2021-10-13 14:09:39

Üniversite öğrencilerine ücretsiz muayene ve ilaç! 25 yaş üstü öğrencilere sigorta yapılır mı?

Ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri, 25 yaşına kadar anne ve babalarının sigortalarına bağlı olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. 25 yaşını doldurduklarında sigortadan düşecek olan öğrencilerin, bu süreçten sonra yeniden sigortalı olup olmayacakları ise merak konusu. Üniversite öğrencileri ücretsiz muayene ve ilaç haklarından yararlanmak için ne yapmalı? 25 yaş üstü öğrencilere sigorta yapılır mı?

Üniversite öğrencilerine ücretsiz muayene ve ilaç! 25 yaş üstü öğrencilere sigorta yapılır mı?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Öğrenciler, eğitim öğretim süreci içerisinde özellikle sağlık hizmetlerinden sıklıkla faydalanabiliyor. Bu süreçte 25 yaşını henüz doldurmamış olan öğrenciler, anne ve babalarının sigortalarından faydalandıkları için herhangi bir problem yaşamıyor. Fakat 25 yaş üstü öğrencilerin, sigortadan faydalanabilmesi için bir takım prosedürleri yerine getirmesi gerekiyor. Peki üniversite öğrencilerine ücretsiz muayene ve ilaç hakkı mümkün mü? 25 yaş üstü öğrenciler sigortadan nasıl yararlanır? İşte detaylar.

25 YAŞ ÜSTÜ ÖĞRENCİLERE SİGORTA YAPILIR MI?

Sigortası olmayan tüm vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında ele alınıyor. 25 yaş üstü öğrencilerin, sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmesi için eğer sigortalı bir işte çalışmıyorlarsa bedava sağlık hizmet için gelir testine girmesi gerekiyor. Bu test, öğrencinin anne ve babasının sigortasız olması durumunda da yapılması gerekiyor. Bunun için kaymakamlıklardaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmaları gerekiyor. Yapılan gelir testinde kişi başına düşen gelir 1192.50 TL’nin altında çıkması durumunda Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödemesi gerçekleşmiyor.

Kız öğrencilerin sigortadan yararlanma durumları, erkeklere göre biraz farklı. Kız öğrenciler, sadece eğitim süreçlerinde değil, herhangi bir işe girene ya da evlenene kadar babalarının sigortasına bağlı olarak tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Bunun dışında kız ve erkek öğrenciler için annenin sigortasından faydalanabilme durumu mezun olduktan sonraki 2 yıllık süreci ve 25 yaşını doldurduğu güne kadar geçerli olabiliyor.

ÖĞRENCİLER ÜCRETSİZ MUAYENE VE İLAÇ HAKKINDAN YARARLANABİLECEK Mİ?

SGK kapsamında tanımlanacak olan öğrenci sigortası için bireylerin e-Devlet üzerinden sağlıktan yararlanma sorgulaması yapmaları gerekiyor. E-Devlet üzerinden arama motoruna “SPAS Müstehaklık Sorgulama” yazılması durumunda sonuca ulaşılabilir. Sorgulama sonucunda ‘müstehaktır, provizyon alabilir’ ifadesiyle karşılaşılırsa ücretsiz sağlık hizmeti alınabiliyor. Bireylerin öğrencilik süreci boyunca her yıl Sosyal Güvenlik il müdürlüklerine gidilerek öğrencilik durumlarını güncellemeleri öneriliyor.

Yükseköğretim programına kayıtlı olan öğrenciler, 25 yaşını doldurana kadar ücretsiz muayene olabiliyorlar. Aynı şekilde bu süreçte ücretsiz ilaç haklarından da faydalanabiliyorlar.

ÖĞRENCİLER SİGORTALI İŞTE ÇALIŞABİLİR Mİ?

Öğrencilik süreci birçok bireyin çalışma isteğinin olduğu, okul harçlığını çıkarmak için çalıştığı bir süreç olabiliyor. Bu şekilde çalışmak isteyen öğrencilerin sigortalı çalışıp çalışamayacağı da merak konusu. Üniversite öğrencilerinin, bu süreçte sigortalı çalışmaları için herhangi yasal bir engel bulunmuyor. Bunun dışında 25 yaş altında olup SGK’dan yetim aylığı almakta olan öğrenciler de sigortalı olarak çalışabiliyor. Bu süreçte aldıkları yetim aylığında herhangi bir düşüş yaşanmıyor. Fakat herhangi bir kurumdan sosyal yardım ya da burs alan öğrenciler sigortalı çalışmak isterlerse, aldıkları bursu ve yardımı kaybetme durumları olabilir. Bu nedenle öncelikle ilgili kurumla görüşmeleri gerekiyor.

Etiketler