Tarih : 26.06.2021 - 10:41 Yorum : 0

YKS soru kitapçığı açıklandı mı? YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Bugün gerçekleşen YKS sınavı ardından üniversite adayları en çok ‘’ YKS soru kitapçığı açıklandı mı? YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?’’ sorusunu soruyor.

YKS soru kitapçığı açıklandı mı? YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

2021 YKS maratonu bugün başlıyor. Milyonlarca öğrenci Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda ter dökecek. Adayların üniversiteye giriş kapısı olan YKS sınavının ilk oturumu gerçekleşti. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) açıklayacağı sonuçlar öğrencilerin üniversite serüveninin belirleyicisi olacak. Türkçe, Fen, Matematik, Sosyal Bilimler, Coğrafya, Din Kültürü, Türk Dili Edebiyatı, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça sorularının olacağı sınav TYT, AYT, YDT olmak üzere toplam 3 oturumda gerçekleşecek. . Ailelerin ve üniversite adaylarının merak ettiği sorular ve cevaplarını derledik.

2021 TYT SORU KİTAPÇIĞI AÇIKLANDI MI?

Sınavın hemen ardından adayların en merak ettiği konu 2021 YKS sınav soruları ve cevap anahtarı oldu. 26 Haziran saat 10.15’te başlayan 2021 TYT 135 dakika sürdü. Uzun çalışmaların ardından sınavı giren öğrencilerin gözü açıklanacak olan sınav kitapçığında. Sorulara verdikleri cevapların doğru olup olmadığını kontrol etmek isteyen öğrenciler heyecanla soru kitapçığının açıklanmasını bekliyor. ÖSYM tüm sınavlarında olduğu gibi 2021 TYT, AYT ve YDT oturumlarının sorularını ve cevap anahtarını sınav gerçekleştikten hemen sonra açıklayacak. 27 Haziran Pazar günü gerçekleşecek olan son oturumun ardından sınav sorularının bir bölümünün açıklanması bekleniyor.

2021 YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2021 YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı tamamlandı. Adaylar sınavın ardından yarın yapılacak AYT oturumunu ve sonuçları beklemeye başladı.

Yaklaşık 2.7 milyon adayın katılımıyla gerçekleşen TYT sonrası gözler ÖSYM kurumuna çevrildi. TYT, AYT ve YDT oturumları aynı gün açıklanacak. ÖSYM, 2021 YKS sınavının 4 Ağustos 2021 tarihinde açıklanacağını duyurdu. Üniversite adayları ÖSYM’nin sınav sonuç ekranından sonuçlarını öğrenebilecek.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Aygün, YKS’ye katılan adayların ailelerine sonuç ne olursa olsun çocuklarının yanında olmalarını tavsiye etti. Aygün adaylara da başarıyı yalnızca bir sınav sonucu olarak görmemeleri gerektiğini söyledi.

Bütün adayların mutlaka başarılı olacağı bir alanın bulunduğunun vurgulayan Aygün, "Gençlerimiz kendilerine güvensinler. Çalışmalarının karşılığını alacaklarına inansınlar. Ailelerimiz de evlatlarının hayattaki başarılarıyla gurur duymalı ve onların yanlarında olmalılar." İfadelerini kullandı.

2021 YKS’YE KAÇ KİŞİ GİRDİ?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün 2021 YKS’ye kaç kişinin gireceğini geçtiğimiz günlerde açıkladı. Aygün 2021 TYT oturumuna 2 milyon 592 bin 579 kişinin gireceğini bildirdi. Engel gruplarına göre belirlenen tekli ve toplu salonlarda toplam 10 bin 231 engelli aday katılacak. 2021 TYT oturumunda 420 bin 178 personel görev yaptı.

ÖSYM Başkanı yarın gerçekleşecek olan AYT oturumuna ise 1 milyon 781 bin 760 adayın katılacağını açıkladı. Alan Yeterlilik Sınavı’nda ise 6 bin 799 engelli aday bulunacak. 2021 AYT oturumunda görev alacak personel sayısı 282 bin 484. Dil bölümü öğrencilerinin katılacağı Yabancı Dil Testi oturumu 130 bin 522 adayın katılımıyla yapılacak. Sınavın son oturumu olan YDT’de 26 bin 158 kişi görev alacak.

Prof. Dr. Aygün sınav öncesi verdiği röportajında YKS’nin ÖSYM bünyesinde gerçekleşen sınavlar arasında katılımı en yüksek ve geniş kapsamlı sınav olduğunu vurguladı. Toplamda 200 sınav merkezinde yapılan 2021 YKS oturumlarına KKTC Lefkoşa dahil olmak üzere Türkiye’nin her yerinden katılım gerçekleşti.

2021 YKS hazırlıklarının günler öncesinden başladığını belirten Aygün, yaklaşık 5 milyon sınav kitapçığı ve cevap kağıdının basıldığını söyledi. Sınav evrakının hazırlanması, basılması ve paketlenmesi ise toplamda 40 gün sürdü.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber