Tarih : 01.11.2021 - 08:44 Yorum : 0

VGM burs ödemesi ne zaman? Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu kimlere verilecek?

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) tarafından ortaöğretim, yükseköğretim ve yabancı uyruklu öğrencilere verilen VGM bursu ile ilgili gelişmeler sürüyor. Merakla beklenen VGM bursu ile ilgili ''VGM burs başvurusu ne zaman yapılacak? VGM burs şartları nelerdir? Devlet okullarında okuyanlar VGM bursu alabilir mi?'' soruları gündeme geldi.

VGM burs ödemesi ne zaman? Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu kimlere verilecek?

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilen''Ortaöğrenim Eğitim Yardımları" ile üniversite öğrencilerine verilen ''Yükseköğrenim Bursları" ve ''Yabancı Uyruklu Öğrenci Yükseköğrenim Bursları'' hakkında açıklama yapıldı. VGM bursu için başvuracak olan adaylar ''VGM bursu ne kadar? VGM bursu kaç veriliyor?'' sorularını araştırıyor. İşte Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu hakkında bilmeniz gerekenler.

VGM BURS BAŞVURUSU NE ZAMAN?

Okulların açılması ile birlikte gündeme Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) tarafından ilkokul, ortaokul lise ve üniversite öğrencilerine verilen VGM bursu geldi. VGM bursu için başvurmak isteyen adaylar başvuru tarihlerini merak ediyor. İşte VGM bursu başvuru tarihleri:

 • Ortaöğrenim Bursu 15 Ekim 2021 / 30 Ekim 2021
 • Yükseköğrenim Bursu 01 Kasım 2021 / 15 Kasım 2021
 • Yabancı Uyruklu Öğrenci Yükseköğrenim Bursu 01 Kasım 2021 / 15 Kasım 2021

VGM bursu için alınan başvurular açık kontenjanlar değerlendirildikten sonra; anne ve/veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrenciler öncelikle olmak üzere verilecektir. VGM burs başvurusu, başvuru değerlendirme, VGM burs bağlama ve takip işlemleri, Vakıflar Yönetmeliği (ortaöğrenim) ve Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği (yükseköğrenim) doğrultusunda yapılacak.

VGM burs başvuru, değerlendirme ve sonuç açıklama dönemlerine ilişkin tüm duyurular Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) resmi internet sitesinden yayınlanacak.

VGM YÜKSEKÖĞRENİM BURSU BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

İlkokul, ortaokul ve lise (ortaöğrenim) VGM burs başvuruları 30 Ekim'de tamamlandı. Gözler şimdi VGM yükseköğrenim bursuna çevrildi. Üniversite öğrencileri için VGM burs başvuruları 1 - 15 Kasım 2021 tarihleri arasında alınacak.

VGM YÜKSEKÖĞRETİM BURS BAŞVURUSU HAKKINDA SORULARINIZ İÇİN!

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

VGM bursu için başvuruda bulunmak isteyen adayların gözü ''VGM burs başvurusu nasıl yapılır?'' sorusuna çevrildi. VGM burs başvurusu Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden yapılır. Başvurular internet üzerinden yapılır.

VGM BURSU KAÇ AY VERİLİYOR?

VGM başvurusu yükseköğrenim bursu ön lisans ya da lisans programı öğrencilerine bir eğitim yılında 8 ay (Ekim-Mayıs), ortaöğrenim bursu ise ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine bir eğitim yılında 9 ay (Ekim-Haziran) süre ile veriliyor.

Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları okullarının bulunduğu ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödenecek. Öğrenciler ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğüne gerekli evraklar ile öğrenci adına açılmış banka hesap numaralarını belirtmesinin ardında banka dekontunu iletir. Daha sonra öğrenci adına Vakıf Katılım Bankası’ndan hesap açılmalı ve eğer bulunulan yerde Vakıf Katılım Bankası Şubesi yoksa Ziraat Bankası Şube'sinden VGM bursu verilir.

VGM BURSU NE KADAR?

VGM bursu için başvuruda bulunmak isteyen adaylar ''VGM bursu ne kadar?'' sorusunun araştırıyor. 2021-2022 eğitim yılından itibaren; ortaöğrenim eğitim yardımı miktarı aylık 100,00 TL, yükseköğrenim burs miktarı aylık 400,00 TL, yabancı uyruklu öğrenci yükseköğrenim burs miktarı ise aylık 600,00 TL olacağı duyuruldu.

KYK BURSU ALANLAR VGM BURSU ALABİLİR Mİ?

VGM bursu başvurusu yapmak isteyenler aynı zamanda KYK bursu alıp alamayacağını merak ediyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) tarafından yapılan açıklamaya göre; kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler yükseköğrenim bursundan yararlanamaz. Bu nedenle VGM burs sonuçları KYK’nın burs başvuru sonuçlarını açıklamasının ardından duyurulur. Öğrenciler hem KYK’ya hem de Vakıflar Genel Müdürlüğüne burs başvurusu yapılabilir. KYK bursu almaya hak kazanan öğrencilerin KYK ile taahhütname imzalayıp imzalamamasına bakılmaksızın Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu başvurusu iptal edilir.

VGM BURSU KİMLER YARARLANAMAZ?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre herkes VGM bursundan yararlanamaz. Buna göre VGM bursundan yararlanamayanlar:

 • Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,
 • Yabancı uyruklu öğrencilere,
 • Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,
 • Ek süre öğrenim gören öğrencilere,
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,
 • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,
 • Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,
 • Bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere.

İKİ KARDEŞ AYNI ANDA VGM BURSU ALABİLİR Mİ?

Aynı aileden bulunan iki kardeşin VGM bursu alıp alamayacağı merak konusu çıktı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre kardeşler aynı anda aynı burs türünden yararlanamaz. Ancak kardeşlerden biri ortaöğrenim bursu alırken, diğer kardeş yükseköğrenim bursundan faydalanabilir. Bununla birlikte Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği’nin 1. Ek Maddesinde belirtilen kontenjandan yükseköğrenim bursu almaya hak kazanan öğrencilerin yükseköğrenim bursu alan kardeşleri olması halinde her iki kardeş de yükseköğrenim bursundan yararlanmaya devam edebilir.

VGM bursu nedir? VGM burs başvurusu ne zaman? Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu ne kadar? sorularını cevapladık. Siz de VGM bursu hakkında sorularınızı yorumlara yazabilirsiniz.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber