Tarih : 09.07.2021 - 18:08 Yorum : 0

Üniversiteler ne zaman açılacak? Aşı olmayanlar ne olacak?

Eğitim öğretimin yüz yüze gerçekleşeceğinin açıklanmasının ardından üniversite öğrencileri, ‘’Üniversiteler ne zaman açılacak? Aşı olamayanlar yüz yüze eğitim görebilecek mi? Aşı olmayanlar ne olacak?’’ sorularını sormaya başladı.

Üniversiteler ne zaman açılacak? Aşı olmayanlar ne olacak?

Aşı çalışmalarının hızlanmasının ardından vaka sayısının düşmesiyle yavaş yavaş normal hayata dönülüyor. Eğitim-öğretim yılının yüz yüze gerçekleşeceğini öngören YÖK, üniversitelerin açılış tarihi ile ilgili açıklama yaptı. İlk defa üniversiteye gidecek olan veya yeni döneme başlayacak olan öğrencilerin ve ailelerinin aşı olmayanların ne olacağı ile ilgili endişeleri başladı. Yüz yüze eğitim için heyecanlanan öğrenciler üniversiteler ne zaman açılacak ve aşı olmayanlar ne olacak sorularını gündeme taşıdı. İşte tüm detaylar

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Üniversiteler ne zaman açılacak sorusu milyonlarca öğrencinin gündeminde. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların yeni dönem açılış tarihinin belli olmasıyla birlikte öğrencilerin gözü üniversite açılış tarihine çevrildi. YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre üniversiteler 13 Eylül tarihinde yüz yüze eğitime geçerek açılacak. 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibariyle başlayacak.

AŞI OLMAYANLAR ÜNİVERSİTEYE GİREBİLECEK Mİ?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından Sağlık Bakanlığı’na gönderilen yazıda üniversitelerde güvenli ve sağlıklı bir eğitim yapılması için akademik personel idari çalışanlar ve örgün eğitim görecek olan öğrencilerin 13 Eylül tarihine kadar aşılanmaları gerektiği belirtmişti. Yüz yüze eğitim kararının ardında üniversitelerden yapılan duyurularda öğrencilere aşı çağrısında bulunuldu. Kadir Has Üniversitesi yaptığı çağrıda yüz yüze eğitime geçeceklerini duyurdu. Duyuru metninde öğrencilerine iki doz aşı olmalarının zorunlu olduğunu belirten

Kadir Has Üniversitesi, okul girişinde QR kod sistemiyle öğrencilerin 2 doz aşı olup olmadıklarını kontrol edeceklerini vurguladı. Üniversite yönetimi, ‘’İki doz aşısı olmayan hiç kimsenin üniversite kampüsümüze girmesine izin vermeyeceğiz’’ dedi. Marmara Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi de yüz yüze eğitime geçebilmek için öğrencilerinden aşı olmalarını beklediklerini söyledi.

13 EYLÜL’E KADAR AŞI OLMAYANLAR AŞI OLUN ÇAĞRISI

Türkiye genelinde toplamda 56 milyon 989 bin 595 kişi aşı oldu. Geçtiğimiz ay aşı yaşı 18 yaşından gün olmuş vatandaşlara kadar indi. Pandemiye karşı en etkili ve kalıcı çözümün aşı olduğunu vurgulayan Sağlık Bakanlığı 13 Eylül tarihine kadar üniversite öğrencilerine aşı olma çağrısı yaptı.

Üniversiteler ne zaman açılacak? Aşı olamayanlar ne olacak? sorularını sizin için yanıtladık. Siz de görüşlerinizi bize yazabilirsiniz.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber