2022-08-04 09:19:00 | Son Güncelleme : 2022-08-04 09:47:09

Yeni ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy Kimdir, kaç yaşında? Bayram Ali Ersoy nereli, akademik kariyeri nasıl?

31 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleşen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonrasında ortaya çıkan kopya soru iddası ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ü koltuğundan etti. Milyonlarca aday yeni ÖSYM Başkanı’nın kim olacağını merak ediyordu. Yine Resmi Gazete’de yer alan karara göre ÖSYM Başkanlığı’na Bayram Ali Ersoy atandı. Gerçekleşen atamanın ardından Bayram Ali Ersoy akademik kariyeri ve bugüne kadar çalıştığı kurumların neresi olduğu nedeniyle araştırılıyor. Peki yeni ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy kimdir, kaç yaşında? KPSS’deki sızıntı iddialarının akabinde ÖSYM Başkanı olarak atanan Bayram Ali Ersoy nereli? İşte tüm bu soruların cevabı Bayram Ali Ersoy biyografisi haberimizin içerisinde.

Yeni ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy Kimdir?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Yeni ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy Kimdir?

Yeni ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy kimdir? Ölçme Seçme Ve Yerleştirme Merkezi'nin yeni Başkanı Bayram Ali Ersoy oldu. 31 Temmuz Pazar günü yapılan KPSS Lisans sınavının sonrasında konuşulmaya başlanan kopya soru iddiası ÖSYM Eski Başkanı Halis Aygün'ün görevden alınmasına neden olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı Resmi Gazete'deki karara göre bu göreve Bayram Ali Ersoy getirildi. Kariyerinde ODTÜ olan ve birçok önemli eğitim kurumunda ciddi görevler alan Yeni ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy özgeçmişi ve akademik yaşantısını sorgulanıyor. Peki Bayram Ali Ersoy eşi kim, nereli? Herhangi bir vakıf ile bağlantısı var mı? Bayram Ali Ersoy'un akademik kariyeri ne şekilde ilerledi? İşte cevapları...

BAYRAM ALİ ERSOY KİMDİR?

4 Ağustos 2022 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete'deki karara göre ÖSYM Yeni Başkanı olan Bayram Ali Ersoy, KPSS sınavındaki iddiaların sonrasında bu koltuğua gelmesiyle araşırılmaya başlandı. Akademik kariyerinde Türkiye'nin en iyi üniversiteleri bulunan Bayram Ali Ersoy, Halis Aygün'ün yerine Yeni ÖSYM Başkanı oldu. Peki Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde Matematik Öğretmenliği bölümünden mezun Bayram Ali Ersoy kimdir? Bu sorunun cevabı hemen aşağıda!

Bayram Ali Ersoy, 1974 senesinde İstanbul'un göçmen nüfusu en fazla yeri olan Bayrampaşa'da hayata geldi. Aslen güller diyarı olarak bilinen Ispartalı (Süleyman Demirel'in hemşehrisi). Eğitim hayatının liseye kadar olan bölümünü İstanbul'da bitiren Ersoy, 1991 senesinde girdiği Ortadoğu Teknik Üniversitesi Matematik Öğretmenliği Bölümü'nde 1996 senesinde mezun oldu. Sonrasında 1999 senesinde Yüksek Lisans ve 2022 senesinde de doktorayı Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim dalında bitirdi. Doktorasını tamamlamak adına 1 sene boyunca Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Univercity of Cincinnati de eğitim gördü. 2012 senesinde doçent ve 2017 senesi profesörlük brövelerini kazandı.

Yönetimsel açıdan 8 sene boyunda Yıldız Teknik Üniversitesi Uluslararası ilişkiler koordinatörü, 2015-2016 seneleri içerisinde FBE Müdür yardımcılığı, 2016-2017 Personel daire başkanlığı, 2017-2020 seneleri içerisinde de Genel sekreterlik görevlerini ifa etti. Son olarak Eğitim Bir Sen 8 no'lu şubenin kurucu başkanlığını yaptı. Hali hazırda ESAM İstanbul'un yönetiminde önemli görevler aldı. Bayram Ali Ersoy evli ve 2 çocuk babasıdır.  Doktor Ali Ersoy çok iyi seviyede İngilizce konuşmaktadır. 

KPSS TEKRARLANACAK MI?

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda ortaya konulan kopya soru iddiasının ardından ÖSYM'nin asılsız açıklaması tepki topladı. Bu açıklamanın üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan  DDK'ya talimat verip konunun üzerine gidilmesini istedi. Gece yarısı yayımlanan Resmi Gazete'ye göre ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı. Bunun üzerine KPSS sınavının iptal olup olmayacağı araştırılıyor. Hala sınava giren milyonlarca aday KPSS Lisans sınavının tekrarlanıp tekrarlanmayacağını merak ediyor.

Fakat esas büyük bekleyiş 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos'ta gerçekleşecek KPSS sınavları. KPSS ÖABT ve Alan Bilgisi Sınavları'nın yapılıp yapılmayacağı hala merak konusu. Yeni Başkan Bayram Ali Ersoy'un ÖSYM'ye atanmasının ardından milyonlarca adayın bekleyişinin de kısa süre içerisinde sona ereceği bekleniyor. Sosyal medyada ise öğrencilerin psikolojilerinin bozulduğu ve sınavlara hazırlanamadıklarını konusunda önemli şikayetler yer alıyor.

KPSS KOPYA SORULARI HANGİLERİ?

KPSS 2022 Lisans sınavında kooya olduğu iddia edilen sorular Türkiye'nin gündeminde. Söylenenlere göre en az 50 sorunun Yediiklim Yayıncılık başta olmak üzere birçok yayıncılık kurumunun sorularıyla aynı olduğu iddia ediliyor. ÖSYM'nin KPSS cevap anahtarının yayımlamasıyla ortaya atılan KPSS'deki kopya soru iddiaları bir süre daha Türkiye'nin gündemini sarsacak gibi. Peki KPSS'de yer alan kopya sorular hangileri? İşte o sorular...

ÖSYM YENİ BAYRAM ALİ ERSOY AKADEMİK KARİYERİ

Eğitimi

Doktora, Yıldız Teknik Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Matematik, Türkiye 1999 - 2002Yüksek Lisans, Yıldız Teknik Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Matematik, Türkiye 1998 - 1999Lisans, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Matematik, Türkiye 1991 - 1996

İnceleme Konuları

Matematik, Değişmeli Halkalar ve Cebirler, Grup Teorisi ve Genellemeler, Temel Bilimler

Akademik Unvaları

  • Prof.Dr., Yıldız Teknik Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Matematik Bölümü, 2017 - Sürdürüyor
  • Doç.Dr., Yıldız Teknik Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Matematik Bölümü, 2012 - 2017
  • Yrd.Doç.Dr., Yıldız Teknik Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Matematik Bölümü, 2004 - 2012
  • Araştırma Görevlisi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Matematik Bölümü, 1998 - 2004.