• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  106743
 • up
  USD
  5.6988
 • up
  EURO
  6.3033
 • down
  GBP
  7.3389
 • up
  Altın
  269.712
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 23.11.2018 - 08:38 Yorum : 0

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN BRANŞ DAĞILIM ATAMA KONTENJANLARI SORGULA ÖĞREN | 20 BİN Öğretmen Ataması Kontenjan LİSTESİ

Sözleşmeli ÖĞRETMEN BRANŞ Dağılımı Kontenjanları Belli Mi? SORGULAMA EKRANI 20 BİN Öğretmen ataması kontenjan listesi SORGULA... Sözleşmeli öğretmen BRANŞ dağılımı kontenjanlarının bugün açıklanması bekleniyor. 9 Kasım Sözleşmeli öğretmenlik atama branş kontenjan listesi açıklandı mı? Sözleşmeli öğretmen branş dağılımı saat kaçta açıklanacak. 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması kontenjan listesi hakkında MEB son dakika açıklaması araştırılıyor. Peki, Sözleşmeli öğretmen ataması bugün açıklanacakmı, kontenjan listesi sorgulama ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN BRANŞ DAĞILIM ATAMA KONTENJANLARI SORGULA ÖĞREN | 20 BİN Öğretmen Ataması Kontenjan LİSTESİ

SONDAKİKA.. Sözleşmeli Öğretmen Atamaları için kontenjan ve taban puanlar açıklandı. Sözleşmeli Öğretmen BRANŞ Dağılımı kontenjanları Sorgulama Ekranı 20 bin öğretmen ataması kontenjan listesi sorgula...  Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmen olarak ataması yapılacak 20 bin öğretmen alımı için alanlar ile başvuruya esas olacak taban puan ve kontenjan listesini açıkladı.  Sözleşmeli öğretmen branş dağılımı kontenjanlarının bugün açıklanması bekleniyor. 9 Kasım Sözleşmeli öğretmenlik atama branş kontenjan listesi açıklandı mı? Sözleşmeli öğretmen branş dağılımı saat kaçta açıklanacak. 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması kontenjan listesi hakkında MEB son dakika açıklaması araştırılıyor.  Peki, Sözleşmeli öğretmen ataması bugün açıklanacakmı, kontenjan listesi sorgulama ile ilgili tüm detaylar haberimizde. 

Sözleşmeli öğretmen branş dağılımı kontenjanları tıkla öğren 

Sözleşmeli öğretmen branş dağılımı kontenjanları açıklandı Sözleşmeli öğretmen branş dağılımı kontenjanları açıklandı Sözleşmeli öğretmen branş dağılımı kontenjanları sorgulama | 20 bin öğretmen ataması kontenjan listesi sorgula... Sözleşmeli öğretmen branş dağılımı kontenjanlarının bugün açıklanması bekleniyor. 9 Kasım Sözleşmeli öğretmenlik atama branş kontenjan listesi açıklandı mı? Sözleşmeli öğretmen branş dağılımı saat kaçta açıklanacak. 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması kontenjan listesi hakkında MEB son dakika açıklaması araştırılıyor. Peki, Sözleşmeli öğretmen ataması bugün açıklanacakmı, kontenjan listesi sorgulama ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

BAKAN SELÇUK: "9 KASIM'DA HANGİ BRANŞTA KAÇ ÖĞRETMEN ATAYACAĞIMIZ BELLİ OLACAK" 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Şu anda önümüzdeki ilk hedef 10-31 Aralık arası 20 bin öğretmenimizin atanması. 9 Kasım'da hangi branşta kaç öğretmen atayacağımız belli olacak" dedi. 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı bir televizyon programında "2023 Eğitim Vizyonu"na ilişkin açıklamalarda bulundu. Okul öncesi eğitimin zorunlu hale gelmesinin üçüncü öğretim yılı içerisinde yapılabilmesi için altyapı hazırlık dönemi gerektiğini vurgulayan Selçuk, “Elbette bazı sorunlar çıkabilir. Ama bizim hedefimiz çok net olarak bu; 5-6 yaş aralığında kalan çocuklar ana sınıfına mı ilkokul 1'e mi devam etse çelişkisinden kurtarmak. Gelişimsel bir çocuğun ilkokula hazır olup olmadığı bizim için asıl önemli konu. 69 ay taban olmak üzere 72 aya kadar varan bir süreç var" ifadelerini kullandı. 

