2022-08-05 10:41:00 | Son Güncelleme : 2022-08-05 11:38:35

YEDİİKLİM YAYINCILIK KİMİN? KPSS Yediiklim Yayınları Soruları Kopya Mı?

2022 KPSS soruları ile ilgili kopya iddiası gündemi sarsmaya devam ederken iddiaların ortasında yayıncılık Yediiklim de adaylar ve milyonlarca kişi tarafından araştırılıyor. KPSS Yediiklim yayınlarının daha önceden hazırladığı ve Youtube videolarında paylaştığı söylenen çok sayıda sorunun KPSS 2022 sorularıyla birebir olduğu öne sürülüyor. Bu iddiaların ardından Yediiklim yayınları kimin, Yediiklim sahibi kim araştırmaları yapılıyor. Biz de sizler için bu sorulara yanıt verdik...

Yediiklim Yayıncılık Kimin? KPSS Yediiklim iddiası nedir?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Yediiklim Yayıncılık Kimin? KPSS Yediiklim iddiası nedir?

Yediiklim yayıncılık kimin sorusu KPSS sorularının kopya olduğu iddiasının ardından sorgulanıyor. 31 Temmuz 2022 pazar günü gerçekleşen KPSS Lisans sınavında çıkan soruların büyük bir bölümünün Yediiklim Yayıncılık'ın çok önceden YouTube videosunda yer alan sorularla aynı olduğu iddiası gündemi de karıştırdı. Henüz konuya ilişkin Yediiklim Yayıncılık ve ÖSYM tarafından resmi bir açıklama gelmezken Yediiklim Yayıncılık sahibi araştırılıyor. İşte KPSS yediiklim yayıncılık iddiası ve detayları...

YEDİİKLİM YAYINCILIK KİMİN?

KPSS'deki kopya soru iddiasıyla gündeme gelen Yediiklim Yayıncılık'ın internet sitesinde hakkımızdaki bölümünü sizler için detaylandırdık.

2003 senesinde yola koyulduğumuz yayıncılık yaşantımıza ilk olarak dergilerimizle adım attık. Yediiklim ailesi olarak yayınlarımızla ve kadrolarımızla kurulduğumuz günden bu yana ulaştığımız noktadan ve kaliteden ödün vermeksizin amaçlarımız doğrultusunda hep daha yükseklere ve daha iyiye ulaşmayı amaç edindik. İnsan emeğine ve zamanına değer vererek ticari kaygılardan çok başarılı olmayı ve öğrencilerimizi başarıya ulaştırmayı temel ilke edindik.

Yenilikçi ve birliktelik ruhuyla Yediiklim dershaneleri ve yayınları olarak sizlerle birlikte yola çıktık. Yedi ayrı bölgeden, yedi ayrı iklimden beslenerek farklılıkların zenginlik olduğu düşüncesiyle bir senteze ulaşarak yurdumuz coğrafyasının yedi bölgesinde insan odaklı olmayı ve adaylarımızın hedeflerine giden yolda onlara yol arkadaşı olmayı amaç edindik. Bünyemizde siz değerli öğrencilerimiz sayesinde her rengi ve her iklimi taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz.

On yılı aşkın bir süredir siz değerli öğrencilerimizin ihtiyaç ve tercihlerini göz önünde bulundurarak yayın yelpazemizi genişlettik. KPSS, ALES, YDS, SPK, GYS, İŞ GÜVENLİĞİ, POLİS AKADEMİSİ, JANA yayınlarımız her gün yeni fikirlerle, yeni alanlara yönelerek tüm heyecanıyla artarak devam etmektedir. Başarılarınızı sizlerle birlikte yürekten kutlamak için sloganımızı değiştirmiyoruz.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN KPSS AÇIKLAMASI

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KPSS'de yaşanan kopya soru iddiası üzerine çalışma başlatılması talimatını vererek şu açıklamayı yaptı:

Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz.

ÖABT YAPILACAK MI?

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi ismiyle bilinen ÖABT iptal mi olacak? KPSS'de yaşanan kopya soru skandalı iddiasının üzerine 14 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleşecek ÖABT sınavının iptal olup olmadığı sorgulanıyor. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yok.

KPSS'DE KOPYA SORU İDDİASI

Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndan sonra ortaya atılan kopya sorusu iddiası Türkiye'nin gündemine oturdu. KPSS'deki soruların Yediiklim Yayıncılık'a ait denemelerdeki bazı sorularla birebir aynı olduğu ileri sürüldü. ÖSYM bu iddialara asılsız derken Cumhurbaşkanı Erdoğan KPSS ile ilgili Devlet Denetleme Kurulu'na inceleme talimatı verdiğini açıkladı. Gece yarısı yayımlanan Resmi Gazete'de ise ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevinden alındı.

YEDİİKLİM SAHİBİ KİM?

