2021-08-06 15:48:04

YDS 2 başvuru tarihi 2021: YDS 2 ne zaman yapılacak?

ÖSYM’nin uyguladığı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) için adaylar, “YDS 2 sınav tarihi 2021, YDS’de hangi diller var, YDS 2 başvuruları ne zaman?” sorularına cevap arıyor.

YDS 2 başvuru tarihi 2021: YDS 2 ne zaman yapılacak?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

2021 YDS başvuruları için geri sayım devam ediyor. Yüksek lisans eğitimi ya da kamu personeli olarak işe başlayacak olan kişiler, YDS puanına ihtiyaç duyuyor. Öte yandan akademik kariyer planlayanlar, ALES sınavının yanı sıra YDS sınavına da girmeleri gerekiyor. Sonbahar ve İlkbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez yapılan YDS, Aralık 2018’den beri yılda 3 kez yapılıyor.

YDS 2 BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

ÖSYM’nin organize ettiği YDS sınavlarının ikincisi için başvurular, 20 Ağustos 2021’de alınmaya başlayıp 31 Ağustos 2021 tarihinde sona erecek. Bu tarihler arasında başvurularını yapamayan adaylar için geç başvuru günü 8 Eylül 2021 tarihi olarak belirlendi. YDS başvuruları, ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla, bireysel olarak internet sitesinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapılacak.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2021-YDS/2) 10 Ekim 2021’de ÖSYM tarafından uygulanacak. Söz konusu sınavın sonuçları ise 2 Kasım 2021’de açıklanacak. Ancak, sınava ilişkin bir dava söz konusu olduğu durumda mahkemece bir karar verildikten sonra sonuçlar duyurulacak.

E-YDS BAŞVURU TARİHLERİ 2021

ÖSYM’nin organize ettiği YDS’den farklı olarak elektronik ortamda yapılan e-YDS sınavı başvuruları, 28 Temmuz 2021’de alınmaya başladı. e-YDS için başvurular 8 Ağustos 2021’de sona erecek. Hemen hemen her ay yapılan e-YDS sınavı, 21 Ağustos 2021’de ÖSYM tarafından uygulanacak. Adaylar, söz konusu sınavın sonuçlarını aynı gün içerisinde öğrenebilecek. Senede ortalama 10 defa e-YDS sınavı gerçekleştiriliyor.

E-YDS SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

Yılda iki defa yapılan YDS sınavı ile hemen hemen her ay yapılan e-YDS sınavı arasındaki en büyük fark sınav ücreti olmaktadır. E-YDS sınav ücreti için YDS başvuru ücretinin iki katı kadar ödeme yapılıyor. ÖSYM, YDS-1 için başvuru ücreti olarak 145 TL ödeme almıştı. Başvuru süreci devam eden e-YDS için sınav ücreti 290 TL olarak belirlendi.

2021 e-YDS başvuru kılavuzu için tıklayın.

YDS VE E-YDS ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

  • YDS kağıt üzerinde yapılırken e-YDS bilgisayar başında elektronik ortamda uygulanıyor. ÖSYM’nin geliştirdiği bir yazılım yardımıyla sınav yapılır. Sadece Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde bulunan sınav merkezlerinde e-YDS düzenlenir.
  • E-YDS başvuruları için kontenjan bulunuyor. Kontenjan dolduğunda sınav başvuru ekranı kapatılır.
  • YDS yılda 2 ya da 3 kez uygulanırken e-YDS hemen hemen her ay düzenleniyor. Senede ortalama 10 defa e-YDS sınavı gerçekleştiriliyor.
  • YDS sınav sonuçları, sınav tarihinden yaklaşık 20 gün sonra açıklanırken e-YDS aynı gün içerisinde belli oluyor.

Etiketler