21˚
İstanbul
21˚
açık
Nem %46
Rüzgar 2.19 /s
Çarşamba
22˚/12˚
Perşembe
17˚/11˚
Cuma
19˚/12˚
Cumartesi
23˚/13˚
17 Mayıs 2022 Salı
2021-08-25 10:05:24

YKS ek yerleştirme 2021: YKS ek tercih üniversite kayıtları nasıl yapılır?

YKS tercih işlemi yapan adayların heyecanlı bekleyişi sürüyor. YKS ek tercih sonucuna göre üniversite kaydı yapacak olan adaylar herhangi bir okula yerleşememesi durumunda ikinci ek yerleştirme hakkını kullanacak. YKS 2021 ek tercih üniversite kayıtları ne zaman? Ek yerleştirme üniversite kaydı nasıl yapılır? Ek yerleştirme öğrencileri KYK yurt başvurusu yapabilir mi?

YKS ek yerleştirme 2021: YKS ek tercih üniversite kayıtları nasıl yapılır?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

YKS tercih süreci 20 Ağustos tarihinde sona erdi. Üniversite adaylarının gözü şimdi YKS tercih sonuçlarına çevrildi. YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite kaydını gerçekleştirecek olan öğrenciler ÖSYM sonuç ekranına kitlendi. YKS tercihleri doğrultusunda yerleşemeyen veya daha önce tercih yapmamış olan adaylar ise YKS ek tercih dönemini bekliyor. Peki YKS ek tercihler ne zaman başlayacak? YKS ek tercihleri nasıl yapılır? YKS ek tercihler 2021 ne zaman sonuçlanır? İşte ek tercihler hakkında bilmeniz gerekenler  

YKS EK YERLEŞTİRME ÜNİVERSİTE KAYDI İÇİN SON GÜN 

YKS tercihleri 5 Ağustos ile 20 Ağustos tarihleri arasında yapıldı. Üniversite adayları YKS tercih sonuçlarını beklerken diğer yandan YKS tercihi yapmayanlar veya YKS tercihleri bünyesinde yerleşemeyenler YKS ek tercih sürecine odaklandı. YKS ek tercih imkanından faydalanmak isteyen adaylar ''Ek tercihler ne zaman başlıyor? YKS ek tercih süresi ne kadar?'' sorularını araştırıyor. ÖSYM tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen YKS ek tercih süreci YKS tercih sonuçlarının ÖSYM resmi internet sitesinden açıklanmasından sonra gerçekleşti. YKS ek tercih sonuçlarına göre adaylar üniversite kayıtlarını yaptıracak. Üniversiteler boş kontenjan sayısını belirttikten sonra adaylara ikinci ek tercih imkanı sunulacak.  

 4 Ekim’de başlayan ek tercih üniversite kayıtları 7 Ekim tarihinde sona eriyor. 

YKS tercih sonuçları doğrultusunda kayıt hakkı kazanan adaylar üniversite kayıt işlemlerini 1 Eylül 7 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirdi. Üniversite elektronik kayıtları ise 31 Ağustos ile 5 Eylül 2021 arasında yapıldı. YKS ek yerleştime için bekleyen adaylara ÖSYM Başkanı Halis Aygün tarafından açıklama yapıldı. Aygün,  ''Değerli YKS adaylarımız, 2021-YKS Ek Yerleştirme Kılavuzu yayımlanmıştır. Tercihlerinizi 20 23 Eylül 2021 tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan yapabilirsiniz'' ifadelerini kullandı.

Buna göre YKS ek tercih 20 Eylül 23 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılırken ek yerleştirme ücreti 24 Eylül 2021 tarihi saat 23.59’a kadar yapılabilecek. Ek yerleştirme ücretini
yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları yükseköğretim programları tercihleri geçersiz sayılacak.

YKS EK YERLEŞTİRME KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN! 

İKİNCİ EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN?  

YKS tercih sonuçları ve YKS ek tercih gündemdeyken adaylar ikinci ek tercihler konusunu da merak ediyor. Adaylar ''İkinci ek yerleştirme imkanından kimler faydanalanabilir?'' sorusunu araştırıyor. Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan YKS baraj puanının düşürüldüğü açıklamıştı. Buna YKS baraj puanı TYT baraj puanı 140, YDT ve AYT baraj puanı ise 170 olmuştu.  

2021 YKS tercih sonuçları ve ek tercih sonuçlarına göre yapılan tercihlerin ardından genel boş kalan veya dolmayan kontenjanlar için sadece bu seneye özel "ikinci ek yerleştirme" imkanı sağlanacak. Bu doğrultuda TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilir. 

 

YKS EK YERLEŞTİRME ÜNİVERSİTE KAYDI NE ZAMAN YAPILIR? 

YKS ek yerleştirme ile üniversite kazanan adaylar ''Ek yerleştirme üniversite kaydı ne zaman yapılacak?'' sorusuna odaklandı. ÖSYM YKS ek yerleşme kılavuzuna göre ek yerleştirme ile üniversite kazanan adayların 4-7 Ekim 2021 tarihleri arasında üniversite kaydı yaptırması gerekiyor. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt hakkı silinecek. İnternet ortamında üniversite kaydı yaptırmak isteyenlerin 4-5 Ekim tarihlerinde başvuru işlemlerini tamamlaması gerekiyor. 

EK YERLEŞTİRME İLE ÜNİVERSİTE KAZANANLAR KYK YURT BAŞVURUSU YAPABİLİR Mİ? 

YKS ek yerleştirme sürecinin başmasıyla adaylar ''Ek yerleştirme öğrencileri KYK yurt başvurusu yapabilir mi?'' sorularına odaklandı. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK) tarafından yapılan açıklamaya göre; yedek sırası bekleyen öğrenciler için ilk yedek yerleştirme 20 Eylül’de, ikinci yedek yerleştirme 23 Eylül’de, üçüncü yedek yerleştirme ise 27 Eylül’de yapılacak. Yedek yerleştirmeler sonraki haftalarda da her pazartesi ve perşembe günleri yapılacak.

YKS ek tercihler ne zaman 2021? Ek yerleştirme nasıl yapılır? YKS ikinci ek yerleştirme ne zaman? sorularının yanıtlarını derledik. Siz de YKS ek tercihler hakkındaki sorularınızı yorumlara yazabilirsiniz. 

Etiketler