Sözleşmeli öğretmen branş dağılımı kontenjanları açıklandı Sözleşmeli öğretmen branş dağılımı kontenjanları açıklandı Sözleşmeli öğretmen branş dağılımı kontenjanları sorgulama | 20 bin öğretmen ataması kontenjan listesi sorgula... Sözleşmeli öğretmen branş dağılımı kontenjanlarının bugün açıklanması bekleniyor. 9 Kasım Sözleşmeli öğretmenlik atama branş kontenjan listesi açıklandı mı? Sözleşmeli öğretmen branş dağılımı saat kaçta açıklanacak. 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması kontenjan listesi hakkında MEB son dakika açıklaması araştırılıyor. Peki, Sözleşmeli öğretmen ataması bugün açıklanacakmı, kontenjan listesi sorgulama ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

"Ders sayılarının büyük miktarda azalacağını ifade ediyoruz" 
Okullardaki ders sayısının dünya ortalamalarının üzerinde olduğunu kaydeden Selçuk, "Bizim 30 saatle neyi ne kadar yaptığımız temel sorun değil. İçeride ne yaptığımız, işin nitelik kısmı çok önemli. Ders saatlerinin süresinin veya çeşidinin azalması gibi olasılıklar var. Milli Eğitim Bakanlığının daha önce yaptığı çalışmalar var. Bunların üzerine bir şey inşa ediyoruz. Biz veriye bakarız. Bunun optimal seviyesi nedir? Sistemi öğrenci ve öğretmen açısından sıkıntıya sokmayacak denge gerekiyor. Vizyon dokümanını önce küçük, sonra orta ölçekli, sonra pilotlamalar yapıp sonra uygulamaya koymak. Amaç tam bir çocuk yetiştirmek. Bizim karnemizdeki dersler ya da kazanımla çocuğun beyninin hangi kısmına hitap ediyor diye baktığımızda bilişsel işlevlerle ilgili. Sabah yapılacak derslerde de üretim merkezli görgü ve deneyim merkezli bakış açısı var" dedi. 
Selçuk, “Temel dersler ve alan dersleri olacak. Çocuk nereye yönelecekse onun derslerini alacak. Büyük ülkelerde lisede 5 veya 6'dan fazla ders yok. Bizde ders sayısı 15'e yakın. Senaryolarımız var. Hangi alana giderse hangi ders kümesini alır, bununla ilgili senaryolarımız var. Bunu çeşitli STK'larla, bilim insanlarıyla, velilerle konuştuk. Ama bunu topluma daha fazla mal edebilmek için daha fazla konuşma, görüşleri alma ihtiyacı içerisindeyiz. Tam yarı yarıya inecek demek çok doğru değil. Büyük miktarda azalacağını ifade ediyoruz. Net olarak sayısı şudur diye son noktayı koymadık” açıklamasında bulundu. 
"Bazı gruplar için yabancı dil seçmeli ders bile olabilir" 
Yabancı dil konusunun çok boyutlu bir mesele olduğunu söyleyen Selçuk, öğretmen niteliği, müfredat meselesi, çocukların dile maruz kalma ortamlarının çeşitlendirilmesi gibi birçok bağlamsal faktörün olduğunu kaydetti. Sorunun tek tip yaklaşımla çözülemeyeceğini bildiren Selçuk, genel olarak tek tip yaklaşımdan kaçındığını ifade etti. Bakan Selçuk, “Bütün okullarda hazırlık sınıfı olacak ya da olmayacak. Kimin neye ihtiyacı var? Bazı gruplar için yabancı dil seçmeli ders bile olabilir, neden zorunlu ders olmak zorunda. Belirli bir kesim için hazırlık sınıfı olabilir ama bütün Türkiye için olmaz. Belli sınıflar için ders saati sayısı çok artacak ama belirli sınıflarda azalacak. Yaz döneminde yoğunlaştırılmış eğitimle ilgili çalışmalar olacak. Dersleri toplayıp yoğunlaştırılmış bir dönemde verebilir miyiz? Bu konuyla ilgili senaryolarımız var” ifadelerini kullandı. 
1 yıl tezsiz yüksek lisans 
Pedagojik formasyonla ilgili is Bakan Selçuk, şunları kaydetti: 

