunun için 1.ek yerleştirme sürecinin tamamlanması gerekiyor.

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILIR?

YKS ek tercih için öğrencilerin bekleyişi sürüyor. Üniversite adayları ikinci ek tercihler hakkında araştırma yaparken ''YKS ek tercih 2021 nasıl yapılır?'' sorusuna da yanıt arıyor. Adım adım ikinci ek yerleştirme:

  • ÖSYM resmi sitesine girin,
  • T.C. kimlik numarası ve şifre yoluyla sisteme giriş yapın,
  • Ek tercih sekmesine tıklayın,
  • YKS ek tercih ekranından tercihlerinizi sıralayın.
  • YKS tercih sonuçlarına göre boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından ek tercih kontenjanları açıklayacak,
  • Merkezî yerleştirmede herhangi bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar ek yerleştirme için başvuramaz.
  • Ek tercih ücreti 25 TL ÖSYM’ye yatırın,
  • Ek tercihler e için tercih yapan adaylardan ek tercih ücretini yatırmadığı takdirde ek tercih işlemi geçersiz sayılır,
  • Şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından YKS ek tercih ücreti alınmaz.

YKS ikinci ek yerleştirme hakkından kimler yararlanabilir? İkinci ek yerleştirme ne zaman başlar, ne zaman sonuçlanır? sorularını cevapladık. YKS ikinci ek yerleştirme ile ilgili sorularınızı yorumlara yazabilirsiniz.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber