22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %58
Rüzgar 5.50 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/17˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2022-01-27 15:22:54

Sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçları açıklandı mı? MEB 2022 Sözleşmeli öğretmenlik tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

2022 Sözleşmeli öğretmenlik tercih sonuçları açıklandı mı? Sözleşmeli öğretmenlik sözlü mülakatının ardından tercihler alınmıştı. Sözleşmeli öğretmenlik tercihlerinin tamamlanmasının ardından adaylar sonuçların ne zaman açıklanacağını merak ediyor. MEB bünyesinde çalışmak isteyen adaylar 15 bin sözleşmeli öğretmen başvuruları sonrasında, tercihler 21 ile 26 Ocak tarihleri arasında tamamladı. Atama tercihlerini tamamlayan adaylar 'Sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçları ne zaman açıklanacak?' sorusunun yanıtını arıyor. İşte 2022 Sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçları hakkında tüm detaylar...

Sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçları açıklandı mı? MEB 2022 Sözleşmeli öğretmenlik tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sözleşmeli öğretmenlik için tercih sonuçlarının yapılmasının ardından atama sonuçları heyecanla bekleniyor. Sözleşmeli öğretmenlik atamaları tercihleri dün sona erdi. Sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçları için gözler MEB’e çevrilirken sonuçların açıklanacağı tarih merak ediliyor. MEB, Sözleşmeli öğretmenlik atama takvimini aylar öncesinden öğretmen adaylarıyla paylaşmıştı. Sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte 2022 MEB atama takvimi ile Sözleşmeli öğretmenlik tercih sonuçları…

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ATAMA SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sözleşmeli öğretmenlik atama tercihleri için sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylara tercih hakkı verilmişti. Sözlü mülakatı geçen adaylar e-devlet sistemi üzerinden tercihlerini yaptı. Sözleşmeli öğretmenlik atamaları tercihleri dün sona ererken tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen atama tercihleri 21-26 Ocak 2022 tarihleri aralığında alındı. Tercih işlemlerini tamamlayan adaylar ise bu noktada sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçlarını bekliyor. Yapılan resmi açıklamaya göre; sözleşmeli öğretmen atama sonuçlarının açıklanacağı tarih de belli oldu.

15 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMA TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı takvime göre öğretmen adaylarının atama tercihleri 21-26 Ocak 2022 tarihinde tamamlanırken atama sonuçları 31 Ocak 2022'de açıklanacak.

Sözleşmeli Öğretmenlik atama sonuçları 31 Ocak'ta açıklanacak.

Tercihte bulunan adaylar, öğretmen ataması sonuçlarına https://pbs.meb.gov.tr/sonuc veya https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-sozlesmeli-ogretmenlik-atama-sonucu-sorgulama adresinden e-Devlet şifresi kullanarak erişilebilecekler.

E DEVLET SONUÇ SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMALARI NASIL YAPILACAK?

Sözleşmeli öğretmen atamaları için adayların sözlü mülakattan başarılı olmaları gerekir. Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecektir.

Sözlü sınav puanının eşitliği halinde KPSS puan üstünlüğü dikkate alınır; eşitliğin devamı durumunda diploma tarihi itibariyle önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana, eşitliğin bozulmaması durumunda ise sınav sonucu yeni açıklanan adaya öncelik tanınır.

15 BİN ÖĞRETMEN ATAMA KONTENJANLARI

Sözleşmeli öğretmen atamalarında branş ve kontenjan dağlımı, öğretmen doluluk oranı ve ihtiyaç duyulan alanlar göz önünde bulundurularak yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in de sürekli dile getirdiği gibi temel eğitim alanına öncelik verildiği gözlemlendi.

Bu kapsamda en çok atama yapılacak alanlar sırasıyla 2 bin 175 kontenjanla sınıf öğretmenliği, bin 755 kontenjanla özel eğitim öğretmenliği ve bin 302 kontenjanla okul öncesi öğretmenlik oldu.

Öte yandan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği için bin 30, ilköğretim matematik öğretmenliği için bin 1, İngilizce öğretmenliği için 857, rehberlik öğretmenliği için 804, matematik öğretmenliği için 733, fen bilimleri öğretmenliği için 702, Türkçe öğretmenliği için 698, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği için 501, beden eğitimi öğretmenliği için 39'u milli sporcu olmak üzere 390 kişilik kontenjan oluşturuldu. Öğretmenlik için atamaya esas teşkil eden 110 alandan her biri için de kontenjan verildi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ATAMA TABAN PUANI KAÇ?

60 alanda öğretmen ataması gerçekleştirilirken, atama için başvurularda taban puan 50 olarak belirlendi.

Etiketler