“Öğretmenlik hakkı kazanıldığında YÖK ve üniversiteler işbirliğiyle 1 yıl içinde pedagojik ve mesleki gelişimi hedefleyen bir tezsiz yüksek lisans olacak. Bu adaylarımız okula atanmadan fiiliyatın içinde de olacak. Vizyon dokümanın okunması temennim. Sosyal medyada sorulan sorularla ilgili ifadeleri gördüğümde gerçekten üzülüyorum. Bu okunmadığı için bunu soru olarak yöneltiyorsunuz. Biz başarılı olursak çocuklar için iyi bir şey yapmış oluruz. Uzun yıllardır deniyor ki biz formasyon verelim öğretmen adayı olsunlar. Biz bunu YÖK ile de konuştuk. Herhangi bir öğretmen adayı öğretmelik hakkını kazanırsa, bir yıl tezsiz yüksek lisans alacak. Bu bir öğretmen adayının aldığı pedagojik formasyondan farklı bir içerik. İçerik de değişiyor. Daha işlevsel ve uygulama ağırlıklı olacak. MEB öğretmenlik hakkını kazanan kişinin bir yıl tezsiz yüksek lisansla pedagojik içerik almayı devam edecek. Aynı zamanda okulun içinde uygulamayı da birlikte götürecek. Hem tezsiz yüksek lisans yapacak hem de fiili olarak uygulamanın içinde olacak.” 
“9 Kasım'da hangi branşta kaç öğretmen atayacağımız belli olacak” 
Bakan Selçuk, öğretmen atamalarıyla ilgili ise MEB'in bir kapasitesi ve ihtiyaç analizi olduğuna dikkat çekerek, “2040'a kadar bir nüfus eğrisi var. Nüfusla ilgili verilere dayalı olarak öğretmen ihtiyacımız belli. Bu anlamda yüz binlerce öğretmen atamamız fiilen mümkün değil. Şu anda önümüzdeki ilk hedef 10-31 Aralık arası 20 bin öğretmenimizin atanması. 9 Kasım'da hangi branşta kaç öğretmen atayacağımız belli olacak. Ama önümüzdeki yıl için şu anda rakamlar belli değil. MEB 30-40 bin atama yapsın deniliyor, bu MEB'in doğrudan doğruya yetki alanında olduğu bir alan değil” şeklinde konuştu. 
Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının devam edeceğini söyleyen Selçuk, "Kanun çok açık. Benim bu bölgede öğretmen açığım var. 27 bin civarında bir atama yaptığımızda bunun 20 bin küsur tanesi eş durumu gibi nedenlerle başka bölgelere dönüyor. Bu çocukların da öğretmene ihtiyacı var. Bu sürenin uzun olması, 6 yıl olması yapılan değerlendirme sonucunda belli bir indirmeye gidilmesi söz konusu oldu. Kanun şu anda geçerli. Sağlık ve benzeri durumlar hariç eş durumundan tayin isteme şu anda söz konusu değil" dedi. 

ADAYLIK KALDIRMA SINAVI TAKVİMİ AÇIKLANDI
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), sözleşmeli ve kadrolu aday öğretmenler için düzenlenen Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS), 9 Aralık 2018'de 81 il merkezinde tek oturumda yapılacak. MEB'in internet sitesinde yayımlanan AKS kılavuzuna göre, sınava giriş şartlarını taşıyan adaylar, sınav ücretlerini yatırmaları halinde başvuruları alınmaksızın giriş belgeleri düzenlenerek sınava alınacak. Sınav ücretleri 21 Kasım'a kadar yatırılabilecek.

AKS, 81 il merkezinde 9 Aralık Pazar saat 10.00'da tek oturumda yapılacak. Sınava girmeye hak kazandığı halde kabul edilebilir belgeyle ispatı mümkün mazeretleri (askerlik, doğum ve benzeri sebepler) nedeniyle sınava katılamayanlar, göreve başlamalarından sonraki ilk sınava alınacak.

Aday öğretmenlerin sınava girebilmeleri için performans değerlendirmesi sonucunda başarılı olmaları, sınav tarihinde bir yıl fiilen çalışma şartını tamamlamaları ve sınava giriş ücretini süresi içinde yatırmaları gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) kayıtlarına göre, sınava giriş şartlarını taşıyan ve sınav ücretini yatıran adaylara, sınava giriş belgesi düzenlenerek "www.meb.gov.tr" internet adresinde yayımlanacak. Adaylara sınav giriş belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek.

Adaylar görev yaptığı ilde sınava girecek. Mazereti nedeniyle başka bir sınav merkezinde sınava girmek isteyen sözleşmeli ve kadrolu aday öğretmenlerin, dilekçe ve belgelerini 20 Kasım mesai bitimine kadar MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne ulaştırmaları halinde talepleri değerlendirilecek.

- Sınavdan 60 ve üzerinde alanların adaylığı kalkacak

Sınav 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek. Başarı puanı 60 ve üzerindeki aday öğretmenler başarılı sayılacak.

Sınav sonuçlarının Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce valiliklere bildirilmesinin ardından başarılı olan aday öğretmenler adaylık sürecini tamamlamış sayılacak.