2003 senesinden bugüne hizmet veren Yediiklim Yayıncılık, 31 Temmuz 2022 tarihinde düzenlenen KPSS sınavının sonrasında gündeme geldi. Yediiklim KPSS, YKS, LGS ve ALES gibi sınav türlerinde öğrenciler için test kitapları, deneme kitapçıkları ve çeşitli sınav soruları hazırlıyor. KPSS Lisans sınavında sorulan soruların Yediiklim denemelerinde çıkan sorularla aynı olduğu iddiası üzerine sahibi ve kime ait olduğu araştırılıyor. Peki Yediiklim kimin? Gazeteci Murat Ağırel'in ifadesine göre, Yediiklim sahibi Münir Çelik. 

BAYRAM ALİ ERSOY KİMDİR?

4 Ağustos 2022 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete'deki karara göre ÖSYM Yeni Başkanı olan Bayram Ali Ersoy, KPSS sınavındaki iddiaların sonrasında bu koltuğua gelmesiyle araşırılmaya başlandı. Akademik kariyerinde Türkiye'nin en iyi üniversiteleri bulunan Bayram Ali Ersoy, Halis Aygün'ün yerine Yeni ÖSYM Başkanı oldu. Peki Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde Matematik Öğretmenliği bölümünden mezun Bayram Ali Ersoy kimdir? Bu sorunun cevabı hemen aşağıda!

Bayram Ali Ersoy, 1974 senesinde İstanbul'un göçmen nüfusu en fazla yeri olan Bayrampaşa'da hayata geldi. Aslen güller diyarı olarak bilinen Ispartalı (Süleyman Demirel'in hemşehrisi). Eğitim hayatının liseye kadar olan bölümünü İstanbul'da bitiren Ersoy, 1991 senesinde girdiği Ortadoğu Teknik Üniversitesi Matematik Öğretmenliği Bölümü'nde 1996 senesinde mezun oldu. Sonrasında 1999 senesinde Yüksek Lisans ve 2022 senesinde de doktorayı Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim dalında bitirdi. Doktorasını tamamlamak adına 1 sene boyunca Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Univercity of Cincinnati de eğitim gördü. 2012 senesinde doçent ve 2017 senesi profesörlük brövelerini kazandı.

Yönetimsel açıdan 8 sene boyunda Yıldız Teknik Üniversitesi Uluslararası ilişkiler koordinatörü, 2015-2016 seneleri içerisinde FBE Müdür yardımcılığı, 2016-2017 Personel daire başkanlığı, 2017-2020 seneleri içerisinde de Genel sekreterlik görevlerini ifa etti. Son olarak Eğitim Bir Sen 8 no'lu şubenin kurucu başkanlığını yaptı. Hali hazırda ESAM İstanbul'un yönetiminde önemli görevler aldı. Bayram Ali Ersoy evli ve 2 çocuk babasıdır.  Doktor Ali Ersoy çok iyi seviyede İngilizce konuşmaktadır. 

KPSS ÜCRETLERİ GERİ ÖDENECEK Mİ? 

KPSS'nin Lisans ayağında çıkan kopya soru iddiaları üzerine iptal edildi. Konuyla ilgili Yeni ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy açıklamalarda bulunarak 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos'ta yapılacak sınavların da ertelendiğini duyurdu. Bu durumda KPSS tekrar edilecek ve adaylardan yeni bir ücret talep edilmeyecek. KPSS için bankalara yatırılan ücret geçerli olacak. Sınavı kaçıran veya herhangi bir nedenden dolayı sınava giremeyenler yeni yapılacak KPSS sınavına girebilecek. KPSS ücreti G.K, G.Y sınavına girenler için 150 TL olarak belirlenmişti. Geç kayıt olanlar ise 180 TL sınav ücreti ödemişti.

YEDİİKLİM YAYINCILIK AÇIKLAMA YAPTI MI?

Yediiklim Yayıncılık'ın KPSS 2022'de çıktığı iddia edilen soruları YouTube kanalında çözen öğretmeni Ramazan Yetgin'in kanalına konuk olarak ilginç açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 15 dakika süren yayında Yediiklim Yayıncılık editörü şunları söyledi: 
Ben bütün sorularımda gizli özne kullandığım zaman Fethi Sekin'i, Necmettin'i, Aybüke'yi kullanırım. Bizdeki vatan sevgisinin zekatını versek birçok kişiye yeter. Ya bana FETÖ'cü diyorlar, ayıptır. Ben bekarım. Olmayan çocuğuma küfürler, aileme küfürler. İnançlı insan gibi görünüp, alnı secdeye değip bana beddualar yazıyor. Peki öbür dünyada sen benim hakkımı nasıl ödeyeceksin? Şimdi ben bir hata yaptım. Ben 3 yıldır Yediiklim'in editörüyüm. Soru bankalarını ben güncelliyorum. Bakın ne oldu? 2 ay önce ekpss yayınlandı. Şimdi orada çıkan soruları sordum diye ben hırsız mı oldum, fetöcü mü oldum? Tüm konuşmayı dinlemek için bağlantıya tıklayın!

YEDİİKLİM'DE EĞİTİM ALANLAR İNCELENİYOR

Son dakika gelen bilgiye göre, Yediiklim Yayıncılık'ta eğitim alan adayların KPSS cevap anahtarlarının incelendiği bilgisi paylaşıldı. Öte taraftan DDK ise asılsız haberlere itibar edilmemesi gerektiği açıklamasında bulunmuştu.