2022-06-19 11:45:00 | Son Güncelleme : 2022-06-19 11:53:39

YKS puan hesaplama nasıl yapılır? 2022 YKS’de 4 yanlış 1 doğruyu götürür mü? TYT kaç net kaç puan getirir?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu bugün gerçekleştirildi. Zorlu bir sınavın ardından yarın yapılacak ikinci ve üçüncü oturum için hazırlanan öğrenciler, YKS puan hesaplama işlemlerinin nasıl yapıldığına dair araştırma yapmaya başladı. “YKS puan hesaplama nasıl yapılır?”, “TYT, AYT, YDT net puan hesaplama işlemi nasıl yapılır?”, “YKS’de 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu?” sorularına cevap arandı.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) adaylar, vermiş oldukları doğru ve yanlış cevap sayısına göre değerlendirilmektedir.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) adaylar, vermiş oldukları doğru ve yanlış cevap sayısına göre değerlendirilmektedir.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), bugün yapılan ilk oturumunun ardından günün en popüler konuları arasında yerini aldı. AYT ve YDT oturumları için heyecanlı bekleyiş devam ederken gözler YKS puan hesaplamalarının nasıl yapılacağına çevrildi. Temel Yeterlilik Testi (TYT) için kaç netin kaç puan getireceğini merak eden öğrenciler, internet üzerinden yoğun bir araştırma yapmaya başladı. Peki YKS puan hesaplama nasıl yapılıyor? YKS’de 4 yanlış 1 doğruyu götürür mü? TYT ‘de kaç net kaç puan getirir? Detaylar haberimizde…

YKS 2022’DE BARAJ KALKTI

Sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil olmak üzere dört farklı puan türünde yapılan sınav puan hesaplaması için gerekli olan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı, alınan yeni karara göre kaldırıldı. TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için de 180 olan sınav puan barajı uygulaması kaldırıldı.

YKS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

  • YKS puan hesaplaması yapılırken, adayların testte vermiş olduğu doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenmekte ve doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın testten almış olduğu ham puan hesaplanmaktadır. Adayların ilgili testten almış oldukları ham puanları kullanılmakta ve o testin ortalama ve standart sapması bulunmaktadır. Ardından bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması da 10 olan standart puanlar hesaplanmaktadır.

 

 

  • Sınavda uygulanan testlere verilmiş olan cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirilecektir. Son sınıf okumakta olan tüm adaylar için ilgili testten almış oldukları ham puanları kullanılacak olup, o testin ortalaması ve standart sapması bulunacaktır. Sınav sonrası ÖSYM Başkanlığı ya da yargı merciler tarafından iptaline karar verilmiş olan sorular, değerlendirme dışı bırakılacak, geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması şartıyla puanlama yapılacaktır.
  • TYT için hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1C’deki ağırlıklar kullanılacak, adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır. A-TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi ya da Türkçe Testi’nden en az 0,5 ya da daha fazla ham puan almış olması gerekmektedir. Sadece bu koşulları sağlayan adaylar için A-TYT puanı hesaplaması yapılacaktır.
  • AYT ve YDT’de hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1E’deki ağırlıklar kullanılacak ve adayların ağırlıklı puanları olarak kabul edilen ASAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adaylar, ilgili testlerin en az birinden 0,5 ya da daha fazla ham puan almış olmaları gerekecektir. Bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanların hesaplaması yapılacaktır.
  • TYT puanı olmayan, hesaplanmayan ya da TYT puanı 150’nin altında olan adayların, AYT ya da YDT’ye girmiş olsalar dahi SAY, SÖZ, EA ve DİL puanları hesaplamaya dahil olmayacaktır.

 

YKS’DE 4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRÜYOR MU?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) adaylar, vermiş oldukları doğru ve yanlış cevap sayısına göre değerlendirilecektir. Ortaya çıkan doğru cevap sayısından, yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılacak ve adayın ilgili testten almış olduğu ham puan hesaplanacaktır. Bu da 4 yanlışın 1 doğruyu götüreceği anlamına geliyor. Ayrıca adayın net sayısı ile birlikte sınav puanının hesaplanmasını sağlayacaktır.

Fatma beşinci 1 Temmuz 2022 00:06

2022 tyt de kaç net yapılırsa puanlamaya alınır

Fatma beşinci 1 Temmuz 2022 00:06

2022 tyt de kaç net yapılırsa puanlamaya alınır

Merve22 Haziran 2022 12:48

Tyt ve ayt den toplam 72 net kaç puan getirir