2021-09-02 21:32:03

Üniversitelerde hibrit eğitim: Derslerin yüzde 40'ı çevrimiçi yapılabilir

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında yapılan ortak basın açıklamasında yeni eğitim öğretim döneminde uygulanacak sistem hakkında bilgi verdi. Özvar, çevrimiçi eğitime ek olarak yüz yüze eğitim desteği anlamına gelen Hibrit Sistemin uygulanacağını söyledi.

Üniversitelerde hibrit eğitim: Derslerin yüzde 40'ı çevrimiçi yapılabilir
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Erol Özvar, yeni eğitim öğretim dönemi öncesinde atılacak adımlar hakkında bilgi vermek amacıyla kamera karşısına geçti. YÖK Başkanı Başkanı Erol Özvar, yeni dönemde hibrit eğitim sisteminin uygulanacağını söyledi.

 "HARMANLANMIŞ YÖNTEMLER KULLANILACAK"

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'ndan diğer sistemlerin de kullanılması yönünde tavsiye kararı aldıklarını belirten Özvar, "Salgın şartlarının ülkemizde nasıl gelişeceğini öngöremediğimiz için salgının seyrine göre Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun görüşleri dahilinde diğer eğitim süreçlerinin de kullanılması kararı alındı. Üniversitelerimiz salgın boyunca eğitim ve öğretimin aksamaması doğrultusunda hibrit ya da harmanlanmış yöntemleri kullanacaklar.

"BÜTÜN ÜNİVERSİTELERE YÖNELİK KLAVUZ HAZIRLADIK"

Yüz yüze eğitimin yapılabilmesi ve sürdürülebilmesi için gerekli tedbirleri aldık. Gerek kampüs ortamlarında gerek eğitim öğretim süreçleri ile ilgili bütün üniversitelere yönelik bir kılavuz hazırladık. Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulu üyelerimizin tavsiyeleri ile hazırladık ve üniversitelerimiz ile paylaştık.

Kampüs içinde ve eğitim öğretim sürecinde koronavirüs şartlarında nasıl ders yapmak, nasıl sosyalleşmek gerektiğine dair hususlar belirlendi. Eğitim ve öğretim süreci ile alakalı vurgulamamız gereken hususlar var. YÖK olarak biz yüz yüze eğitim faaliyetlerini sürdürmek istiyoruz. Tabi salgın şartlarının ülkemizde nasıl gelişeceğini öngöremediğimiz için salgının seyrine göre Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun görüşleri dahilinde diğer eğitim süreçlerinin de kullanılması kararı alındı. Üniversitelerimiz salgın boyunca eğitim ve öğretimin aksamaması doğrultusunda hibrit ya da harmanlanmış yöntemleri kullanacaklar.

Etiketler