Sınav sonuçları, sınavın yapıldığı tarihten itibaren 15 iş günü içinde "www.meb.gov.tr" internet adresinde ilan edilecek. Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

20 BİN ATAMA TAHMİNİ BRANŞ

KONTENJAN SAYILARI

2403 Sınıf Öğretmenliği     3001
1524 İngilizce     2244
1245 Din Kült. ve Ahl.Bil.     2018
4439 Okul Öncesi Öğrt     1816
1715 İlköğretim Matematik Öğr.     1495
2143 Türkçe     1071
1386 Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji     975
7106 Özel Eğitim     794
7103 Rehberlik     732
1283 Türk Dili ve Edebiyatı     658
2265 Beden Eğitimi     616
1119 Bilişim Teknolojileri     601
2353 Matematik     420
7102 Görsel Sanatlar     394
2510 Sosyal Bilgiler     369
1230 İ.H.L. Meslek Dersleri     343
1123 Biyoloji     340
7092 Arapça     290
1822 Müzik     245
1627 Kimya/Kimya Teknolojisi     243
2036 Tarih     190
1390 Fizik     163
1207 Coğrafya     143
2246 Almanca     80
1371 Felsefe     77
4900 Teknoloji ve Tasarım     77
7038 Elektrik-Elektronik Tek./Elektronik     61
4936 Çocuk Gelişimi ve Eğitimi     55
4976 Muhasebe ve Finansman     46
4954 Giyim Üretim Teknolojisi     45
7037 Elektrik-Elektronik Tek./Elektrik     28
7036 El San.Tek./Nakış     27
7054 Makine Tek./Makine ve Kalıp     27
7074 Sağlık/Hemşirelik     23
7081 Tekstil Tek./Tekstil     21
7035 El San.Tek./El Sanatları     17
7045 Grafik ve Fotoğraf/Grafik     16
4968 Kuyumculuk Teknolojisi     15
7097 Harita-Tapu-Kadastro/     11
4988 Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme     11
4958 Halkla İlişkiler ve Organizasyon      9
7095 Mobilya ve İç Mekan Tasarımı     9
4972 Metal Teknolojisi     8
4996 Seramik ve Cam Teknolojisi     8
4967 Konaklama ve Seyahat Hizmetleri     8
1963 Büro Yönetimi     7
2838 Radyo-Televizyon     7
7028 Adalet     7
4991 Ulaştırma Hizmetleri     7
4992 Yiyecek İçecek Hizmetleri     7
4975 Motorlu Araçlar Teknolojisi     7
7088 Sağlık/Acil Sağlık Hizmetleri     7
4957 Güzellik ve Saç Bakım Hizmetler     6
4901 Sağlık Bilgisi     6
7044 Gıda Teknolojisi     6
4959 Hasta ve Yaşlı Hizmetleri     6
7049 İnşaat Tek./Yapı Tasarımı     5
7105 Tekstil Teknolojisi/Trikotaj     5
1959 Sanat Tarihi     5
7031 Denizcilik/Gemi Yönetimi ve K.     4
7089 Sağlık/Sağlık Hizmetleri Sekreterliği.     4
7100 Yenilenebilir Enerji Teknolojileri     3
7039 Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri     3
1417 Fransızca     3
7046 Grafik ve Fotoğraf/Fotoğraf     3
7099 Hayvan Yetiştiriciliği     3
4978 Pazarlama ve Perakende     3
4942 Eğlence Hizmetleri     2
7043 Gemi Yapımı/Tekne ve Yat Yapımı     2
7098 Harita-Tapu-Kadastro/     2
7050 İnşaat Tek./Yapı Dekorasyon     2
7096 Laboratuvar Hizmetleri     2
4979 Plastik Teknolojisi     2
2368 Psikoloji     2
7077 Sanat ve Tasarım/Dekoratif Sanatlar     2
7075 Sanat ve Tasarım/İç Mekan Dekorasyon     2
7086 Uçak Bakımı/Uçak Elektroniği     2
7080 Tarım Tek./Tarım Makineleri     1
4935 Biyomedikal Cihaz Teknolojileri     1
7040 Gemi Yapımı/Çelik Gemi Yapımı     1
7048 Hayvan Sağlığı     1
4899 İspanyolca     1
7056 Makine Tek./Makine Model     1
7055 Makine Tek./Makine Ressamlığı     1
1700 Matbaa     1
4977 Müzik Aletleri Yapımı     1
7062 Ray.Sis.Tek./Ray.Sis.İnşaat     1
7063 Ray.Sis.Tek./Ray.Sis.Makine     1
7072 Sağlık/Ortopedik Protez-Ortez     1
7101 Tasarım Teknolojileri     1
7084 Tekstil Tek./Tekstil Terbiye     1
7030 Aile ve Tüketici Hizmetleri     1
7078 Tarım Tek./Bahçe ve Tarla Bitkileri     1
4933 Bahçecilik     1
4927 Çince     1
7032 Denizcilik/Gemi Makineleri     1
4951 Gazetecilik     1
7041 Gemi Yapımı/Gemi Tesisatı     1
7104 Metalurji Teknolojisi     1
4883 Rusça     1
7076 Sanat ve Tasarım/Plastik Sanatlar     1
7079 Tarım Tek./Bahçe Peyzaj     1
7087 Uçak Bakım/Uçak Gövde-Motor     1
GENEL TOPLAM     20000

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber