Tarih : 11.01.2022 - 15:09 Yorum : 0

Uzman Öğretmenlik sınavı ne zaman? Uzman öğretmenlik sınav soruları ve konuları belli oldu mu?

Öğretmenlik meslek kanunu Meclis’te kabul edilmesinin ardından Uzman öğretmenlik sınavı hakkında araştırmalar yoğunlaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Öğretmelik Meslek Kanunu ile birçok avantajın sağlanacağını ve kariyer mesleği olarak kabul edileceğini duyurdu. Peki uzman öğretmen nasıl olunur? Uzman öğretmen sınavı ne zaman, sınav konular belli oldu mu?

Uzman Öğretmenlik sınavı ne zaman? Uzman öğretmenlik sınav soruları ve konuları belli oldu mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz haftalarda ''Öğretmenlik Meslek Kanunu ile adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik alanlarında hakları, görevleri ve sorumlulukları da netleştiriyoruz'' açıklamalarına yer verdi. Çalışma şartları ve özlük haklarını iyileştirmeyi hedefleyen Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenlik bir kariyer mesleği olarak tanımlanacak. Kariyer basamakları adaylık, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik olarak belirlendi. Öğretmenlik mesleğinde 10 yılı dolduranlar gerekli şartları sağlaması ve uzman öğretmenlik sınavını geçmesi durumunda uzman öğretmen sayılıyor. Peki uzman öğretmen sınav ne zaman?

UZMAN ÖĞRETMEN SINAVI NE ZAMAN?

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile 10 yılını doldurmuş öğretmenler uzman öğretmenlik sınavı ile bir üst kariyer basamağına yükseliyor. Böylece maaşları da artmış oluyor. Peki uzman öğretmenlik sınavı ne zaman?

Uzman öğretmenlik sınavı hakkında henüz ne bit tarih verilmedi. Öğretmenlik Meslek Kanunu Meclis’te kabul edilirken Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) yakında uzman öğretmenlik sınavı hakkında açıklama yapması bekleniyor.

UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVI KONULARI

Öğretmen Meslek Kanunu, 750 bini kadrolu, 110 bini sözleşmeli, 100 binden fazlası okul yöneticisi olmak üzere yaklaşık 1 milyon öğretmeni ilgilendiriyor. Kariyer mesleği haline getirilen öğretmenlik yeni kanunla daha iyi çalışma şartları ve özlük haklarına sahip olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ''10 yılını doldurmuş öğretmenlerimize uzman öğretmenlik imkanını getiriyoruz. Uzman öğretmenlerimiz hem bir derece alacaklar hem de maaşlarında 1000 TL artış olacaktır. Yüksek lisans yapmış öğretmenlerimiz ise sınavdan muaf tutulacaktır. Uzman öğretmenler sınavda başarılı olduklarında başöğretmen unvanıyla görev yapacaklardır. Maaşlarında da 2000 TL artışa gideceğiz. Doktora yapmış öğretmenlerimiz ise bu sınavdan muaf tutulacaktır''açıklamalarının ardından gözler ''Uzman öğretmenlik sınav konuları belli oldu mu?'' sorusuna çevrildi. En son 2006 yılında yapılan uzman öğretmenlik sınavı hakkında araştırmalar çoğaldı. Uzman öğretmenlik sınavı Türkçe, Genel kültür, Pedagojik formasyon başlıklarından yapılıyor. 2022 uzman öğretmenlik sınavı hakkında detayların önümüzdeki günlerde MEB resmi internet sitesinde yayınlanması bekleniyor.

YÜKSEK LİSANS MEZUNU UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVINA GİRECEK Mİ?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer uzman öğretmenlik hakkında merak edilen soruları cevapladı. Başvuruda bulunmak isteyen adaylar ''Yüksek lisans mezunu uzman öğretmen olabilir mi?'' sorusunun cevabını arıyor. Özer "10 yılını doldurmuş öğretmenlerimiz, yüksek lisans yapmışsa alanı ne olursa olsun, tezli olsun, tezsiz olsun, uzman öğretmenlik yazılı sınavından muaf olacaklar" açıklamasını yaptı.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber