22˚
İstanbul
22˚
şiddetli yağmur
Nem %54
Rüzgar 10.44 /s
Perşembe
16˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
23˚/16˚
18 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-08-31 09:18:55

YKS sonuç sorgulama ekranı: 2021 YKS yerleştirme sonuçları

YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından adayların gözü YKS sonuç sorgulama ekranına çevrildi. YKS sonuçları açıklanmasıyla ''YKS sonuç sorgulama ekranı nerede? Üniversite kayıtları başladı mı? YKS ek tercih nasıl yapılır?'' soruları gündeme geldi.

YKS sonuç sorgulama ekranı: 2021 YKS yerleştirme sonuçları
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Üniversiteye gitmek için gün sayan adayların beklediği gün geldi. YKS yerleştirme sonuçları açıklanmasıyla üniversite kayıt süreci başlıyor. Sağlık Bakanlığı ve YÖK tarafından ortak alınan karar doğrultusunda üniversitelerde yüz yüze eğitim yapılacak. YKS tercih sonuçları açıklanmasıyla öğrenciler üniversite hazırlıkları da başladı. Peki YKS sonuç sorgulama ekranı nedir? YKS tercihlerinde yerleşemeyen öğrenciler ne yapacak? YKS ek tercih nasıl yapılır? İşte YKS sonuçları ile ilgili bilmeniz gerekenler.  

YKS SONUÇ SORGULAMA EKRANI 

YKS yerleştirme sonuçları bellia olmasıyla adaylar ''YKS sonuçlarına nereden bakılır?'' sorusunu sormaya başladı. YKS sonuçları ÖSYM resmi internet sitesinden açıklanacak. Adaylar YKS yerleştirme sonuçları için ÖSYM internet sitesine giriş yapmaları, T.C. kimlik numarası ve şifreleriyle sisteme giriş yapmaları gerekiyor.  

YKS SONUÇ SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN!

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

YKS tercih sonuçlarıyla birlikte adaylar ''Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? Üniversite kayıtları ne kadar sürecek?'' sorularını merak etmeye başladı. Üniversite kayıtları hem yüz yüze hem de internet ortamında gerçekleşebilecek. YKS tercih sonuçları ÖSYM tarafından açıklandıktan sonra kayıt hakkı kazanan adayların üniversite kayıt işlemleri 1-7 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek. Üniversite kayıt işlemlerini elektronik ortamda yapmak isteyenler için üniversite kayıtları 31 Ağustos ile 5 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak.

 

YKS EK TERCİH NE ZAMAN?

YKS tercihleri 5 Ağustos ile 20 Ağustos tarihleri arasında yapıldı. Üniversite adayları YKS tercih sonuçlarını beklerken diğer yandan YKS tercihi yapmayanlar veya YKS tercihleri bünyesinde yerleşemeyenler YKS ek tercih sürecine odaklandı. YKS ek tercih imkanından faydalanmak isteyen adaylar ''Ek tercihler ne zaman başlıyor? YKS ek tercih süresi ne kadar?'' sorularını araştırıyor. ÖSYM tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen YKS ek tercih süreci YKS tercih sonuçlarının ÖSYM resmi internet sitesinden açıklanmasından sonra gerçekleşecek. YKS tercih sonuçlarına göre adaylar üniversite kayıtlarını yaptıracak. Üniversiteler boş kontenjan sayısını belirttikten sonra adaylara ek tercih imkanı sunulacak.

YKS tercih sonuçları doğrultusunda kayıt hakkı kazanan adaylar üniversite kayıt işlemlerini 1 Eylül 7 Eylül 2021 tarihleri arasında yapacak. Üniversite elektronik kayıtları ise 31 Ağustos ile 5 Eylül 2021 arasında gerçekleşecek.

EK TERCİHLER 2021 NASIL YAPILIR?

YKS ek tercih için öğrencilerin bekleyişi sürüyor. Üniversite adayları ek tercihler hakkında araştırma yaparken ''YKS ek tercih 2021 nasıl yapılır?'' soruna yanıt arıyor. İşte adım adım ek yerleştirme:

  • ÖSYM resmi sitesine girin,
  • T.C. kimlik numarası ve şifre yoluyla sisteme giriş yapın,
  • Ek tercih sekmesine tıklayın,
  • YKS ek tercih ekranından tercihlerinizi sıralayın.
  • YKS tercih sonuçlarına göre boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından ek tercih kontenjanları açıklayacak,
  • Merkezî yerleştirmede herhangi bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar ek yerleştirme için başvuramaz.
  • Ek tercih ücreti 25 TL ÖSYM’ye yatırın,
  • Ek tercihler e için tercih yapan adaylardan ek tercih ücretini yatırmadığı takdirde ek tercih işlemi geçersiz sayılır,
  • Şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından YKS ek tercih ücreti alınmaz.

YKS sonuç sorgulama ekranı nedir? YKS tercihlerinde yerleşemeyen öğrenciler ne yapacak? YKS ek tercih nasıl yapılır? sorularını cevapladık. YKS yerleştirme sonuçları ve ek tercihler konusunda sorularınızı yorumlara yazabilirsiniz. 

Etiketler